• image05
  • image02
  • image04
  • lib
  • #
  • #
  • #
اخبار > روضه نوح از تازه های نشر انتشارات ثالث در کتابخانه شهید سوداگر
صفحه اصلی > درباره موزه > امكانات موزه > کتابخانه تخصصی شهید سوداگر > اخبار کتابخانه تخصصی شهید سوداگر 


  چاپ        ارسال به دوست

روضه نوح از تازه های نشر انتشارات ثالث در کتابخانه شهید سوداگر

داستان این رمان در میانه دهه شصت و همزمان با جنگ ایران و عراق می‌گذرد، علاوه بر بخش های مربوط به جنگ، عمده داستان در شهری کوچک رخ می‌دهد. هرچند که نویسنده با انتخاب اسامی خاصی همانند، نوح، یونس، حوا، ایوب و از این دست و یا عنوان «دیار نون» برای شهری که اتفاقات در آن می‌گذرد، آگاهانه یا ناخودآگاه پوسته‌ای اسطوره‌ای برای رمان تدارک دیده؛ اما کسی که کودکی و نوجوانی‌اش را در دهه شصت و ایام جنگ گذرانده باشد و دورادور شناختی هم از خود نویسنده داشته باشد، به‌روشنی درمی‌یابد که این رمان در حقیقت اثری است  واقع‌گرا (که اتفاقاً حسن مهم‌ترین امتیاز آن‌هم همین واقع‌گرایی ست) و تصورات ناشی از آن کدهای اسطوره شناسانه، صرفاً شیطنت‌ها یا بازی‌هایی است که می‌تواند مخاطب را با رمان بیشتر درگیر کند.

در غیر این صورت «دیار نون»، جایی جز نجف‌آباد زادگاه نویسنده نیست که به این طریق ادای دینی به آن شده و نویسنده از خاطرات دوره نوجوانی‌اش (روزگار جنگ) در این شهر برای نوشتن «روضه نوح» بهره بسیار برده است؛ و ماجرای جمع‌ شدن عکس‌های نوح شاگرد اول کنکور از سطح شهر، نه یک اتفاق به سبک رمان‌های رئالیسم جادویی که چیزی جز اشاره‌ای کنایی به ماجرای جمع شدن عکس روحانی نجف‌آبادی در دهه شصت نیست که حسن محمودی در رمان به‌طور مستقیم هم اشاره‌ای به آن می‌کند: «ماجرا یک‌جور شباهت پیدا می‌کند به جمع‌آوری عکس‌های آشیخ از سطح ادارات.»

رمان شروع خوبی دارد، صحنه افتتاحیه آن‌یکی از صحنه‌های آشنا در دهه شصت یعنی اعزام گروهی به جبهه جنگ است. گروهی که راهی یکی از مناطق پرخطر ایام جنگ در غرب کشور هستند و در میان این عده جوانی هست به نام نوح که شاگرداول کنکور است و در ادامه آشنایی خواننده با این شخصیت بیشتر و بیشتر شده و کنجکاوی‌هایی که در این میان شکل می‌گیرد، یکی از عوامل ایجاد تعلیق برای بردن قصه به جلو می‌شود.

دانستن اینکه چطور نوح به‌عنوان نفر اول کنکور، به‌جای رفتن به دانشگاه به سرش می‌زند به جبهه برود، نقطه عزیمت داستان به جساب می آید و نویسنده در طول این مسیر از توانایی لازم برای همراه کردن مخاطب برخوردار است؛ به‌خصوص اینکه ریتم قصه ضرب‌آهنگی تند دارد.

رمان به شیوه دانای کل روایت می‌شود، البته محدود به ذهن برخی شخصیت‌ها و توأم با یک بازیگوشی که حاصل سرک کشیدن به این‌سو و آن‌سوست که درمجموع اطلاعاتی پراکنده‌شده در طول رمان را به‌تدریج در اختیار خواننده قرار می‌دهند اطلاعاتی که پازل‎وار کلیت رمان را می سازند. سرانجام اینکه روضه نوح رمانی ست که هم از عهده سرگرم کردن مخاطب برمی‌آید و هم اینکه به برخی گوشه‌های کمتر پرداخته‌شده جنگ می‌پردازد.

تهیه کننده: مرجان خالقی


١٠:٥٨ - چهارشنبه ٣ دی ١٣٩٣    /    شماره : ١٠٥٠    /    تعداد نمایش : ٦٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: