• image05
  • image02
  • image04
  • lib
  • #
  • #
  • #
اخبار > تجدید چاپ دو کتاب با همکاری موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت
صفحه اصلی > درباره موزه > امكانات موزه > کتابخانه تخصصی شهید سوداگر > اخبار کتابخانه تخصصی شهید سوداگر 


  چاپ        ارسال به دوست

تجدید چاپ دو کتاب با همکاری موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت

به گزارش کتابخانه تخصصی موزه دفاع مقدس(شهید سوداگر)؛ دو کتاب سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش با همکاری موزه دفاع مقدس تهران به چاپ دوم رسید.

 

«اسارت، شقاوت، مهرورزی» عنوان کتابی از شاداب عسگری است که سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش به چاپ رسانده است.

این کتاب با نگاهی مستند به مقایسه نحوه برخورد مقامات و اسیربانان ایرانی و عراقی با اسیران یکدیگر در طول جنگ ایران و عراق می‌پردازد.

 

اسرای عراقی قبل از شروع جنگ، عملکرد کمیسیون اداره جنگی، مرگ و میر اسرای ایران در عراق، اقلیت‌های آزاده، عملکرد منافقین در اردوگاه‌های عراق عنوان برخی از موضوع‌های مطرح شده در «اسارت، شقاوت، مهرورزی» است.

چاپ نخست کتاب «اسارت، شقاوت، مهرورزی » توسط سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش و چاپ دوم آن با تیراژ 2500 جلد توسط موزه دفاع مقدس تهران، به انجام رسیده است.

و کتاب "اسرای عراقی یا مهمان" عنوان دیگر کتاب شاداب عسکری است که چاپ نخست آن توسط سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش و چاپ دوم آن با تیراژ 2500 جلد توسط موزه دفاع مقدس تهران به انجام رسیده است.

این کتاب به نقش ارتش در دو دهه نگهداری اسرای عراقی می‌پردازد. ارتش جمهوری اسلامی ایران از سوم فروردین ماه 1359 تا پایان سال 1382 به نگهداری اسیران یا به عبارتی میهمانان عراقی اقدام نمود. در این مدت رفتار با این میهمانان به گونه ­ای بوده است که حدود پانزده درصد از مجموع اسرا حاضر به بازگشت به کشور خود نبوده و 7500 نفر از آنان با قبول همه تبعات این عمل از سوی رژیم بعث رسماً تقاضای خود را به صلیب سرخ جهانی ارائه دادند. مؤلفان در این کتاب تلاش کرده ­اند تا بر اساس مستندات، روایتی از این دوران و مختصاتی آماری از این رویداد را ارائه نمایند.

 

هر دو کتاب از سری کتاب های "حدیث عزت و اقتدار" هستند.

 

 

تهیه کننده: مرجان خالقی

 


١٤:٥٥ - دوشنبه ٢٩ دی ١٣٩٣    /    شماره : ١٠٩٤    /    تعداد نمایش : ٧٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: