• image05
  • image02
  • image04
  • lib
  • #
  • #
  • #
اخبار > صالحی: روایت زنانه «دختر شینا» از انقلاب و جنگ بی‌نظیر است/ هویدا شدن نیمه پنهان تاریخ انقلاب و دفاع مقدس
صفحه اصلی > درباره موزه > امكانات موزه > کتابخانه تخصصی شهید سوداگر > اخبار کتابخانه تخصصی شهید سوداگر 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزیدگان سومین مسابقه «کتاب و زندگی» معرفی شدند

صالحی: روایت زنانه «دختر شینا» از انقلاب و جنگ بی‌نظیر است/ هویدا شدن نیمه پنهان تاریخ انقلاب و دفاع مقدس

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، آیین پایانی سومین دوره مسابقه «كتاب و زندگی» با محوریت كتاب «دختر شینا؛ خاطرات قدم‌خیر محمدی كنعان، همسر سردار شهید حاج ستار ابراهیمی» نوشته بهناز ضرابی‌زاده، یکم اسفند‌ماه 1394 با حضور این نویسنده، سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی، محسن مومنی‌شریف، رئیس حوزه هنری، حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی، مدیر موسسه اطلاعات، میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، محمد حمزه‌زاده، مدیرعامل انتشارات سوره مهر، مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری  و معصومه آباد در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.
 
«دختر شینا» پیوند خاطره و رمان
سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: من خاكبوس قدم‌های قدم‌خیرهای ایران‌زمین هستم. كار این قدم‌خیرها فضایی را ساخت و می‌سازد كه نه سال‌ها بلكه قرن‌ها ایران اسلامی در آن فضا حفاظت می‌شود.
 
وی با بیان این‌که كتاب «دختر شینا» از نظر فرم و محتوا اثری خاص و ویژه است، افزود: به نویسنده این كتاب تبریك می‌گویم كه با آن‌که كتابی بر محور خاطره و مستندنگاری را ارائه داده است ولی این كتاب به رمان پهلو می‌زند و فرم جدید را از پیوند خاطره‌نگاری و رمان ایجاد كرده است.
 
صالحی ادامه داد: كار مستندنگارانه ایشان از سویی هم واقع‌گرا است و هم از عناصر اصلی رمان بهره‌‌های كافی دارد؛ لذا اگر ایشان ابتدا قصد رمان‌ نوشتن را داشته‌اند نباید ناراحت باشند كه این كار هیچ چیز از یك رمان خوب كم ندارد، هم از نظر شخصیت‌پردازی و هم از لحاظ پیرنگ و ایجاد گره‌های داستانی و گره‌گشایی‌های به موقع و... كاملا همسنگ یك رمان خوب است.
 
معاون فرهنگی وزارت ارشاد با اشاره به محتوای «دختر شینا» گفت: این كتاب از لحاظ محتوا به این دلیل خاص است كه نمی‌توان این كتاب را به دست گرفت و به سادگی بر زمین گذاشت. این كتاب وقتی به خانه‌ای وارد شود نفر به نفر را درو می‌كند و همه را به خواندن فرا می‌خواند. من خاطره و رمان كم نخوانده‌ام اما «دختر شینا» انصافا كار خاصی است.
 
وی ادامه داد: روایت زنانه‌ای كه این كتاب از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ارائه می‌دهد در نوع خود بی‌نظیر است و ما بیش از این‌ها به این‌گونه روایت‌ها نیازمندیم. این روایت زنانه می‌تواند بشارتگر آن باشد كه ما می‌توانیم نیمه پنهان تاریخ انقلاب و دفاع مقدس خویش را هویدا كنیم.
 
به گفته صالحی، «دختر شینا» همچنین روایتگر پشت جبهه است و به خوبی نشان می‌دهد كه در زمان جنگ پشت جبهه‌ به معنای متعارف وجود نداشته بلكه ایران در آن زمان سراسر جبهه بوده است و همه در حال مقاومت و مقابله با دشمن بوده‌اند.
 
وی توضیح داد: از سوی دیگر «دختر شینا» خانواده ایرانی را به خوبی و شكلی جذاب معرفی می‌كند؛ خانواده‌ای كه ریشه در سنت دارد و انقلاب اسلامی به آن بال و پر داده است و آن را غبارزدایی كرده است. عشقی كه در دختر شینا توصیف شده است عشقی سنتی است اما بیش از هر زمانی نیاز امروز جامعه ما است. عشقی كه آمیخته با محبت بی‌چشمداشت، وفاداری بی‌نهایت و حیا است. تركیب سه‌گانه عشق سنتی ما در كتاب «دختر شینا» به خوبی روایت و توصیف شده است.
 
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شكیبایی، صبر، مدارا و تحمل زن ایرانی در این كتاب بسیار عالی توصیف شده به‌ویژه وقتی این ویژگی‌ها با آرمان‌های بلند آمیخته می‌شود و بیشتر به افسانه شباهت پیدا می‌كند اما در این اثر كاملا واقعی و باورپذیر روایت شده است.
 
به گفته صالحی، در این كتاب روابط مبناساز خانوادگی بین همسران و فرزندان و والدین بسیار عالی روایت و توصیف شده است و صافی و زلالی روابط كاملا باورپذیر جلوه می‌كنند. جای شكر دارد كه این زندگی و این اتفاق عالی سند و ثبت شد و در فضای اجتماعی ما روان شده است.
 
وی در پایان با تاكید بر اینكه ما به محتوایی كه در كتاب «دختر شینا» است امروز بیش از دیروز نیازمندیم، افزود: هیچ پسر و دختر ایرانی در جامعه امروز ما از این كتاب بی‌نیاز نیست.
 
شمارگان «دختر شینا» به 200 هزار نسخه رسید
عارف علوی، دبیر اجرایی این دوره از مسابقه «كتاب و زندگی» دیگر سخنران این آیین بود. وی با اشاره به دوره‌های برگزار شده این مسابقه‌ها، اظهار كرد: سومین دوره هم با محوریت كتاب «دختر شینا» برگزار شده كه شمارگان آن هم نزدیك به 200 هزار نسخه است. ما در این دوره  15 هزار نسخه‌ای كتاب «دختر شینا» را منتشر کردیم كه امروز همه این كتاب‌ها به فروش رفته است. در این دوره بیش از 35 هزار نفر شركت‌كننده داشتیم و از این تعداد 30749 نفر به مرحله قرعه‌كشی راه یافتند و برگزیدگان از میان این نفرات انتخاب شده‌اند.
 
به گفته وی مسابقات «کتاب و زندگی» اهدافی چون ترویج كتابخوانی و بالابردن سرانه كتاب در سال، دسترسی آسان به كتاب از طریق ساماندهی فروشگاه‌ها، تقویت شبكه حرفه‌ای توزیع كتاب به‌ویژه شبكه‌های توزیع جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، ایجاد شمارگان میلیونی برای كتاب‌های ارزشمند تولیده شده در كشور، خودگردان كردن مسابقه كتابخوانی و استفاده از ظرفیت‌های مناسب در محافل مذهبی و ادبی برای اطلاع‌رسانی در زمینه كتابخوانی را دنبال می‌کند.
 
دبیر اجرایی این دوره از مسابقه «كتاب و زندگی» ادامه داد: این سه دوره برگزاری مسابقه «كتاب و زندگی» سه آزمون برای ما بود تا ثابت كند كه اگر یك كتاب ارزشمند به خوبی معرفی شود و امكان تهیه آن برای مخاطبان تسهیل شود، فروش خوبی خواهد داشت و میزان كتابخوانی افزایش خواهد یافت. این سه دوره مسابقه به خوبی این را اثبات كرد.
 
رباعی «دختر شینا» در قالب فیلم
امین زندگانی، بازیگر تیزر سینمایی کتاب «دختر شینا» نیز در این نشست به مفیدی‌كیا، کارگردان تیزر تبریك گفت كه توانست صمیمیت موجود در «دختر شینا» را به خوبی منتقل كند و كتاب «دختر شینا» را در قالب یك رباعی به خوبی به مخاطب ارائه دهد.
 
وی درباره كتاب «دختر شینا» خطاب به نویسنده آن اظهار كرد: به شما تبریك می‌گویم كه از همان آغاز كتاب و با مقدمه آن سیلی‌ را كه باید نویسنده به مخاطب بزند، زده‌اید و هر كس این كتاب را دست بگیرد نمی‌تواند به راحتی زمین بگذارد. من وقتی مقدمه را خوانده شروع به خواندن آن كرده و در همان نوبت اول تا صفحه 75 آن را خواندم.
 
این بازیگر سینما و تلویزیون اظهار كرد: همواره اعتقاد داشتم موضوع فرهنگ باید توسط تبلیغات تقویت شود و حضور من در فیلم كوتاه دختر شینا به این دلیل بود كه دیدم این فیلم قرار است كتاب و كتابخوانی را به عنوان یك كار فرهنگی اصیل تقویت كند. اگر رابطه سینما و ادبیات در كشور ما خوب شود، اتفاقات خوبی برای هر دوی این حوزه‌ها خواهد افتاد.
 
زندگانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار كرد: در كشور ما سابقه ذهنی به صورتی رقم خورده كه بین هنرمندان و به ویژه بازیگران با مردم خندقی ایجاد شده كه همه فكر می‌كنند هنرمند لزوما باید دارای افكار خاصی باشد و با مردم فاصله داشته باشد؛ من به شخصه مخالف این نگاه هستم و همواره تلاش می‌كنم این باور را پاك كنم و بگویم ما هنرمندان هم از همین مردم هستیم.
 
زندگانی اظهار كرد: اگر قرار است برای 8 سال دفاع مقدس كار تاثیرگذاری انجام دهیم و اثر شاخص بسازیم باید همه ارگان‌ها پای كار بیایند. چون جنگ ما اتفاق كمی نبود و اگر الان كسی جرات ندارد به خاك ما چپ نگاه كند دلیلش همان جانفشانی‌های رزمندگان ما در جنگ تحمیلی است.
 
این بازیگر با بیان اینكه چرا قهرمانان آرمانخواه ما باید از جایی خارج از مرزهای ما باشند، گفت: ما برای معرفی قهرمانان خودمان باید همانگونه كه شهدا در جنگ جانانه دفاع كردند، ما هم امروزه جانانه كار كنیم تا اثر درخور آن شهدا بسازیم و آن‌ها را معرفی كنیم.
 

معرفی برگزیدگان
در پایان این مراسم برگزیدگان سومین مسابقه کتاب و زندگی به شرح زیر  معرفی شدند:

برندگان سكه تمام بهار آزادی: زینب امین، لیلا شرایع‌خانی، معصومه خزاعی، سكینه حسین‌نژاد والهام هوشیاری.
 
برگزیدگان جایزه سفر به عتبات عالیات: مینا دیهیم، فاطمه رجایی، فاطمه میناوند، زهراسادات خداشناس و مهسا زواریان.

 

هم اکنون این کتاب در کتابخانه شهید سوداگر جهت استفاده علاقه مندان، موجود می باشد.

 

تهیه کننده: مرجان خالقی

منبع: ایبنا


١٠:٥٤ - چهارشنبه ٥ اسفند ١٣٩٤    /    شماره : ١٥٤٤    /    تعداد نمایش : ٤١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: