شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
ما ایستاده‌ایم...
صفحه اصلی > تاريخ دفاع مقدس > گفتگو > ما ایستاده‌ایم... 

 

 

 

برنامه‌های اردوهای راهیان نور در گفت‌وگو با دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور

ما ایستاده‌ایم...

مریم شبانی

 

ستاد مرکزی راهیان نور به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز برنامه‌ریزی و هماهنگی اردوهای راهیان نور کشور، هرساله ویژه‌برنامه‌هایی را برای هرچه پربارتر شدن سفرهای زائران کربلای ایران طراحی و اجرا می‌کند. به مناسبت آغاز سفرهای نوروزی راهیان نور و برای آگاهی هرچه بیشتر از برنامه‌های این ستاد، گفت‌وگویی کرده‌ایم با سرهنگ ادیبی، دبیر ستاد مرکزی راهیان نور که در ادامه می‌خوانیم:

 

 به‌عنوان نخستین سؤال درخصوص ویژه‌‌برنامه‌های ستاد راهیان نور در اردوهای امسال توضیح بفرمایید.

برای امسال برنامه‌های زیادی تدارک دیده شده است که امیدواریم با عنایت شهدا بتوانیم به اهداف موردنظر در اجرای این طرح‌ها برسیم. فعلاً در رابطه با راهیان نور جنوب عرض کنم که باتوجه به تقارن ایام فاطمیه و راهیان نور جنوب در روز شهادت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) پیاده‌روی از مسجدجامع خرمشهر تا محور شلمچه را دستور کار خواهیم داشت.

طرحی تحت عنوان «هما» برای هدایت و مشاوره‌ی زائران در استان خوزستان در نظر گرفته شده است که در این‌خصوص نیازهای زائران را در زمینه‌های مختلف برطرف خواهد کرد.

برای ارتقای سطح مخاطبان راهیان نور و اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای راهیان نور، طرح جهاد رسانه‌ای شهید رهبر را در دستور کار خواهیم داشت.

با توجه به مطالعات انجام شده قصد داریم به‌زودی راهیان نور خلیج فارس را راه‌اندازی کنیم و شرایط را برای بهره‌مندی از این ظرفیت نیز فراهم کنیم.

هم‌چنین امسال 5میلیون نفر زائر مناطق عملیاتی تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند.

ضمنا با هماهنگی‌ای که با حوزه‌های علمیه داشته‌ایم، مبلّغ‌هایی در این سفرها همراه زائران خواهند بود تا از ظرفیت آن‌ها در عرصه‌ي تبلیغ معارف دینی هم استفاده شود.

 

2برنامه‌ها و رویکردهای امسال ستاد راهیان نور چه تفاوت‌هایی با برنامه‌های سنوات قبل داشته است؟

در برنامه‌ي امسال، ترویج سبک زندگی اسلامی با نگاه به زندگی شهیدان و دستاوردهای انقلاب اسلامی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف راهیان نور به‌شمار می‌رود.

هم‌چنین قصد داریم که از خادمان راهیان نور تجلیل کنیم. برای امسال هم 2000 خادم راهیان نور در محورهای مختلف درحال فعالیت هستند که غالباً مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد دارند.

در حال حاضر اقدام به توجیه و تجهیز 20000 راوی کرده‌ایم که 16000 نفر از آنان به سپاه اختصاص دارند و 5000 راوی نیز به ارتش، نیروی انتظامی، بنیاد شهید و بنیاد جانبازان و دیگر مؤسسات فرهنگی مربوط می‌شوند که با توجه به این‌که از سال‌های دفاع مقدس فاصله گرفته‌ایم، سعی کرده‌ایم امسال از روایان جوان هم در این حوزه استفاده کنیم.

 

 درخصوص دلیل و فلسفه‌ی انتخاب شعار محوری امسال (ما ایستاده‌ایم) توضیح بفرمایید.

این روزها عبارت همه‌ي گزینه‌ها روی میز است را مردم ما بارها از زبان مسئولان غربی خصوصاً آمریکا شنیده‌اند و به‌موقع پاسخ قاطع داده‌اند. البته این را بگویم که این اولین‌بار نیست که همه‌ي گزینه‌ها روی میز است و دشمن در دوران دفاع مقدس، همه‌ي گزینه‌هایش را برای ساقط کردن ملت ایران به‌کار برد و این چیز تازه‌ای نیست. آن‌ها علیه ما از سلاح‌های شیمیایی استفاده کردند، هواپیمای مسافربری ما را مورد حمله قرار دادند و ما را تحریم کردند ولی ما هیچ آسیبی ندیدیم.

در دوران دفاع مقدس بیش از 220000 شهید دادیم و نشان دادیم که هرگاه لازم باشد در صف اول میدان مبارزه با قدرت‌های سلطه‌گر جهانی هستیم. امسال شعار «ما ایستاده‌ایم» را برای اردوهای راهیان نور سراسر کشور انتخاب کردیم تا با توجه به تأثیر عظیمی که این حماسه بر فکر و روح مردم ما دارد بتوانیم مسیر گسترش اندیشه‌های انقلاب اسلامی را ادامه دهیم.

 

طرح شهید رهبر (خبرنگار افتخاری) چیست و در صورت امکان درخصوص دلیل ارائه و اجرای این طرح و هم‌چنین ساز و کارهای پیش‌بینی شده برای اجرای این طرح، توضیح بفرمایید.

به‌منظور انعکاس به‌روز اخبار و اطلاعات حرکت عظیم راهیان نور به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی کشور استفاده از ظرفیت رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفت. از این‌رو ستاد مرکزی راهیان نور در نظر دارد با اجرای طرح جهاد رسانه‌ای به‌نام شهید رهبر در ایام رسمی برگزاری اردوهای راهیان نور جنوب، ضمن پوشش خبری گسترده و شایسته‌ی این حرکت عظیم، خدمات رسانه‌ای را در نقطه‌ای مشخص به اصحاب رسانه ارائه کند. قرارگاه رسانه‌ای صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها طی سال‌های گذشته خدمات زیادی در معرفی حماسه‌ی راهیان نور داشتند و امسال در کنار تمام این فعالیت‌ها، طرح جهاد رسانه‌ای شهیدرهبر با هدف سوژه‌یابی خاص راهیان نور در جهت ارتقای سطح مخاطبان راهیان نور فعالیت خواهد کرد.

در هر یادمان ، خبرنگار خادم شهدا حضور دارد و ضمن تهیه‌ی مستند و گزارش، جدیدترین اخبار آن یادمان را مخابره خواهد کرد.

 

برای برقرای و تداوم ارتباط با شرکت‌کنندگان در اردوهای راهیان نور و مخاطبان، چه تدابیری اندیشیده شده است؟

شبکه‌ی فرهنگی کوله‌بار به‌منظور تداوم ارتباط با زائران راهیان نور ایجاد شده است. این شبکه، با جمع‌آوری اطلاعات زائران مناطق عملیاتی در یادمان‌های دفاع مقدس فعالیت می‌کند.

از آن‌جا که زائران در ایام برگزاری اردوهای راهیان نور ارتباط روحی مناسبی با فضا و فرهنگ دفاع مقدس برقرار می‌کنند، در پی آن هستیم تا با تداوم این فضای روحی در تمام ایام سال، پاسخ‌گوی نیازهای مخاطبان خود باشیم. مجله‌ها، رسانه‌های بی‌سیم، رسانه‌های الکترونیک، همایش‌های استانی، بسته‌های فرهنگی، سامانه‌ي مکاتبات و پاسخ‌گویی، اردوها و ده‌ها اقدام دیگر از جمله اقداماتی است که درحال اجرا می‌باشد.

 

 چه نمایشگاه‌هایی در مسیر اردوها و یا در مناطق مورد بازدید شرکت‌کنندگان در اردوها تعبیه شده است و آیا در این نمایشگاه‌ها برنامه‌ها یا خدمات ویژه‌ای به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود؟

بله نمايشگاه‌ها به‌صورت هدفمند طراحي شده‌اند و مخصوص گروه‌هاي خاص مي‌باشند. بخشي از آن تحت عنوان سنگر آسماني ويژه‌ي كودكان است كه در شلمچه برگزار مي‌شود. تمامی مفاهيم دفاع مقدس با زبان كودك و در قالب هنري طي يك فرايند به كودكان ارائه مي‌شود. بخشي مختص ارائه‌ی كتب و محصولات فرهنگي دفاع مقدس است. بيان توانمندي‌ها و اقدامات در نمايشگاه‌ها و محل‌ها رزمايش فرهنگي توسط سپاه، نيروي دريايي، نيروي هوايي، پدافند هوايي و نيروي زميني ارتش ارائه مي‌شود. هم‌چنين به‌منظور ترويج الگوي سبك زندگي اسلامي و تقويت مباني ديني، سنگرهاي حجاب، ارزش‌ها و ساير موارد پيش‌بيني شده است. فضاسازي‌ها و گوياسازي مناطق نيز با همين رويكرد است.

 

درخصوص طرح اعزام با خودروهای شخصی جهت بازدید از مناطق جنگی و تدابیر اندیشیده شده در این زمینه توضیح بفرمایید.

همان‌طور که شما اشاره کردید یکی از موفق‌ترین فعالیت‌ها در حوزه‌ي راهیان نور، همین اعزام خانواده‌ها با خودروهای شخصی به مناطق بود. در سال گذشته بنابر نظرسنجی، حدود 50درصد سفرها با خودروهای شخصی انجام گرفته است که ما امسال سامانه‌ای برای ثبت‌نام آن‌ها در نظر گرفته‌ایم که خانواده‌ها برای حضور در مناطق عملیاتی مشکل اسکان، تغذیه و راوی نداشته باشند. ارائه‌ی خدمات در چهار نقطه از استان خوزستان و برپایی جایگاه در مناطق شمالی، میانی و جنوبی استان در جهت سازمان‌دهی خانواده‌ها و اسکان مطلوب و برنامه‌هایی در شأن زائران محترم، هم‌چنین برنامه‌های فرهنگی متنوعی در جهت ارتقاء سطح فرهنگی خانواده‌ها قرار هست که اجرا شود که به‌عنوان نمونه می‌توان به فضاسازی و آماده‌سازی مقرها برای حضور خانواده‌ها، بازدید از یادمان‌های دفاع مقدس و اجرای مراسم روایت‌گری در یادمان، اجرای مراسم‌های متنوع و سخنرانی شخصیت‌های برجسته‌ي دفاع مقدس و راویان جنگ تحمیلی، ارائه‌ی بسته‌های فرهنگی به خانواده‌ها متناسب با سن زائران، همراه بودن تیم هدایت در طی مسیر و ... اشاره کرد که امسال نیز این ستاد با برنامه‌های مذکور آماده‌ي خدمت‌رسانی به خانواده‌های زائر کربلای ایران می‌باشد.

 

در خصوص بحث شهدای شاخص سال راهیان نور توضیح بفرمایید. این شهدا بر چه اساسی انتخاب می‌شوند؟ و آیا از رده یا رسته‌ی سازمانی خاصی مانند تفحص هستند؟

معرفي شهداي محوری سال به‌عنوان نمادي از هزاران شهيد دفاع مقدس به‌منظور ترويج فرهنگ جهاد و شهادت صورت مي‌پذيرد. اين شهدا در كميته‌هاي سپاه ، بسيج ،آجا، ناجا، حوزه‌هاي علميه و ستاد مركزي راهيان نور و... بر اساس شاخص‌هاي ويژه‌ي حماسي، فرهنگي و متناسب با تهديدات سال انتخاب و معرفي مي‌شوند. ساخت مستندهاي تلويزيوني، تدوين كتاب، بروشور و انجام اقدامات تبليغي با محوريت شهداي فوق نيز به همين منظور است. هرچند همه‌ي شهدا ويژه‌اند و هريك قابليت تبديل‌شدن به يك الگوي ارزشمند را دارند، اما محدوديت تبليغ كلي در ايام راهيان نور منجر به معرفي شهداي شاخص و محوري گرديد. البته در يادمان‌ها از بسياري از شهدا توسط راويان دفاع مقدس ياد شده و خاطراتي نيز بيان مي‌شود.

 

دلیل ثبت و انتخاب بیستم اسفندماه به‌عنوان روز ملی راهیان و ویژه‌برنامه‌های درنظر گرفته شده برای این روز را ذکر بفرمایید.

راهيان نور به‌عنوان يك موضوع مهم فرهنگي و معنوي و هم‌چنين بستر تربيتي ويژه، هم‌اكنون در سبد مسافرتي مردم داراي جايگاه مناسبي است. استقبال روزافزون مردم و ايجاد الگوهاي منحصربه‌فرد مردمي نظير آداب زيارتي ويژه، سبك زندگي خادمين شهدا و... در نهايت منجر به ثبت راهيان نور به‌عنوان فرهنگ معنوي توسط سازمان ميراث فرهنگي با شماره ثبت 1357 گرديد. از آن‌جايي كه ترويج اين فرهنگ و تبيين نقش راهيان نور در كشور نيازمند زمينه‌سازي و ايجاد زيرساخت‌هاي فرهنگي است، به اين منظور اين موضوع در شوراي فرهنگي عمومي كشور، طرح و به اتفاق آراء مقرر گرديد روز 20 اسفند ماه هرسال به‌عنوان روز ملي راهيان نور تعيين و در تقويم ملي كشور ثبت شود. دليل انتخاب این‌روز تقارن آن با اولين سفر مقام معظم رهبري به مناطق عملياتي دفاع مقدس بوده است.

 

یکی از مباحث مطرح شده موضوع خادمان راهیان نور است. این طرح را تشریح بفرمایید.

در راستای ارائه‌ي خدمات به زائرانی که در مناطق عملیاتی حضور پیدا می‌کنند، خادمان در هرکدام از یادمان‌ها، اردوگاه‌ها و محل‌های اسکان مستقر می‌شوند. به‌این‌ترتیب می‌توان گفت که در تمامی یادمان‌های جنوب کشور، خادمان نیز حضور دارند و خدماتی را به زائران ارائه می‌دهند. این خادمان به‌صورت افتخاری ثبت‌نام می‌کنند و در یادمان‌ها به فعالیت می‌پردازند. اسامی تمامی علاقه‌مندان به فعالیت در این زمینه، بعد از ثبت‌نام قرعه‌کشی شده و بعد از مشخص شدن محل یادمان‌ها، دوره‌بندی و به محل مأموریت اعزام می‌شوند. پیش از اعزام به مناطق عملیاتی نیز یک دوره‌ی آموزشی برای این خادمان برگزار می‌شود تا در محل خدمت با مشکلی مواجه نباشند.

تمامی کسانی که بالای 18 سال سن دارند، می‌توانند برای شرکت در این طرح ثبت‌نام کنند. خدمت به زائران راهیان‌نور بخشی از برنامه‌ی راهیان نور است که برخلاف سایر بخش‌ها مانند راویان، ثبت‌نام عمومی دارد و همه می‌توانند برای خادمی ثبت‌نام کنند.

حال و هوای این تجربه‌ي زیبا به‌گونه‌ای است که ستاد راهیان ‌نور هرساله شاهد افزایش تقاضای همکاری و ثبت‌نام جوانان با عنوان خادم شهدا است.

در دوره‌های قبلی در مجموعه‌ی یادمان‌های مناطق عملیاتی جنوب بیش از 2000 خادم داشتیم که طی 4دوره، به ارائه‌ي خدمات به زائران پرداختند. البته این آمار به غیر از شمار خادمانی است که در اردوگاه‌ها، مراکز اسکان‌ و سایر برنامه‌های غیرمتمرکز به فعالیت مشغول شدند. در مجموع تعداد خادمانی که امسال در این مناطق فعال خواهند بود، بیش از 3000 نفر است.

به‌منظور زمينه‌سازي و ايجاد زيرساخت‌هاي فرهنگي، روز 20 اسفندماه هرسال به‌عنوان روز ملي راهيان نور تعیین گردید. اين موضوع در شوراي فرهنگي عمومي كشور، طرح و به اتفاق آراء تصویب و در تقويم ملي كشور ثبت شد.

ارائه‌ی خدمات در چهار نقطه از استان خوزستان و برپایی جایگاه در مناطق شمالی، میانی و جنوبی استان در جهت سازمان‌دهی خانواده‌ها و اسکان مطلوب و برنامه‌هایی در شأن زائران محترم، طبق سنوات گذشته در دستور کار این ستاد قرار دارد.

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است