شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
سراسر نما

 

خاک برداری سراسرنمای دفاع مقدس اواخر دی ماه 90 صورت گرفت و به دنبال آن کار طراحی و اجرای این پروژه آغاز شد. این سراسرنما در زمینی به مساحت 3844 مترمربع و زیربنای 8580 مترمربع در ضلع جنوب شرقی موزه ساخته شده است. مساحت این مجموعه بالغ بر 1700 مترمربع است و معماری آن مشتمل بر سه بخش تالار اصلی سراسرنما، گالری و فضاهای جانبی آن تعریف و تهیه شده است. این ساختمان دو طبقه است و ورودی های آن بر اساس طرح های مورد استفاده در عملیات مختلف طراحی شده و در مرحله پایانی نیز برگردان نقاشی روی دیوار سراسرنما انتقال پیدا می کند.

دکتر قالیباف شهردار تهران درباره سراسرنمای موزه گفته است: طرح اولیه این سراسرنما برای نمایش عملیات فتح خرمشهر طراحی شده است که به هنری ترین و زیباترین شکل ممکن آماده بهره برداری می شود. به گفته قالیباف سراسرنمای دفاع مقدس از نظر فنی این قابلیت را دارد که صحنه های دیگری از تاریخ دفاع مقدس را نیز به نمایش بگذارد.

درون این موزه حدود دو هزار متر نقاشی نصب خواهد شد که روایت خرمشهر از اشغال آن توسط دشمن بعثی تا آزادسازی و فتح آن توسط رزمندگان اسلام است. با نصب این نقاشی ها و همراهی صدا و تصویر و نورپردازی، کسانی که از این موزه بازدید خواهند کرد خود را در فضای عملیات بیت المقدس و سایر عملیات ها و یا کارکردهای دفاع مقدس احساس می کنند.

سراسرنمای عملیات دفاع مقدس در قالب یک نمایش نقاشی گونه سه بعدی از سوی آقای ناصر پلنگی انجام می شود. این نقاشی در یک کره 360 درجه نصب می شود و هر بیننده ای که در مرکز کره ایستاده باشد می تواند یک تصویر سه بعدی ببیند.

این پروژه ، بزرگ ترین سراسرنما در نوع خود و اولین در خاورمیانه محسوب می شود . از نظر حجم ، اندازه و تاثیرگذاری منحصر به فرد بوده و با توجه به استفاده از فن آوری نوین با دیگر سراسرنما های ساخته شده در خاورمیانه قابل مقایسه نیست. این اثر جزو فضاهای مکمل موزه محسوب می شود که عملیات اجرایی آن توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران انجام شده و در ابتدای سال 95 تحویل موزه شده است. سراسرنمای دفاع مقدس به زودی آماده بهره برداری و بازدید شهروندان خواهد شد.

 

 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است