image01
سراسر نما

 

خاک برداری سراسرنمای دفاع مقدس اواخر دی ماه 90 صورت گرفت و به دنبال آن کار طراحی و اجرای این پروژه آغاز شد. این سراسرنما در زمینی به مساحت 3844 مترمربع و زیربنای 8580 مترمربع در ضلع جنوب شرقی باغ موزه دفاع مقدس ساخته شده است. مساحت این مجموعه بالغ بر 1700 مترمربع است و معماری آن مشتمل بر سه بخش تالار اصلی سراسرنما، گالری و فضاهای جانبی آن تعریف و تهیه شده است. این ساختمان دو طبقه است و ورودی های آن بر اساس طرح های مورد استفاده در عملیات مختلف طراحی شده و در مرحله پایانی نیز برگردان نقاشی روی دیوار سراسرنما انتقال پیدا می کند.

دکتر قالیباف شهردار تهران درباره سراسرنمای باغ موزه دفاع مقدس گفته است: طرح اولیه این سراسرنما برای نمایش عملیات فتح خرمشهر طراحی شده است که به هنری ترین و زیباترین شکل ممکن آماده بهره برداری می شود. به گفته قالیباف سراسرنمای دفاع مقدس از نظر فنی این قابلیت را دارد که صحنه های دیگری از تاریخ دفاع مقدس را نیز به نمایش بگذارد.

درون این موزه حدود دو هزار متر نقاشی نصب خواهد شد که روایت خرمشهر از اشغال آن توسط دشمن بعثی تا آزادسازی و فتح آن توسط رزمندگان اسلام است. با نصب این نقاشی ها و همراهی صدا و تصویر و نورپردازی، کسانی که از این موزه بازدید خواهند کرد خود را در فضای عملیات بیت المقدس و سایر عملیات ها و یا کارکردهای دفاع مقدس احساس می کنند.

سراسرنمای عملیات دفاع مقدس در قالب یک نمایش نقاشی گونه سه بعدی از سوی آقای ناصر پلنگی انجام می شود. این نقاشی در یک کره 360 درجه نصب می شود و هر بیننده ای که در مرکز کره ایستاده باشد می تواند یک تصویر سه بعدی ببیند.

این پروژه ، بزرگ ترین سراسرنما در نوع خود و اولین در خاورمیانه محسوب می شود . از نظر حجم ، اندازه و تاثیرگذاری منحصر به فرد بوده و با توجه به استفاده از فن آوری نوین با دیگر سراسرنما های ساخته شده در خاورمیانه قابل مقایسه نیست. این اثر جزو فضاهای مکمل باغ موزه دفاع مقدس محسوب می شود که عملیات اجرایی آن توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران انجام شده و در ابتدای سال 95 تحویل باغ موزه دفاع مقدس شده است. سراسرنمای دفاع مقدس به زودی آماده بهره برداری و بازدید شهروندان خواهد شد.

 

 

باغ موزه در ویکی پدیا - نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است