چهارشنبه 19 دی 1397 10:29

قصه اصلی جنگ زمانی اتفاق می افتد که راوی یک نیروی رزمنده باشد.

نقد کتاب

كتاب "بلوغ پشت خاکریز" در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور امیرمحمد عباس نژاد نویسنده و منتقد ادبی مورد بررسی و نقد قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ بيست وپنجمین جلسه از سلسله جلسات سه شنبه های نقد و بررسی كتاب، با عنوان "بلوغ پشت خاکریز" با حضور امیرمحمد عباس نژاد نویسنده و منتقد ادبی مورد بررسی و نقد قرار گرفت.

این کتاب نوشته حسن و حسین شیردل دربرگیرنده خاطرات یکی از رزمندگان نوجوان دوران دفاع مقدس به نام ایمان کفایی مهر است.

در ابتدای جلسه ، ایمان کفایی مهر راوی کتاب "بلوغ پشت خاکریز" گفت: در این کتاب آن ماجرایی که در کشور ما در زمان جنگ اتفاق افتاده و ما شاهد آن بودیم را روایت کردیم.

وی ادامه داد: در این کتاب شرح حال سربازان و اتفاقاتی که بر روح و روان آنها گذشته است را بازگو کردیم.

کفایی مهر تاکید کرد: در هیچ کتابی اتفاقاتی که بر روح و جان سربازان افتاده باشد را نخوانده ام و این تنها کتابی است که به این بخش پرداخته است.

وی با اشاره به اینکه روایت من در این کتاب صادقانه بوده است، افزود: متاسفانه در ادبیات دفاع مقدس فقط آن چیزی که خوششان می آید را می گویند.

کفایی مهر اظهار کرد: من بر این موضوع تاکید داشتم که خاطرات بنده را  بدون کم و کاست در کتاب بیاورند و هر آنچه که در آن زمان دیدم و در خاطره ام بود را روایت کردم.

حسن شیردل در ادامه جلسه گفت: قصه اصلی جنگ زمانی اتفاق می افتد که راوی یک نیروی رزمنده باشد.

وی با اشاره به اینکه شیطنت خاصی در کتاب است اما منطقی است، ادامه داد: من قصد داشتم زبان دفاع مقدس را حفظ کنم و فکر می کنم موفق بودم.

نویسنده کتاب بیان کرد: این کتاب در 14 جلسه جمع آوری شده است و ما با یک خاطره گویی برخورد داشتیم که 13 ساله بود و نه 50 ساله.

امیر محمد عباس نژاد منتقد این کتاب در ادامه نشست اظهار کرد: یکی از بهترین اتفاقات در این کتاب تاریخ محلی و گویش محلی آن است و جنگ ما در این خرده فرهنگ ها نهفته بود،ش اما دیده نشد.

وی ادامه داد: این کتاب ارتباط روان و راحتی با خواننده برقرار می کند و ابتدای کتاب با یک ضربه شستی به خواننده آغاز می شود و خواننده را با خود می کشاند .

عباس نژاد با بیان اینکه مهم ترین حسن این کتاب این است که شعاری نوشته نشده است، گفت: ما در این کتاب ماجرای زندگی رزمندگان و شیطنت هایی که میان بچه ها اتفاق می افتد را می خوانیم.

وی با اشاره به اینکه در این کتاب نشان می دهد رزمندگانی با وجود مخالفت خانواده شان به جبهه می روند، افزود: در این کتاب اتفاقاتی که در جبهه می افتد به خوبی به تصویر کشیده شده است.

عباس نژاد گفت: این کتاب زبان ساده و روانی دارد و خرده فرهنگ در این کتاب همانند روزهای دفاع مقدس زیاد است.

وی با بیان اینکه قصه در این کتاب مردمی و ساده روایت شده است، افزود: تسلسل زمانی در کتاب رعایت نشده است و البته این کتاب فهرست ندارد و بهتر بود برای راحتی خواننده فهرستی در نظر گرفته می شد.

عباس نژاد تصریح کرد: در بخشی از کتاب جلوتر از موعد زمان، روایت می کنید اما باید برخی از روایت ها منظم می شد.

وی با بیان اینکه این کتاب زنده و پویا است، ادامه داد: در این کتاب خاطره بازی، خاطره سازی اتفاق نیفتاده است.

عباس نژاد با اشاره به اینکه مشخص است تدوینگر توانسته راوی را کنترل کند، ادامه داد:  در این کتاب شیطنت ها صادقانه آورده شده است و در هیچ کتابی این را نخواهید دید.

وی با تاکید بر اینکه راوی روایت بسیار صادقانه ای داشته است ، گفت: گویش محلی بسیار خوبی در این کتاب آورده شده است و این کتاب می تواند در ادبیات دفاع مقدس به مباحث خرده فرهنگ کمک کند.

عباس نژاد با اشاره به اینکه خواننده از این کتاب لذت می برد ، افزود: سبک زندگی واقعی رزمندگان را در این کتاب می بینیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در این کتاب زبان طلبه، رزمنده، شمالی و محلی، فرد متعصب و کودکی که به سختی بزرگ شده را می بینیم.

شایان ذکر است این برنامه روز 18 دی ماه از ساعت 14 الی 16 در سالن تشریفات موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.