چهارشنبه 19 دی 1397 15:00

جهش وحشتناک توان موشکی ایران پس از عملیات کربلای پنج

کرسی 2

سردار سوهانی گفت: توان موشکی ایران پس از عملیات کربلای پنج یک جهش وحشتناک داشت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ کرسی روایتگری  امروز 19 دی ماه با موضوع "عملیات کربلای پنج" با حضور سردار محسن سوهانی برگزار شد.

سردارسوهانی در ابتدای این برنامه گفت: امروز سالروز عملیات کربلای 5 است و این عملیات در یک موقعیت استثنایی اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: تمامی جبهه کفر در مقابل یک نظام نوپای اسلامی غریب و تنها قرار گرفت در صف آرایی که در اسناد تاریخی نیز آمده است هیچ کشوری نماند که به کمک صدام در این جنگ نیاید.

سردار سوهانی با اشاره به اینکه در منطقه ای که عملیات کربلای پنج انجام شد گلوگاهی در جنوب غرب کشور بود که عمده تردد ها از آنجا انجام می شد و یکی از محورهای اصلی نیز بوده است.

وی با تاکید بر اینکه عمده رزم های دشمن در این محدوده اتفاق افتاده است، گفت: از لحاظ سوق الجیشی و نظامی این محدوده برای ما و دشمن حائز اهمیت بود اما بعدها از آن غفلت شد.

سردار سوهانی با اشاره به اینکه اولین بار در عملیات بیت المقدس این منطقه را تصرف کردیم که منجر به سقوط خرمشهر شد، افزود: در عملیات لشکر 10 سیدالشهدا ماموریت گرفتیم و برای اولین بار لشکر به این منطقه وارد شد.

وی اظهار کرد: شناسایی که قبل از عملیات کربلای 4 لشکر 10 سیدالشهدا انجام داد ارزشمند بود و بعد از عملیات عدم الفتح کربلای چهار و آن چیزی که سردار محسن رضایی گفت مبنی بر عملیات فریب و خیلی ها از آن سوء استفاده کردند، اینگونه نبود بلکه عملیات کربلای چهار، عملیات اصلی بود اما لو رفت.

سردار سوهانی افزود: عملیات کربلای چهار برای دشمن عملیات فریب بود چرا که دشمن می دانست ما سالی یک بار بیشتر عملیات نمی کنیم و وقتی در عملیات کربلایی چهار موفق نشدیم دشمن این فریب را خورد که جمهوری اسلامی ایران عملیات اش را انجام داده و فرماندهانشان به مرخصی رفتند و در اینجا شجاعت، گذشت و لطف خداوند منجر به انجام عملیات کربلای پنج شد.

وی تصریح کرد: در عملیات کربلای پنج موانع قبلی بود و دشمن موانع پیچیده و جدیدی را نیز قرار داده بود به طوری که یکی از موانع قرار دادن 12 حلقه سیم خار دار روی هم بود و آنجا متوجه شدیم که عملیات سختی را خواهیم داشت چرا که عبور از این موانع حتی در روز سخت بود  .

سردار سوهانی  ادامه داد: شهید کیان پور زمانی که از شناسایی برگشتند شب بسیار سختی بود و لباس وی به صورت لقمه لقمه شده بود و هیچکس باور نمی کرد لباس غواصی باشد.

وی با اشاره به اینکه عملیات قرار بود ساعت 10 شب انجام شود اما با نظر حاج غلام کیان پور ساعت عملیات تغییر کرد و قرار شد ساعت 2 نصف شب عملیات انجام شود، گفت: از عملیات کربلای 4 تا کربلای 5 فقط 14 روز می گذشت و دشمن در آن منطقه دید کاملی داشت و بالاجبار ساعت 1:30 دقیقه نیم شب عملیات با رمز یا زهرا(س) آغاز شد.

سردار سوهانی با بیان اینکه درگیری سختی بود اما دژ شلمچه تا ساعت 8 صبح شکست و تمام سنگرهای کمین دشمن فرو ریخت، ادامه داد: تمام نیروهای دشمن استعداد رزمی بالایی داشتند و هر آنچه که داشتند را آوردند البته جمهوری اسلامی نیز هر آنجه که در توان داشت را نیز به میدان آورد.

وی با اشاره به اینکه یکی از فواید عملیات کربلای پنج این بود که دشمن قبول کرد دیگر نمی تواند با جمهوری اسلامی بازی کند، افزود: پس از عملیات کربلای پنج دشمن قطعنامه 598  را تهیه  و آن را قبول کرد و دید اگر جنگ ادامه پیدا کند وضعیت بدتر می شود.

سردار سوهانی خاطر نشان کرد: جنگ نفتکش ها از اینجا شروع شد و نقش برتری ما در دریا برای جمهوری اسلامی یک موفقیت بود و همچنین آغاز جنگ شهرها بود و توان موشکی ایران پس از عملیات کربلای پنج یک جهش وحشتناک داشت.

گفتنی است؛  این برنامه از ساعت 9:30 الی 12 در تالار هویزه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.