دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 12:19

دکتر محمدخانی: مخاطبین موزه با اجرای طرح جامع عرصه های عملکردی فضای باز موزه افزایش می یابد

محمدخانی

معاونت موزه داری موزه گفت: با اجرای طرح جامع عرصه های عملکردی فضای باز موزه اصطلاحاً به دنبال ایجاد موزه ای در فضای باز هستیم که منجر به افزایش میزان مخاطبین موزه خواهد شد.

دکتر امیر محمدخانی معاون موزه داری موزه در گفتگو با روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس درباره طرح جامع عرصه های عملکردی موزه باز اظهار کرد: موقعیت جغرافیایی موزه به نحوی در نقشه تهران قرار گرفته که از شمال، جنوب، شرق و غرب به فضاهای مهم شهری که عمکردهای مهم فرهنگی، رفاهی، تفریحی و مذهبی دارند، برخورد می کند.

وی ادامه داد: بر این اساس موزه به طور معمول مسیر گذر عابران متعددی در روز هست که از این مراکز استفاده می کنند از این رو در سال گذشته پیش بینی شد که 22 هکتار فضای باز موزه را به نحوی طراحی کنیم که مخاطبین و عابرینی که از این منطقه عبور می کنند حتی اگر وارد ساختمان موزه نشوند در مواجهه با پیام اصلی موزه قرار بگیرند.

دکتر محمدخانی با بیان اینکه با اجرای طرح جامع عرصه های عملکردی فضای باز موزه اصطلاحاً به دنبال ایجاد موزه ای در فضای باز هستیم که منجر به افزایش میزان مخاطبین موزه خواهد شد، گفت: با این طرح افرادی که در این مسیر در حال گذر هستند به صورت ناخودآگاه در مسیر پیام موزه قرار می گیرند.

وی افزود: از متخصصین و کارشناسان فرهیخته خارج از موزه، مسئولین و معاونت های محترم موزه دعوت شد و در جلسات شرکت کردند، در مجموع با برگزاری جلسات منظم و منسجمی که در سال گذشته برگزار شد، این کارگروه موفق به تدوین طرح جامعه عرصه های عملکردی فضای باز موزه شد.

معاونت موزه داری موزه اظهار کرد: در این طرح جامع هر یک از عملکردهای مختلف جانمایی خود را پیدا کرده است؛ به عنوان مثال مکان عملکردهای حوزه های علمی، هنر، فرهنگی، خانوادگی، جوانان و نوجوانان، رفاهی، خدماتی و تفریحی در فضاهای باز موزه تعیین شده است.

دکتر محمدخانی گفت: طبق این طرح جامع مکان یابی عملکردهای مختلف انجام شده و برای نمادهای مهمی که موزه باید داشته باشد نیز محل هایی مشخص شد که می تواند نقشه راهی نیز برای طراحی و ساخت فضای باز موزه باشد.

وی تصریح کرد: در انتهای سال گذشته معاونت موزه داری به دستور مدیرعامل موزه از 8 شرکت مهم و معتبر مشاور طراحی و نظارت ملی دعوت کرد که برای طراحی فضای باز موزه اعلام نظر کنند.

معاونت موزه داری موزه با بیان اینکه این 8 شرکت معتبر رزومه خودشان را ارائه و شرح خدماتی را پیشنهاد دادند، خاطر نشان کرد: جلساتی امسال به این منظور برگزار شد و اکنون در آستانه انتخاب مشاور هستیم که طراحی و نظارت بر اجرای فعالیت موزه ای را برعهده بگیرد.

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.