یکشنبه 04 دی 1401 08:32

علی بدرخانی: صلح و امنیت مهمترین وجه مشترک موزه دفاع مقدس با موزه های جهان است

موزه های جنگ

کارشناش روایت گری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس وجه اشتراک زیادی با موزه های برجسته جهان دارد، صلح و امنیت، مقاومت، ایثار و فداکاری رزمندگان در جنگ از جمله این اشتراکات است

علی بدرخانی کارشناس روایت گری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در گفت‌وگو با روابط عمومی اموربین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: امروزه موزه های نظامی جهان به سمت ارتقا و تعامل با موزه های سایر کشورها پیش می روند و نیاز است اطلاعات و آگاهی کارکنان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز درباره موزه های نظامی برتر جهان افزایش یابد تا آنها با روند موزه داری غربی آشنا شوند.
وی اشاره ای به موزه نظامی و سلطنتی بلژیک کرد و افزود: موزه بلژیک جزو برترین موزه های نظامی در جهان به شمار می رود.موزه سلطنتی بلژیک آرشیو بسیار گسترده ای دارد و به عنوان موزه مرجع در بین موز های جهان مطرح شده است.این موزه دارای آثار و گنجینه های بسیار غنی است. همچنین موزه سلطنتی بلژیک به لحاظ داشتن ادوات هوافضا و هواپیماهای مختلف باقی مانده از جنگ های گذشته، امروز در جهان حرف برای گفتن زیاد دارد و نسبت به سایر موزه های جهان به عنوان موزه مرجع مطرح است.
بدرخانی تصریح کرد: شاید موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به لحاظ محتوایی و ارزشهایی که شهدا دنبال می کردند با سایر موزه های جهان متفاوت باشد اما در صلح، امنیت، مقاومت و فداکاری وجه اشتراک با موزه های جهان دارد. 
وی با بیان اینکه هر موزه ای در جهان هدفی دنبال را می کند‌، تصریح کرد: موزه سلطنتی بلژیک هدفی را برای خودش تعریف کرده است و آن جلوگیری از جنگ و آشنا سازی مردم با مضرات جنگ و تشویق صلح برای امنیت جهانی است . هدف موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز با بخشی از ماموریت ها و اهداف موزه بلژیک مشترک است.از این رو تعامل با موزه های جهانی برای ارتقا سطح موزه ها با یکدیگر ضرورت دارد.
روایت گر موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با بیان اینکه مهم است بدانیم نحوه گردشگری موزه های پیشرفته غربی با محوریت صلح جهانی به چه طریقی است، خاطرنشان کرد: با الهام گرفتن از نحوه اداره‌ی موزه ها توسط گردانندگان آن، می توان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را در تمام زمینه ها ارتقا داد.
وی ادامه داد: موزه سلطنتی بلژیک دارای چارت سازمانی مدیریت آثار و گنجینه های غنی و مهمی را در خود جای داده است، با توجه به مشترکاتی که وجود دارد بین موزه های جهان اگر بتوانیم با توجه به اشتراکات، از موزه های جهان الهام گرفته و به کارببندیم موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سطح بین المللی مطرح خواهد شد.
بدرخانی با تاکید بر اینکه وجود گنجینه ها در هر موزه ای بسیار اهمیت دارد، در ادامه افزود: به عنوان مثال چون گنجینه های بسیاری در موزه بلژیک وجود دارد بخش حفاظت و مرمت آن بسیار فعال است. شکل گیری موزه های جهان اجتناب ناپذیر است . امروزه موزه ها شکل میگیرند تا از میراث گذشتگان خود حفاظت کنند. موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز با هدف حفظ ارزشهای دفاع مقدس و گنجینه های تاریخی و مستند در همین راستا حرکت میکند. موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داشته های غنی دارد و مسئولان آن مسئولیت سنگینی در ترویج داشته های غنی هشت سال دفاع مقدس بر عهده دارند ما باید ایثار و فداکاری و ارزش های انسانی و ایمان قوی که شهدا داشتند را در قالب موزه های جنگ به مردم جهان بشناسانیم تا آنها نیز از داشته های غنی ما در گذشته مطلع شوند.

 

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.