جمعه 09 دی 1401 21:49

عضویت سه موزه‌دار ایرانی در هیئت اجرایی شورای بین المللی موزه ها

ایکوم

سه موزه‌دار ایرانی و رئیس کمیته ایکوم ایران در بیست و پنجمین مجمع عمومی شورای جهانی موزه‌ها که در کیوتو در ژاپن در حال برگزاری است، در کمیته‌ها وهیئت های اجرائی کاندید شده، رأی موافق آورده و برای عضویت سه ساله در بخش‌های مختلف ایکوم جهانی انتخاب شدند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، «گلناز (طیبه) گلصباحی» _ موزه‌دار موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان _ که به عنوان نخستین ایرانی برای عضویت هیئت اجرائی شورای بین‌المللی موزه‌ها (۲۰۱۹۲۰۲۲) نامزد شد، شنبه ۱۶ شهریور در این اجلاس به عضویت هیئت اجرائی شورای بین‌المللی موزه‌ها _ایکوم در آمد، تا برای نخستین بار یک ایرانی درهیئت رییسه ایکوم جهانی حضور داشته باشد.

بنابراین گزارش؛ گلصباحی بعد از رأی‌گیری در رتبه چهارم قرار گرفت و «سوی آکسوی» از ترکیه به عنوان رییس ایکوم جهانی، «آن لاشون» از چین و «آلبرتو گارلاندینی» از ایتالیا به عنوان معاونان وی و «اِما ناردی» از ایتالیا به عنوان خزانه‌دار انتخاب شدند.

همچنین «فاطمه احمدی» برای دومین دور به عنوان عضو هیئت اجرایی کمیته موزه‌های دانشگاهی "ایکوم جهانی" انتخاب شد. در کمیته  «UMAC » مجموعه‌ها و موزه‌های دانشگاهی همه‌ی افرادی که به طور مرتبط با موزه‌ها نمایشگاه‌ها و مجموعه‌های دانشگاهی فعالیت می‌کنند، به نقش مجموعه‌ها در بین موسسات آموزشی عالی و جوامع در حال خدمت توجه دارد. هدف این کمیته حمایت از میراث به سرپرستی دانشگاه‌هاست.

احمدی سه سال قبل نیز در کنفرانس عمومی میلان به عضویت هیئت اجرایی یومک برگزیده شده بود.

«دامون منزوی» نیز در این اجلاس، به عضویت کمیته بین المللی پول و بانکداری ICOMON در آمد. او در دوره‌های گذشته این اجلاس که هر سه سال یک بار برگزار می‌شود، برای عضویت کمیته بازاریابی موزه‌ها انتخاب شده بود.

سید احمد محیط طباطبایی - رییس ایکوم ایران - برای دومین دوره متوالی به عضویت هیئت اجرای کمیته موزه‌های آسیا و اقیانوسیه (ASPAC)   انتخاب شد. وی برای نخستین بار سه سال پیش در کنفرانس عمومی میلان به عضویت هیئت اجرایی این کمیته درآمده بود.

 

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.