جمعه 09 دی 1401 23:22

مجتبی عبادی فتح : عضویت ایران در هیِئت اجرایی «شورای بین المللی موزه‌ها» مزیت های زیادی دارد

ایکوم ژاپن

مسئول امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با بیان اینکه عضویت ایران در هیِئت اجرایی «شورای بین المللی موزه‌ها» مزیت های زیادی دارد، گفت: با عضویت ایران در شورای بین المللی موزه‌ها، دانش به روز موزه داری به کشور وارد می شود.

مجتبی عبادی فتح مسئول امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در گفت و گو با روابط عمومی و امور بین‌الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، با اشاره به موفقیت سه موزه دار ایرانی هیِئت اجرایی «شورای بین المللی موزه‌ها» (ایکوم)، گفت: هر چقدر که تعداد اعضای ایرانی در هیِئت اجرایی شورای جهانی ایکوم که حرفه ای ترین تشکل موزه ای دنیاست بیشتر باشد، نشان دهنده این است که موزه داری ایران در حال پیشرفت است.

وی افزود: سه موزه دار ایرانی که توانستند در کمیته‌ها و هیات‌های اجرائی کاندید شده، رأی موافق آورده و برای عضویت سه ساله در بخش‌های مختلف ایکوم جهانی انتخاب شوند، با برقراری ارتباط بین موزه داران سایر کشورها، می توانند آنها را با موزه های مختلف ایران آشنا کنند.

او از مزیت های دیگر عضویت ایران درهیِئت اجرایی شورای بین المللی موزه ها، می گوید: یکی دیگر از مزیت های عضویت ایران در شورای بین المللی موزه ها این است که دانش به روز موزه داری به کشور وارد می شود.

عبادی تصریح کرد: ایران با عضویت در شورای بین المللی موزه می تواند در تصمیم سازیهای کلان ایکوم ایفای نقش کند و عضویت این سه ایرانی در هیِئت اجرایی «شورای بین المللی موزه‌ها»  باعث می شود تا اعضای ایکوم به نفع کشورمان نظر بدهند.

وی اظهار داشت: عضویت ایران درهیِئت اجرایی «شورای بین المللی موزه‌ها» موجب معرفی موزه های مختلف ایران در سطح جهان می شود زیرا هنوز مردم سایر کشورها نمی دانند که ایران دارای موزه های مختلف است اگر موزه های ایرانی به مردم جهان شناسانده شود، صنعت گردشگری موزه در کشور رونق پیدا می کند.

مسئول امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تصریح کرد: ایران با شرکت در بیست و پنجمین کنفرانس عمومی شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) که امسال از یکم تا هفتم سپتامبر درکیوتوی ژاپن برگزار شد، فرصت خوبی را برای معرفی موزه های مختلف ایران به جهانیان پیدا کرد چرا که یکی از اهداف روز جهانی موزه، افزایش آگاهی به این واقعیت است که موزه ها ابزاری مهم برای تبادل فرهنگ، غنی سازی فرهنگ ها و توسعه درک متقابل، همکاری و صلح میان مردم کشورهای جهان به شمار می روند.

وی در پایان یادآورشد: شورای بین‌المللی موزه‌ (ICOM)، تنها سازمان تخصصی موزه‌ای و موزه‌داران در سطح جهانی است که به ارتقاء و محافظت از میراث‌های طبیعی و فرهنگی کنونی و گذشته، می‌پردازد. این سازمان مردم‌ نهاد که در سال ۱۹۴۶ پایه‌گذاری شد تقریباً سی هزار عضو در ۱۳۷ کشور جهان دارد.

همچنین این سازمان همکاری‌های نزدیکی با سازمان جهانی مالکیت فکری، پلیس بین‌الملل و سازمان جهانی گمرک دارد و به جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی و فرهنگی و نیز پاسداری از میراث جهانی در هنگام بلایای طبیعی کمک می کند.

  خبرنگار: فاطمه عباس آباد

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.