پنجشنبه 28 تیر 1397 09:38

توصيه هاي حفاظتي فرماندهي لشكر7 وليعصر(عج) درعمليات والفجر8

مجله

اسناد جنگ > اسناد متنی > توصيه هاي حفاظتي فرماندهي لشكر7 وليعصر(عج) درعمليات والفجر8

 

شماره سند: 12149

نوع سند: اسناد نظامي

زبان: فارسي

تاريخ تهيه : 17بهمن 1364

تعداد: 3 برگ

محل نگهداري: آرشيو مركز اسناد دفاع مقدس

 

چكيده:

رعايت اصول حفاظتي يك از اصول مهم غافلگيري در عمليات نظامي است. رعايت اين اصول در عمليات والفجر8 به نسبت عملياتهاي قبلي زياد بوده به طوري كه دشمن نتوانست هيچ گونه اطلاعاتي را از انجام عملياتي با اين وسعت كسب كند و كاملا غافلگير شد.

رمز موفقيت عمليات والفجر8 اصل غافلگيري دشمن و رعايت اصول حفاظتي بود. وبه خاطر همين سالروز عمليات والفجر8 روزحفاظت اطلاعات درسپاه نامگذاري شده است.

در اين سند، فرماندهي لشكر 7 ولي عصر(عج) دستورات حفاظتي لازم را براي گردانهاي مستقر در يكي از اردوگاههاي نزديك به خط دشمن ابلاغ نموده است.

 

متن سند:

به: كليه فرماندهان محترم گردان‌هاي مستقر در اردوگاه

از: فرماندهي لشكر 7 حضرت ولي‌عصر (عج)

موضوع: ابلاغيه

 

سلام‌عليكم بدين‌وسيله، باتوجه به وضعيت منطقه اردوگاه و حساسيت موقعيت آن لازم است موارد زير را به كليه برادران تحت امر ابلاغ نموده و توجيهات لازم در اين رابطه به نحو مقتضي انجام پذيرد.

1- از هرگونه عمل، برنامه، تردد,... كه باعث تغيير وضعيت فعلي منطقه اردوگاه و حساسيت دشمن بشود شديداً خودداري شود مثل آتش روشن كردن.

2- از نصب سيستم صوتي در محوطه اردوگاه خودداري شود براي اذان مي‌توان از راديو با صداي نسبتاً بلند استفاده نمود.

3- كليه نيروها توجيه شوند كه براي انجام مانور آموزشي به اينجا آمده‌اند لذا فرماندهان گردان‌ها اقدامات لازم را در اين رابطه انجام دهند.

4- لازم است در ارتباط با كنترل و حضوروغياب و آمارگيري نيروها روزانه حداقل 3 بار اقدام نمود. اسامي غايبين، كساني كه ترك محل نموده‌اند سريعاً به حفاظت لشكر جهت پيگيري لازم ارسال شود.

5- رفتن به پادگان از محوطه اردوگاه اكيداً ممنوع است لذا گردان‌هايي كه نيازمند به وسايلي از پادگان مي‌‌باشند با هماهنگي تداركات لشكر در جهت تأمين آن‌ها اقدام نمايند به اين صورت كه ليست كليه نيازمندي‌هاي گردان تهيه شود و تداركات لشكر، با استفاده از تداركات گردان مربوطه راسا اقدام به آوردن وسايل موردنياز خواهند نمود.

6- گردان‌ها فقط مجاز به استفاده از يك خودرو براي امورات گردان مي‌باشند لذا اضافه بر يكي را پارك نموده و نسبت به استتار آن اقدام نمايند. در ضمن خروج از محوطه اردوگاه فقط با اجازه ستاد لشكر مستقر در اردوگاه مي‌باشد.

7- خودروهايي كه بايد در منطقه تردد نمايند با تائيد فرماندهي بايد باشد، در ضمن خودروهاي فوق‌الذكر مي‌بايست كاملاً استتار شده و چراغ‌هاي آن با رنگ آبي و يا حداقل با استفاده از گل استتار شوند.

8- رفتن برادران مسئول به منطقه فقط با تأييد فرماندهي و با برنامه‌ريزي كه مشخص و اعلام خواهد شد انجام مي‌شود در اين صورت برادران شرعاً مجاز به رفتن منطقه بدون مجوز فرماندهي نيستند.

9- با توجه به محدوديت برگهاي تردد و لزوم استفاده كليه برادران از برگها لازم است افرادي كه برگه تردد تحويل گرفته و يا مي‌گيرند بعد از استفاده سريعاً برگردانده شوند.

10- كليه نيروها توجيه شوند كه به‌هيچ‌وجه مجاز نيستند خارج از محوطه خود تردد نمايند جهت استفاده از حمام و يا بهداري مي‌بايستي با اجازه مسئول مربوطه باشد. درهرحال كنترل تردد نفرات در سطح اردوگاه بخصوص خارج شدن از اردوگاه از موارد مهمي است كه كليه مسئولين مي‌بايستي نهايت دقت و حساسيت و نظارت مستمر را داشته باشند.

11- در صورت بروز و برخورد با هرگونه اشكالات و نارسائي‌ها در سطح اردوگاه و امورات داخلي آن علاوه بر مراجعه مستقيم به مسئول واحد مربوطه مي‌توان از طريق اداره داخلي اردوگاه اقدام نمود.

12- با توجه به وضعيت منطقه تيراندازي بهر عنوان اكيداً ممنوع است و كليه مسئولين گردان‌ها دقيقاً مي‌بايست در ارتباط با توجيه نيروها در اين امر اقدام لازم را بنمايد.

13- برنامه آموزشي گردان‌ها شيفتي و مسئول محور صادر كه متعاقبا آن اعلام خواهد شد مي‌با‌شد لذا برادران مي‌توانند با هماهنگي طرح و عمليات و آموزش نظامي اقدام به اجراي برنامه آموزشي گردان بنمايند. (از موارد مهمي كه مي‌‌توان جلوي تردد بي‌جاي نيروها را به‌طور عملي گرفت تشكيل كلاس‌هاي آموزشي و اجراي برنامه‌هاي موردنياز مي‌باشد.)

14- برادراني كه فعلاً از لباس فرم استفاده مي‌نمايند نسبت به تعويض آن اقدام نمايند و من‌بعد از لباس كار استفاده نمايند.

 

فرماندهي لشكر 7 حضرت ولي‌عصر (عج) ا... عبدالمحمد رئوفي

 

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.