دوشنبه 01 مرداد 1397 15:59

مرکز فرهنگی دفاع مقدس شهرستان خرمشهر

گزارش تصویری: نقد کتاب "عرصه ی سیمرغ"

ساختمان موجود در سال 1309 توسط انگلیس ها به منظور دفتر حوزه استخراج و انتقال نفت احداث گردید که با ملی شدن صنعت نفت خروج کارشناسان انگلیسی و جایگزین کارشناسان داخلی تا زمان پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به عنوان دفتر بهره برداری شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت . با شروع جنگ تحمیلی ساختمان توسط تیپ فلوجه رژیم بعثی عراق اشغال و مقر استقرار آن گردید . بعد از آزاد سازی خرمشهر     به عنوان محل استقرار بخشی از یگانهای خودی استفاده شد . پس از پایان جنگ ساختمان به صورت    مخروبه ای که مورد اصابت گلوله ها ، خمپاره ها و موشکها قرار گرفته بود به جهت حفظ دستاوردها و آثار سرزمینی دفاع مقدس مورد شناسایی واقع شد و به عنوان اولین موزه جنگ کشور در خرمشهر شناخته شد که این مهم با پیگیری و اقدام مستقیم مهندس چمران معاون فرهنگی  وقت ستاد کل نیروهای مسلح و با بهره مندی از 50 تن از اساتید برجسته دانشکده معماری و هنرهای زیبا و دیگر اساتید حوزه های مختلف و مرتبط هنری در سال 1373 آغاز و در سال 1375 به بهره برداری رسید .

در سال 1378 با هدف بازنگری توسط وزارت نفت ساختمان به بنیاد حفظ آثار جهت احداث مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر واگذار گردید .

لذا با توجه به استقبال و بازدید گردشگران داخلی و خارجی همچنین کاروانهای راهیان نور از مرکز مذکور و نیاز مبرم به تکمیل و توسعه فضای موجود در سال 1388 در دستور کار قرار گرفت و تاکنون با صرف هزینه ای بالغ بر                            34000میلیون ریال ازمنابع استانی و 8000 از منابع ملی با حدود 85درصد پیشرفت فیزیکی تا خرداد ماه سال 97 به بهره برداری خواهد رسید .

بیشتر بخوانید

 • بازخوانی معنویت دفاع مقدس؛ نیاز جامعه امروز

  بازخوانی معنویت دفاع مقدس؛ نیاز جامعه امروز

  بازخوانی معنویت دفاع مقدس؛ نیاز جامعه امروز دفاع مقدس گنجینه‌ای از معنویت، از خودگذشتگی و ایثار است. دوران دفاع مقدس اوج معنویت را در جامعه ایران به نمایش گذاشت و یک تفسیر معنوی از زندگی را به بشریت ارائه داد.

 • گپی کوتاه با کارتونیستی که «عدالت» را «سیاه و سفید» می‌کشد؛ در انتظارِ اتفاقِ جدید

  گپی کوتاه با کارتونیستی که «عدالت» را «سیاه و سفید» می‌کشد؛ در انتظارِ اتفاقِ جدید

  «مازیار بیژنی»؛ اگرنه خودش و نامش، لااقل کارتون‌های عدالت‌خواهانه‌اش، با آن دو کودکی که همیشه به ماجرا زُل زده‌اند بسیار شناخته شده‌ است. او از جمله کسانی است که سال‌ها پیش نقبی به امروز زد و اشرافیت و شکل‌گیری جامعه‌ی طبقاتی را هشدار داد.

 • چرا امام در 4 آبان ماه 1343 بر علیه کاپیتولاسیون اعتراض و افشاگری کرد؟استعمار در قرن بیست و یکم

  چرا امام در 4 آبان ماه 1343 بر علیه کاپیتولاسیون اعتراض و افشاگری کرد؟استعمار در قرن بیست و یکم

  خاورمیانه اولین میزبان سنت ضد استقلال «کاپیتولاسیون» است. آن هم در زمان اقتدار امپراطوری عثمانی که از یک سو تا قلب اروپا پیش رفته بود و از سوی دیگر در جنگ با دولت صفویه و شاه تهماسب اول، بغداد و بخش‌هایی از عراق را به تصرف خود درآورده بود.

 • بررسی سینمای دفاع مقدس در دهه‌ 70 اوج سینمای انسانی

  بررسی سینمای دفاع مقدس در دهه‌ 70 اوج سینمای انسانی

  سینمای دفاع مقدس قدمتی سی و هفت ساله داشته و بخش مهمی از تولیدات سینمای ایران را در تمامی این سال‌ها به خود اختصاص داده است. سینمایی که مردم ایران با پوست و گوشت و استخوان خود آن را لمس کرده و خاطرات زیادی از آن دارند. آن‌چه می‌آید گزارشی است در ادامه شماره‌های قبلی «سرو» که پس از پرداختن به شکل‌گیری و تطور این سینما در دهه 60 و نیمه اول دهه 70 حالا به سراغ نیمه‌ی دوم دهه هفتاد رفته که از قضا سال‌های بسیار مهم، همراه با فیلم‌هایی جریان‌ساز همچون آژانس شیشه‌ای و قارچ سمی است.

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.