چهارشنبه 14 آذر 1397 13:27

نمایش دستاوردهای دفاع مقدس در دیار لشگر 41 ثارالله

1111

موزه‌ای در دیار کویر که راوی رشادت‌های هشت ساله‌ لشگرآفتاب است. باغ موزه دفاع مقدس کرمان از جمله قدیمی‌ترین و بزرگترین باغ موزه‌های دفاع مقدس کشور است که سازه‌اش با الهام از معماری سنتی کرمان و دریافته از اقلیم و سازه‌های آن به سرانجام رسیده است.کرمان مهد لشگر 41 ثاراله است

موزه‌ای در دیار کویر که راوی رشادت‌های هشت ساله‌ لشگرآفتاب است. باغ موزه دفاع مقدس کرمان از جمله قدیمی‌ترین و بزرگترین باغ موزه‌های دفاع مقدس کشور است که سازه‌اش با الهام از معماری سنتی کرمان و دریافته از اقلیم و سازه‌های آن به سرانجام رسیده است.کرمان مهد لشگر 41 ثاراله است.

 

 مرقد مطهر 8 شهید گمنام
در آغاز ورود به موزه دفاع مقدس، پارک شهدا به چشم می‌خورد که در دو سمت این پارک 8 شهید گمنام آرمیده‌اند. در وسط پارک آب‌نما و در دو طرف آن تندیس‌های 17 سردار شهید استان بر روی سنگ حکاکی شده که در نگاه نخست، تصویری از گل لاله در چشم بیننده مجسم می‌کنند. بر فراز سردر محوطه نمایشگاه دو نماد عاشورا و کوثر وجود دارد که سردر عاشورا از جنس پوکه و نمادی از شبکه‌های ضریح مطهر امام حسین (ع) است و قدری جلوتر پرچم «یا ثارالله» دیده می‌شود که بر فراز آن پنجه‌ای وجود دارد و کلمه الله اکبر در وسط آن نقش بسته است.

ساختمان اصلی موزه
بر فراز این گنجینه یک گل لاله در حال شکفتن قرار دارد که 4 گلبرگ اطراف آن دیده می‌شود و سر در ورودی موزه 8 ستون به واسطه 8 سال دفاع مقدس به چشم می‌خورد. ساختمان اصلی موزه به دو بخش مجزا تقسیم می‌شود که یک بخش فضای روباز و بخش دیگر فضای بسته است و در مجموع 2 هزار و 550 مترمربع مساحت دارد.فضای بسته موزه شامل 8 تالار است که هر تالار یک موضوع را دنبال می‌کند.

تالار عبرت
در تالار عبرت دفاع مردم سلحشور ایران با جنگ‌های 200 ساله قبل از انقلاب مقایسه شده و ناکامی‌های آن دوران با استفاده از اسناد و نقشه‌ها در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.
در این تالار عهدنامه‌های مختلفی که در دوران‌های گذشته به واسطه آن سرزمین بزرگ ایران را تقسیم کرده‌اند، از جمله قطعنامه ترکمن‌چای،گلستان و نیز متن قطعنامه 1975 الجزایر به نمایش گذاشته شده است.

تالار  بصیرت
در این تالار اسناد قبل از آغاز جنگ و حمله‌های پراکنده دشمن، شلیک خمپاره، تصرف برخی از پاسگاه‌های مرزی و چند وسیله مربوط به جنگ در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد و بصیرت‌های از قلب تاریخ به دیده‌ی مخاطبان می‌نشیند.
تالار نور
قبل از شروع جنگ تحمیلی صدام با شرکای غربی و شرقی‌اش تضمین حمایت آن‌ها برای حمله به ایران را گرفت و با همان حمایت‌ها بود که توانست با همه‌ی قوا به خاک ایران حمله کند. بازدید کننده در این تالار با اسنادی روبرو می‌شود که دفاع مقدس را از جنگ دو همسایه‌ی مرزی به جنگی جهانی می‌نمایند بر علیه انقلاب نوپای ایران.

تالار شقایق
در این تالار وحشی‌گری‌های صدام در قالب حمله‌های شیمیایی، حمله به مراکز عمومی، مدارس، بیمارستان‌ها و شکنجه آزادگان در دوران دفاع مقدس و بعد از آن آثار مربوط به آزادگان که در دوران اسارت به دست خودشان ساخته شده، در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

تالار پیروزی
در این تالار که ششمین تالار موزه است، مدارک مربوط به پیروزی‌ها و پایداری مردم ایران، نامه‌های مبادله شده میان رئیس جمهور وقت ایران و صدام حسین، تصاویر مربوط به فتح‌های بزرگ از جمله فتح خرمشهر و مدال‌های دریافتی فرماندهان دفاع مقدس و غیره به نمایش درآمده است.

تالار شهدا
در تالار شهدا تصاویر تعدادی از سرداران شهید از سراسر ایران و پیراهن شهیدان از جمله پیراهن سردار علی ماهانی که باقیمانده پیکر پاکش پس از 14 سال پیدا شد، به نمایش گذاشته شده است.

تالار آزادی
در این تالار ماکت پویا و متحرک عملیات «والفجر 8» جای دارد. این ماکت با استفاده از نور، تصویر و صدا به صورت الکترونیکی و مکانیکی عملیات والفجر 8 و عبور رزمندگان را به مدت50 دقیقه اجرا می‌کند. در این ماکت 45 هزار متر سیم به کار رفته و حرکت تانــک‌ها، نفربرها، سقوط هواپیما، بمباران هواپیماها، ریختن منورهای خوشه‌ای، شلیک تانک‌ها شبیه عملیات والفجر 8 طراحی و در مقیاس 11 هزار ساخته شده است، به شکلی که بیننده خود را در یک منطقه عملیاتی احساس می‌کند.

بیشتر بخوانید

 • کتاب های صوتی، متفاوت از کتاب چاپی گاهی باید با گوش خواند و با چشم شنید

  کتاب های صوتی، متفاوت از کتاب چاپی گاهی باید با گوش خواند و با چشم شنید

  زمانی بود که پیامبر به یاران خود فرمودند کتاب خدا را با صوت زیبا بخوانید تا همگان بشنوند، به این ترتیب شنیدن این کتاب برای همگان میسر شد، نابینا و بینا، با سواد و بی سواد، خردسال و بزرگسال و نهایتا پرمشغله و بیکار. در طول روز زمان های زیادی را داریم برای کارهایی که موازات هم انجام می شوند؛ در حال رانندگی یا کار با سیستم رایانه ای موسیقی گوش می دهیم، در حین انجام کارهای منزل به تلویزیون نظری داریم یا رادیو هم گوش می کنیم و کارهایی از این دست. حالا اما زمینه هایی فراهم شده که چیزهای دیگری را هم تج

 • مـاهـــورا در هــور

  مـاهـــورا در هــور

  "انتهـای خیابـان سـرو" کانـون نقد فیلـم مـوزه انقـلاب اسـلامی و دفاع مقدس اسـت کـه هـر هفتـه یکشـنبه ها سـاعت 18 فیلم هایـی بـا مضامیـن انقـلاب و جنـگ را بـرای مخاطبـان پخـش می کنـد. «ماهـورا» فیلـم سـاخته ی حمیدزرگرنـژاد، همزمـان بـا اکـران عمومـی، در ایـن برنامـه نمایـش داده شـد و پـس از آن بـا حضـور منتقدیـن و چنـد تـن از عوامـل آن بـه بحـث گذاشـته شـد، آن چـه می آیـد بخش اول از خلاصـه ای اسـت از ایـن جلسـه.

 • عکس‌های دیده نشده‌ای از جنگ تحمیلی از جبهه عراق

  عکس‌های دیده نشده‌ای از جنگ تحمیلی از جبهه عراق

  پس از آغاز جنگ تحمیلی در آخرین روزهای شهریورماه 1359 عکاسان و مستندسازان ایرانی و غیر ایرانی یگانه راویان مصور مقاومتی بودند که 8 سال به طول انجامید.

 • شعر دفاع مقدس در سپهر رسانه ای کشور

  شعر دفاع مقدس در سپهر رسانه ای کشور

  تهران-ایرنا- شعر دفاع مقدس به عنوان گونه ای هنری که به امر مقدس دفاع در حوزه سرزمینی و ایدئولوژیکی می پردازد، امروز از قالب کتاب فراتر رفته و پا به حوزه های رسانه ای جدید گذاشته است که این مساله نیاز به تحلیل دارد.

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.