دوشنبه 29 بهمن 1397 14:25

بررسی جایگاه خانواده در فیلم‌های جشنواره فجر سی و هفتم

پروانه مرزبان

بانوی تهیه‌کننده سینما با اشاره به لزوم بازنمایی خانواده در آثار جشنواره فیلم فجر گفت: به اصالت خانواده معتقد هستم؛ چیزی که در آثار جشنواره فجر امسال دیده نمی‌شد.

 

پروانه مرزبان تهیه کننده سینما در گفت‌‌وگویی با خبرنگاران با اشاره به لزوم بازنمایی خانواده در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: تنوع آثار جشنواره فجر امسال با سال‌های قبل متفاوت بود بخاطر اینکه از فضای آپارتمانی عبور کرده بودند و فضاها بسته نبود بلکه در شهرستان‌ها فضاهای بازی نمایش داده شده بود که اتفاقات جدید خوبی بود.

وی گفت: من از برخی از فیلم‌های جشنواره که موضوع خانوادگی داشت خوشم نمی‌آمد و مورد علاقه من نبود. فیلم باید مورد پسند مردم قرار بگیرد و از این دسته فیلم‌ها که از اصالت خانواده ایرانی دور بود خوشم نمی‌آید. فیلم برای اینکه مورد استقبال مردم قرار گیرد باید نزدیک به ذائقه آن‌ها ساخته شود البته ذائقه مردم در هر دوره‌ای متفاوت است.

این تهیه کننده سینما عنوان کرد: زمانی که مردم در شرایط خوبی زندگی می‌کنند و همه چیز خوب باشد مثلاً اگر فیلم غمگین ساخته و پخش شود شاید بیشتر مورد پسند باشد و برعکس آن نیز هست. حالا در شرایط امروز باید یک تهیه کننده تشخیص دهد که چه چیزی بسازد تا برای مردم خوشایند باشد. در این دوران که شرایط اقتصادی سختی وجود دارد به نظرم فیلم‌های شاد بیشتری نیاز است ساخته شود.

مرزبان خاطرنشان کرد: به طور کلی آثار پذیرفته شده در جشنواره امسال از سال گذشته بهتر بود ولی برخی جاها من دوست داشتم برای برخی فیلم‌ها اتفاقات بهتری بیافتد و جوایز بیشتری بگیرند. فیلم‌هایی وجود داشت که مردم را خوشحال و مخاطب با آن همذات‌پنداری می‌کرد و مردم از آن خوششان می‌آمد که نمونه آن «23 نفر» بود. این فیلم‌ چون روایت یک داستان واقعی بود به دل می‌نشست و مردم دوست داشتند.

وی درباره آثار مربوط به دفاع مقدس و مقاومت گفت: آثاری که درباره دفاع مقدس و مقاومت در جشنواره وجود داشت قصه‌های خوبی داشتند که مخاطب با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کرد. فیلم «دیدن این فیلم جرم است» نیز اثری بود که حالت خوبی به مخاطب می‌داد. تلاش‌های چنین سینماگرانی قابل تقدیر است.

این تهیه کننده درباره لزوم بازنمایی خانواده اصیل ایرانی در سینما گفت: با این نوع نگاه تقریباً هیچ اثر مناسبی در سینمای امروز ساخته نمی‌شود. من معتقد به اصالت خانواده هستم، چیزی که در آثار جشنواره فجر دیده نمی‌شد. البته برخی فیلم‌ها پایبندی یک زن را به زندگی نشان می‌داد که تلاش برای یک زندگی خوب داشت که می‌توانست خوب باشد.

بیشتر بخوانید

 • کتاب های صوتی، متفاوت از کتاب چاپی گاهی باید با گوش خواند و با چشم شنید

  کتاب های صوتی، متفاوت از کتاب چاپی گاهی باید با گوش خواند و با چشم شنید

  زمانی بود که پیامبر به یاران خود فرمودند کتاب خدا را با صوت زیبا بخوانید تا همگان بشنوند، به این ترتیب شنیدن این کتاب برای همگان میسر شد، نابینا و بینا، با سواد و بی سواد، خردسال و بزرگسال و نهایتا پرمشغله و بیکار. در طول روز زمان های زیادی را داریم برای کارهایی که موازات هم انجام می شوند؛ در حال رانندگی یا کار با سیستم رایانه ای موسیقی گوش می دهیم، در حین انجام کارهای منزل به تلویزیون نظری داریم یا رادیو هم گوش می کنیم و کارهایی از این دست. حالا اما زمینه هایی فراهم شده که چیزهای دیگری را هم تج

 • مـاهـــورا در هــور

  مـاهـــورا در هــور

  "انتهـای خیابـان سـرو" کانـون نقد فیلـم مـوزه انقـلاب اسـلامی و دفاع مقدس اسـت کـه هـر هفتـه یکشـنبه ها سـاعت 18 فیلم هایـی بـا مضامیـن انقـلاب و جنـگ را بـرای مخاطبـان پخـش می کنـد. «ماهـورا» فیلـم سـاخته ی حمیدزرگرنـژاد، همزمـان بـا اکـران عمومـی، در ایـن برنامـه نمایـش داده شـد و پـس از آن بـا حضـور منتقدیـن و چنـد تـن از عوامـل آن بـه بحـث گذاشـته شـد، آن چـه می آیـد بخش اول از خلاصـه ای اسـت از ایـن جلسـه.

 • عکس‌های دیده نشده‌ای از جنگ تحمیلی از جبهه عراق

  عکس‌های دیده نشده‌ای از جنگ تحمیلی از جبهه عراق

  پس از آغاز جنگ تحمیلی در آخرین روزهای شهریورماه 1359 عکاسان و مستندسازان ایرانی و غیر ایرانی یگانه راویان مصور مقاومتی بودند که 8 سال به طول انجامید.

 • شعر دفاع مقدس در سپهر رسانه ای کشور

  شعر دفاع مقدس در سپهر رسانه ای کشور

  تهران-ایرنا- شعر دفاع مقدس به عنوان گونه ای هنری که به امر مقدس دفاع در حوزه سرزمینی و ایدئولوژیکی می پردازد، امروز از قالب کتاب فراتر رفته و پا به حوزه های رسانه ای جدید گذاشته است که این مساله نیاز به تحلیل دارد.

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.