شنبه 31 فروردین 1398 09:25

کتاب های صوتی، متفاوت از کتاب چاپی گاهی باید با گوش خواند و با چشم شنید

ن

زمانی بود که پیامبر به یاران خود فرمودند کتاب خدا را با صوت زیبا بخوانید تا همگان بشنوند، به این ترتیب شنیدن این کتاب برای همگان میسر شد، نابینا و بینا، با سواد و بی سواد، خردسال و بزرگسال و نهایتا پرمشغله و بیکار. در طول روز زمان های زیادی را داریم برای کارهایی که موازات هم انجام می شوند؛ در حال رانندگی یا کار با سیستم رایانه ای موسیقی گوش می دهیم، در حین انجام کارهای منزل به تلویزیون نظری داریم یا رادیو هم گوش می کنیم و کارهایی از این دست. حالا اما زمینه هایی فراهم شده که چیزهای دیگری را هم تج

- مرجان خالقی طرقی
زمانی بود که پیامبر به یاران خود فرمودند کتاب خدا را با صوت زیبا بخوانید تا همگان بشنوند، به این ترتیب شنیدن این کتاب برای همگان میسر شد، نابینا و بینا، با سواد و بی سواد، خردسال و بزرگسال و نهایتا پرمشغله و بیکار. در طول روز زمان های زیادی را داریم برای کارهایی که موازات هم انجام می شوند؛ در حال رانندگی یا کار با سیستم رایانه ای موسیقی گوش می دهیم، در حین انجام کارهای منزل به تلویزیون نظری داریم یا رادیو هم گوش می کنیم و کارهایی از این دست. حالا اما زمینه هایی فراهم شده که چیزهای دیگری را هم تجربه کنیم، چیزی مثل یک کتاب صوتی. کتاب صوتی یا کتاب گویا می تواند به موازات بسیاری از کارهای ما در طول روز که تمرکز بالایی نیاز ندارند شنیده شود، به همین ترتیب
احتمالا بعد از سپری شدن زمان ما هم جزوی از کتاب خوان های حرفه ای هستیم با تعداد بالایی کتاب شنیده شده! اگر یک سنگ به خودی خود زیبایی داشته باشد، ارزشمند است حالا اگر در آن رگه ای از فیروزه هم پیدا شود، نورٌ علی نور می شود. موزه انقلاب اسامی و دفاع مقدس به همین مقیاس سعی کرده در عرصه های مختلف تولیدات فرهنگی و هنری خود مثل موسیقی، فیلم، تئاتر و همچنین کتاب و کتابخوانی با زمینه هایی از فرهنگ ایثار و شهادت به آن ها رنگ و بوی دیگری بدهد. چنانچه در بخش کتاب خانه در حال غنی سازی منابع، انتشار کتاب و حمایت از پایان نامه هایی با موضوعات مرتبط با انقلاب و دفاع مقدس است و با راه اندازی کتاب خانه دیجیتال، تولید کتاب گویا و خلاصه هر آنچه در این زمینه دسترسی شما را به اطلاعات راحت تر و بیشتر می کند در اهداف و عملکرد این مجموعه گنجانده شده است. تمام تولیدات کتاب گویا و مجموعه بی نظیری از کتاب های حوزه انقلاب، دفاع مقدس و مقاومت در این کتاب خانه گردآمده اند. کتاب های صوتی «سلام بر ابراهیم « ،» شاهرخ حر انقلاب « ،» راز نگین سرخ » و ده ها کتاب صوتی که به تقریظ رهبری رسیده و یا جزو پرفروش ها بوده اند، از جمله ی آن هاست. برخی از این کتاب ها را هنرمندان سرشناس خوانش کرده اند که به زودی به سمع اهالی کتاب خواهد رسید. این روزها بسیاری از افراد می توانند تعداد زیادی داستان و رمان از کتابخانه های دیجیتال دانلود کنند و بخوانند، موزه نیز براساس همان سنت ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت در بستر فرهنگ، دامنه این کتاب ها را وسیع تر کرده است و کتابخانه دیجیتالی با حدود 1000 عنوان کتاب راه اندازی شده و کتاب های بسیاری نیز در راه ورود به کتاب خانه دیجیتال موزه هستند. راه دسترسی به این کتاب خانه دیجیتال هم آسان است، در سایت موزه به نشانی. www.iranhdm ir و بر روی لینک کتاب خانه کلیک کنید و وارد باغ سرسبز کتاب ها شوید.

بیشتر بخوانید

 • بررسی سینمای دفاع مقدس در دهه‌ 70 اوج سینمای انسانی

  بررسی سینمای دفاع مقدس در دهه‌ 70 اوج سینمای انسانی

  سینمای دفاع مقدس قدمتی سی و هفت ساله داشته و بخش مهمی از تولیدات سینمای ایران را در تمامی این سال‌ها به خود اختصاص داده است. سینمایی که مردم ایران با پوست و گوشت و استخوان خود آن را لمس کرده و خاطرات زیادی از آن دارند. آن‌چه می‌آید گزارشی است در ادامه شماره‌های قبلی «سرو» که پس از پرداختن به شکل‌گیری و تطور این سینما در دهه 60 و نیمه اول دهه 70 حالا به سراغ نیمه‌ی دوم دهه هفتاد رفته که از قضا سال‌های بسیار مهم، همراه با فیلم‌هایی جریان‌ساز همچون آژانس شیشه‌ای و قارچ سمی است.

 • بررسی روند کلی جشنواره مقاومت از بدو تأسیس تاکنون؛ فیلم بعلاوه مقاومت

  بررسی روند کلی جشنواره مقاومت از بدو تأسیس تاکنون؛ فیلم بعلاوه مقاومت

  جشنواره بین المللی فیلم مقاومت قبا به نام جشنواره فیلم دفاع مقدس به صورت هفته فیلم در محوطه پارك دانشجو و تئاتر شهر تهران برگزار می گردید. 31 شهریورماه سال 1362 زمانی که کشور درگیر جنگ با رژیم بعث عراق بود و شرایط سختی از لحاظ نیروی انسانی و منابع مالی بر کشور حاکم بود، حسین وخشوری چراغ این جشنواره را روشن کرد و به عنوان اولین دبیر جشنواره لقب گرفت.

 • تازه های نشر انتشارات موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

  تازه های نشر انتشارات موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

  تازه های نشر انتشارات موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

 • مـاهـــورا در هــور

  مـاهـــورا در هــور

  "انتهـای خیابـان سـرو" کانـون نقد فیلـم مـوزه انقـلاب اسـلامی و دفاع مقدس اسـت کـه هـر هفتـه یکشـنبه ها سـاعت 18 فیلم هایـی بـا مضامیـن انقـلاب و جنـگ را بـرای مخاطبـان پخـش می کنـد. «ماهـورا» فیلـم سـاخته ی حمیدزرگرنـژاد، همزمـان بـا اکـران عمومـی، در ایـن برنامـه نمایـش داده شـد و پـس از آن بـا حضـور منتقدیـن و چنـد تـن از عوامـل آن بـه بحـث گذاشـته شـد، آن چـه می آیـد بخش اول از خلاصـه ای اسـت از ایـن جلسـه.

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.