چهارشنبه 07 آذر 1397 14:00

ادبیــات‌ایـران با فرهنگ دفاع مقدس جهانـی می‌شـود

 شهریارعباسی

 کار نویسنده پس از نوشتن کتاب تمام می‌شود و صحبت‌کردن بعد از آن به منزله این است که چیزی را جاگذاشته است و به این دلیل فقط به مولفه‌های داستان جنگ و انقلاب می‌پردازم.

 شهریارعباسی 
 کار نویسنده پس از نوشتن کتاب تمام می‌شود و صحبت‌کردن بعد از آن به منزله این است که چیزی را جاگذاشته است و به این دلیل فقط به مولفه‌های داستان جنگ و انقلاب می‌پردازم.
فردای ما جنگ و انقلاب دو پدیده بسیار مهم و تاثیر گذار در تاریخ معاصر ما و زندگی امروز و فردای ماست، البته نوشتن در این دو حوزه به‌دلیل وجود برخی نگاه‌های جزمی بسیار سخت است و هرکسی در این کار باقی نمی‌ماند.
 ما خودمان جزئی از این جنگ بوده‌ایم، ولی با جنگ مخالفیم، چون هیچ‌گاه جنگ‌طلب نبوده‌ایم. به نوعی نویسنده‌هایی که در این دو حوزه قلم می‌زنند، سرشان درد می‌کند. فکر می‌کنم جهان، ادبیات ما را حتما با ادبیات جنگ خواهد شناخت و ادبیات ایران با ادبیات جنگ، جهانی خواهد شد.
می‌توان به اعتباری ادبیات جنگ را به چهار مرحله تقسیم کرد؛ مرحله اول ادبیات سلحشورانه  زمان جنگ است. حس سلحشوری و همدردی و احساسی که در آن زمان وجود داشت، موجب تولید ادبیاتی شده که ماحصل همان نگاه و فضاست. رمان درخشان «زمین سوخته» اثر احمد‌محمود نمونه بارز ادبیات آن دوره است.
وقتی زمانی از جنگ می‌گذرد مرحله دوم است که  من آن را ادبیات دردمندانه می‌خوانم و با گذشت یک یا دو دهه از جنگ، مرحله سوم آغاز می‌شود که من از آن به ادبیات نقادانه تعبیر می‌کنم؛ البته این فقط مربوط به حوزه داستان نیست. اعتقاد دارم از اتفاقات تاریخی حداقل باید30 سال بگذرد تا نگاهی عاقلانه‌تر به آن‌ها داشته باشیم.
در مرحله چهارم ادبیات، نگاه سلحشوری، دردمندانه و منتقدانه خود را را به نگاه عاقلانه تغییرمی‌دهد. باید از جنگ به‌اندازه کافی فاصله بگیریم تا ارزش‌هایش مشخص شود.
این دوره زمانی است که باید درباره جنگ فکر کنیم و بنویسیم، از این به بعد تازه شاهد ادبیات منسجم‌تر و ماندگارتری درباره جنگ خواهیم بود. امیدوارم فضا برای نوشتن درباره این اتفاق مهم فراهم باشد.

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.