چهارشنبه 07 آذر 1397 14:00

ادبیــات‌ایـران با فرهنگ دفاع مقدس جهانـی می‌شـود

 شهریارعباسی

 کار نویسنده پس از نوشتن کتاب تمام می‌شود و صحبت‌کردن بعد از آن به منزله این است که چیزی را جاگذاشته است و به این دلیل فقط به مولفه‌های داستان جنگ و انقلاب می‌پردازم.

 شهریارعباسی 
 کار نویسنده پس از نوشتن کتاب تمام می‌شود و صحبت‌کردن بعد از آن به منزله این است که چیزی را جاگذاشته است و به این دلیل فقط به مولفه‌های داستان جنگ و انقلاب می‌پردازم.
فردای ما جنگ و انقلاب دو پدیده بسیار مهم و تاثیر گذار در تاریخ معاصر ما و زندگی امروز و فردای ماست، البته نوشتن در این دو حوزه به‌دلیل وجود برخی نگاه‌های جزمی بسیار سخت است و هرکسی در این کار باقی نمی‌ماند.
 ما خودمان جزئی از این جنگ بوده‌ایم، ولی با جنگ مخالفیم، چون هیچ‌گاه جنگ‌طلب نبوده‌ایم. به نوعی نویسنده‌هایی که در این دو حوزه قلم می‌زنند، سرشان درد می‌کند. فکر می‌کنم جهان، ادبیات ما را حتما با ادبیات جنگ خواهد شناخت و ادبیات ایران با ادبیات جنگ، جهانی خواهد شد.
می‌توان به اعتباری ادبیات جنگ را به چهار مرحله تقسیم کرد؛ مرحله اول ادبیات سلحشورانه  زمان جنگ است. حس سلحشوری و همدردی و احساسی که در آن زمان وجود داشت، موجب تولید ادبیاتی شده که ماحصل همان نگاه و فضاست. رمان درخشان «زمین سوخته» اثر احمد‌محمود نمونه بارز ادبیات آن دوره است.
وقتی زمانی از جنگ می‌گذرد مرحله دوم است که  من آن را ادبیات دردمندانه می‌خوانم و با گذشت یک یا دو دهه از جنگ، مرحله سوم آغاز می‌شود که من از آن به ادبیات نقادانه تعبیر می‌کنم؛ البته این فقط مربوط به حوزه داستان نیست. اعتقاد دارم از اتفاقات تاریخی حداقل باید30 سال بگذرد تا نگاهی عاقلانه‌تر به آن‌ها داشته باشیم.
در مرحله چهارم ادبیات، نگاه سلحشوری، دردمندانه و منتقدانه خود را را به نگاه عاقلانه تغییرمی‌دهد. باید از جنگ به‌اندازه کافی فاصله بگیریم تا ارزش‌هایش مشخص شود.
این دوره زمانی است که باید درباره جنگ فکر کنیم و بنویسیم، از این به بعد تازه شاهد ادبیات منسجم‌تر و ماندگارتری درباره جنگ خواهیم بود. امیدوارم فضا برای نوشتن درباره این اتفاق مهم فراهم باشد.

بیشتر بخوانید

 • دفاع فقهی فقـه دفـاعی

  دفاع فقهی فقـه دفـاعی

  به طور قطع اندیشه دفاعی امام دارای یک چارچوب، سیستم و کلیت جامع است. دفاع در اندیشه امام خمینی (ره) ماهیتی الهی و انسانی دارد. ایشان در اندیشۀ دفاعی خود رویکرد کاملاً دینی را برگزیده و روح مبارزه و حفظ انگیزۀ دفاعی را تبلور آرمان‌های دین و دینداری می‌دانند. در دیدگاه امام (ره)، دفاع؛ واکنش مشروع انسان برای تضمین حیات مادی و معنوی حفظ کرامت و شرف انسانی خویش در برابر عوامل مهاجم است که تکلیفی است واجب و الهی. ‌اندیشه‌های دفاعی ایشان محصور در مرزها نیست، آنچه که برای ایشان در بالاترین درجه اهمیت ق

 • سه سال رزم؛ تقریبا با هیچ

  سه سال رزم؛ تقریبا با هیچ

  برخورد ارتش تا مرز فروپاشی رفته و سپاه تازه تاسیس در ابتدای جنگ و سال‌های اول انقلاب با تهاجم عراق و فتنه‌های داخلی، داستان‌هایی پرتپش و روایت‌هایی جذاب را در خود نهفته دارد. این‌که چه‌طور توانستیم ...

 • چهـل‌سـالگی؛ هنگامه‌ محـاسبه شعر انقلاب

  چهـل‌سـالگی؛ هنگامه‌ محـاسبه شعر انقلاب

  صحبت از دفتر پرترانه‌ای است كه به قول شادروان قیصر امین‌پور در كوچه آفتاب پیدا شده است؛ شعر انقلاب اسلامی. ما 40 سال از پیروزی انقلاب را پشت سر گذاشتیم و درواقع از بین هنرهای موجود تنها شعر است كه از اولین روزهای انقلاب و حتی پیش از انقلاب در میدان بوده و ...

 • شعر؛ مهم‌ترین رسانه انقلاب

  شعر؛ مهم‌ترین رسانه انقلاب

  سحرگه رهروی در سرزمینی همی گفت این معما با قرینی كه ‌ای صوفی شراب آن‌گه شود صاف كه در شیشه بماند اربعینی

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.