سه شنبه 13 آذر 1397 09:32

نسل آینده و گردشگری دفاع مقدس فرهنگ ایثار و مقاومت

یبلر

گردشگری پدیده‌ای است کهن که از دیرباز در جوامع انسانی وجود داشته و در طول تاریخ همواره بر حسب زمان و مکان، از تغییر و تحولات تأثیر پذیرفته و از اواخر قرن بیستم تا کنون در پی پیشرفت¬های گسترده فناوری بسیار متحول شده است.

 رقیه شجائیان‌میردان 

گردشگری پدیده‌ای است کهن که از دیرباز در جوامع انسانی وجود داشته و در طول تاریخ همواره بر حسب زمان و مکان، از تغییر و تحولات تأثیر پذیرفته و از اواخر قرن بیستم تا کنون در پی پیشرفت¬های گسترده فناوری بسیار متحول شده است.
گردشگری مقوله‌ای است که بیش از هر چیز در تمام نمایه‌های بیرونی و ظاهری خود متوجه فرهنگ است و در این خصوص اهدافی را دنبال می¬کند و هرچند در صورت فقدان دست‌آورد‌های اقتصادی به شکست خواهد انجامید، اما توجه کافی به امور فرهنگی، تقدم منطقی بر همه اهداف اقتصادی دارد.
در سیر افزایش و متنوع شدن گونه‌های گردشگری در جهان، نوع جدیدی با عنوان «گردشگری تلخ» به گونه¬های رایج اضافه شده است. در حالی که بخش گسترده‌ای از مطالعات گردشگری در مورد بازاریابی، عرضه و مصرف مقاصد شاد و سرگرم¬کننده است، برخی محققان در پی آنتی¬تزهای تراژدی، مرگ و جنگ هستند. تحقیقات نشان می¬دهد میلیون¬ها گردشگر از امکان¬های تاریخی مربوط به جنگ در سراسر دنیا بازدید می¬کنند. عرضه چنین نوع گردشگری‌، مفهومی کاملا صلح‌طلبانه دارد هر چند اهداف تجاری و سیاسی نیز در آن نهفته است. بنابراین آثار به‌جای مانده از جنگ در دنیای امروز، این پتانسیل را دارد که به عامل انگیزشی مهمی در گردشگری تبدیل شود. پیش¬بینی شده گردشگری جنگ در قرن 21 نیز نه تنها یک زیرمجموعه مهم در گردشگری¬ است بلکه خود تبدیل به یکی از انواع پرطرفدار گردشگری در جهان خواهد بود. آنجه گردشگری جنگ را از سایر انواع گردشگری متمایز می¬کند این است که در این نوع گردشگری علاوه‌بر آن که ابعاد اقتصادی در جذب گردشگران مورد توجه بوده و منافع حاصل از آن متوجه کشور مقصد می‌شود، جنبه فرهنگی آن نیز از اهمیت به‌سزایی برخوردار است و انتقال مفاهیم ارزشمندی همچون دفاع، مقاومت، فداکاری، همکاری، حماسه و غیره نیز از این طریق امکان دارد.
در ایران نیز گردشگری جنگ به عنوان یکی از قابلیت¬های توسعه در استان‌های درگیر جنگ تحمیلی، جایگاه ویژه‌ای دارد. با اینکه سال‌ها از اتمام جنگ می‌گذرد اما آثار آن همواره مورد توجه و یادآور رشادت و جنگ¬آوری جوانان و فرماندهان این کهن سرزمین است و باعث تقویت حس همبستگی و اتحاد و غیرت ملی می‌شود. این نوع گردشگری می¬تواند کارکردهای اجتماعی و فرهنگی گوناگونی را در جامعه به دنبال داشته باشد که تسهیل در جریان هویت‌بخشی به جامعه به‌ویژه جوانان از جمله مهم-ترین آن‌هاست.
 کم‌تر جایی را در جهان می¬توان یافت که از پدیده جنگ و منازعات مسلحانه در امان بوده باشد؛ تاریخ جهان مملو از خاطرات تلخ و شیرین شکست و پیروزی در جنگ‌ها بوده و نقاط زیادی در جهان یادآور حوادث خونین و خاطره قربانیان این نبردها، رزمندگان و فداکاری¬های آنان می‌باشد. مشهورترین این کشورها عبارتند از  فرانسه، بلژیک، ترکیه، روسیه و ژاپن که همین مسئله آورده اقتصادی و فرهنگی بسیاری را برای این کشورها خواهد داشت.
مفهوم موزه جنگ با تمام جوانبش وقتی در کنار فرهنگ دفاع مقدس می‌نشیند یک ترکیب منحصر‌به‌فرد را ایجاد می‌کند که با موزه‌های جنگ دنیا تفاوت ماهوی دارد؛ زیرا دفاع مقدس از حیث ماهیت و جوهره معرفت شناختی‌اش یک اتفاق متفاوت در طول تاریخ است و به دلیل جنبه قوی عرفانی و احساسی آن، بسیاری معتقدند که موزه جنگ سایر ملل نمی تواند الگوی مناسبی برای موزه‌های ما باشند. این ترکیب، بستری را جهت حفظ ارزش‌ها، خاطرات و افتخارات جنگ، نهادینه کردن ارزش‌ها و باورها در بین جوانان فراهم می‌کند.دست‌یابی کشور به موقعیت مطلوب در زمینه گردشگری در عرصه بین¬المللی، بر اساس چشم انداز بیست‌ساله و قانون برنامه توسعه اجتماعی و سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران تدوین شده است. با توجه به این چشم¬انداز، محقق شدن این اهداف در صنعت گردشگری قطعا در رسیدن به اهداف سایر قوانین برنامه توسعه تاثیر¬گذار خواهد بود.ورود گردشگر به کشور بیش از درآمدهای نفتی برای ما درآمد و منفعت خواهد داشت. در این میان مهم¬ترین اهداف بازدیدکنندگان از موزه¬های جنگ انگیزه¬های ملی- مذهبی و یادگیری است. در خصوص انگیزه-های ملی- مذهبی، باید گفت بسیاری از افراد مناطق جنگی کشور خود را دارای نوعی تقدس دانسته و معتقدند سربازان جنگی افراد با شهامت و ایثارگری هستند که جان خود را در راه دین و میهن فدا کرده¬اند. انگیزه یادگیری نیز مانند انواع دیگر گردشگری نظیر گردشگری فرهنگی و اکوگردشگری می¬باشد.
با توجه به مطالبی که بیان شد موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، مجموعه¬ای قابل توجه برای جذب گردشگر داخلی و خارجی است. فضایی که سعی شده در آن با ساخت بخش¬های مختلف که هر کدام کارکرد خود را دارند به جذابیت و توسعه این سبک از گردشگری کمک شود. قسمت¬هایی که حوزه¬های مختلف هنری، فرهنگی، تفریحی را پوشش می¬دهند و در عین انتقال مفاهیم ناب و ارزشمند دفاع مقدس، می‌توانند لحظات خوبی را برای گردشگر مهیا کنند. مجموعه¬ای شامل: گالری‌ها، مرکز همایش‌ها، یادمان‌ها و المان‌های بازمانده از دوران مختلف‌، از زمان انقلاب تا حوادث اخیر ترور شهدای هسته‌ای، مزار شهدای گمنام که زینت بخش ورودی مجموعه است، تالارهای موزه و سراسرنمای مقاومت.
محیطی که گردشگر را با حوادث قرن اخیر ایران آشنا می¬کند و به شکلی برنامه¬ریزی شده قدم به قدم بازه¬های تاریخی را به نمایش می‌گذارد و با ارائه واقعیات تاریخی، پاسخگوی ذهن مخاطب با هر نوع سلیقه و عقیده‌ای است.

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.