سه شنبه 13 آذر 1397 09:35

تالار شهادت و سلام بر حضرت خورشید

سلام بر حسین

بازدید از این تالار در ماه محرم شور حال دیگری دارد. چشم که بر هم می‌زنی باز خیابان‌ها سیاه‌پوش محرم می‌شود.

 علیرضا سلیمی 

بازدید از این تالار در ماه محرم شور حال دیگری دارد. چشم که بر هم می‌زنی باز خیابان‌ها سیاه‌پوش محرم می‌شود. باز بوی اسپند. طعم خوش شربت نذری و صدای طبل و سنج و دهل و سلام علامت‌ها به تو که سینه‌زن حسینی. محرم تابلوی حماسه، ایثار ، آزادگی و نماد ظلم‌ستیزی است. محرم ماه غم و اندوه بی پایان در فراق مظلوم‌ترین مخلوق پروردگار است، نام محرم همواره با رشادت‌های انسان‌هایی بزرگ همراه است، انسان‌هایی که در برهه‌ای حساس از وفاداری و جان نثاری دریغ نکردند و با خدا‌ترسی و وفاداری، خالق حماسه‌ای بزرگ شدند. در ابتدای تالار شهادت پلی وجود دارد به‌نام پل شهادت، بالای این پل ده هزار پلاک آویخته شده است و در دو طرف آن تصاویر شهدای جنگ تحمیلی نمایان می‌شود، تصویر و نام هر شهید لحظاتی نمایش داده می‌شود و تو بی اختیار به یاد بیش از دویست و چهل هزار شهید دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌افتی که آسایش امروزمان را مدیون آن‌ها هستیم. اسامی انسان‌های برگزیده‌ای که برای دفاع از ارزش‌ها و سرزمین ایران اسلامی دانش‌آموخته‌ی مکتب سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله(ع) بودند و به حق که سربلند امتحان الهی شدند. بعد از عبور از پل شهادت وارد قسمتی از بهشت می‌شوی ، اینجا بوی کربلا می‌آید.
 جایی که شبیه ضریح مطهر امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) باز سازی شده و هر بازدید کننده‌ای ناخودآگاه به نشانه احترام دست بر سینه سلام می‌دهد. سلام برمحرم و سلام بر حضرت خورشید، پادشاه قله‌های ایثار و شهادت؛ امام حسین (ع)، سلام بر لب‌های تشنه‌ی عباس(ع) و سلام بر اولین راوی کربلا؛ زینب کبری(س)، به راستی که اگر زینب نبود کدام قلم و کدام نوحه می‌توانست امروز مظلومیت علی اصغر(ع) و دل شکستگی رباب(س) را شرح دهد. تالار شهادت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس شرح پیوندی میان کربلای حسینی و کربلای خمینی است. 
محرم دانشگاهی بود برای رزمندگان ایرانی که در آن هر روز امتحان ایثار و پایمردی برقرار بود. محرّم، بهار رشادت و فداکاری است در راه آزادگی، محرم رویش جوانه‌های بیداری است برای نسل جوان امروز، محرم راه نجاتی است از سرگردانی و ظلمت و محرم پیوند اتحاد است میان مردان و زنان ایران زمین در سال‌های انقلاب و دفاع.کلاس‌های کربلا همیشگی است بدون یک روز تعطیلی، هر روز در این سرزمین عاشوراست. امام حسین(ع) به حق، پرچمدار راستین اسلام ناب محمدی(ص) است و نشان داد انسان حقیقی هیچ‌گاه در برابر ظلم و ستم سر خم نخواهد کرد. 
در بخش دیگر این تالار تندیس شاگردان راستین این مکتب و طلایه‌دارانی چون شهیـدان همت، باکری، دوران، محلاتی، چمـران، آوینی، آبشناسان، کشــوری، فاضل، منفرد نیاکی، نجفی رستگار، چراغچی، میثمی، سپاسی و... قرار گرفته است. آن‌هایی که با خون خود ادامه دهنده‌ی کربلای حسینی شدند.
دفاع هشت ساله مردم ایران بی‌نظیرترین جان‌فشانی‌ها و ایثارگری‌ها را به تصویر می‌کشد متاثر از نهضت بزرگی همچون عاشورای امام حسین(ع) و یاران با وفایش بود. در بخش دیگری از تالار شهادت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به جانبازان جنگ تحمیلی پرداخته شده است همان‌هایی که عباس‌های این سرزمین لقب گرفتند و هم در دوران جنگ تحمیلی و پس از دفاع مقدس عرصه‌های مختلف علمی و ورزشی افتخارات فراوانی کسب نمودند. پس از عبور از این قسمت به ماسک‌های سفید رنگ شیمیایی می‌رسیم و راوی بخش کوچکی از حادثه‌ی غم‌انگیز استفاده گسترده ارتش بعث از سلاح‌های شیمیایی در عملیات‌ها و در مناطق مسکونی مانند سردشت و حلبچه را شرح می‌دهد. با فاصله‌ای نه چندان دور میزی واقع شده است که به نقش آسمانی‌های زمین اختصاص یافته.
 اثر هنری «جاویدالاثرها» که در واقع یادگاری‌هایی همچون پلاک، چفیه و مهر و... را نشان می‌دهد. آثار به جا مانده از شهدا در دل خاک جبهه‌ها، روبروی این اثر هنری نمایشگری وجود دارد که تصاویر مستندی از تفحص شهدا و دل‌دادگی خانواده‌ها با پیکر فرزندانشان را نمایش می‌دهد. و پایین این نمایشگر تابوت شهید گلچینی قرار دارد. 
شهیدی که در عملیات خیبر همراه برادرش مفقود شد تا این‌که برادر کوچکتر در سال 90 به عنوان شهید گمنام در کنار هفت شهید گمنام دیگر در مزار شهدای موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دفن شد و سر انجام با شناسایی برادر بزرگتر در سال 93 هویت برادر کوچک‌تر هم مشخص گردید و هردو برادر در یک مزار آرامیدند. رو به‌روی این تابوت شهید 3 نمایش‌گر، فیلمی از زندگی اسرای ایرانی را در اردوگاه‌های مخوف رژیم بعث عراق به نمایش می‌گذارند. در این فیلم کوتاه سعی شده است تحمل بالای اسرای ایرانی و ظلـم و شقــاوت بعثی‌ها به مخاطب نشان داده می‌شود و در ادامه، تصاویر بازگشت آزادگان به میهن اسلامی و استقبال مردم بر روی دیوار چاپ شده است.
 انتهای این تالار دیوار بزرگی است که نشان می‌دهد نام کوچه‌ها و خیابان‌ها در همه نقاط ایران اسلامی به نام شهیدی مزین شده و تعداد شهدای هر استان بر روی تابلویی حک شده است. تابلو‌هایی که ابدیتی را به نمایش گذاشته‌اند و جغرافیای ایران را با نام بلند شهدا متبرک ساخته‌اند.
 

بیشتر بخوانید

 • تاثیر فرهنگ عاشورا در دفاع مقدس

  تاثیر فرهنگ عاشورا در دفاع مقدس

  در دفاع مقدس فرهنگ عاشورا تبدیل به تجربه زیستی مردم شد. جنبه های مصیبت محور و به عبارتی دیگر سوز و گداز عاشورا به جنبه های حماسی آن تبدیل گردید. گویی با دفاع مقدس مضامین عمیق معرفتی عاشورا در تاریخ ایران اتفاق افتاد. از بچه شش ماهه تا پیرمرد هفتاد ساله، اقشار مختلف شهری و روستایی و گرایش های مختلف فکری در این جنگ مشارکت داشتند و امام با استفاده از قدرت معنوی عاشورا، این واقعه عظیم را به صحنه زندگی روزمره مردم آورد.

 • دفاع مقدس در کلام رهبری

  دفاع مقدس در کلام رهبری

  هفته دفاع مقدس نمودار مجموعه‌ای از برجسته‌ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و جانفشانی دلاورانه در پای پرچم برافراشته اسلام و قرآن است. در این مجموعه تابناک، درخشنده‌ترین و نفیس‌ترین نگین گرانبها یاد و خاطره شهیدان است. آنها جوانان و جوانمردان رشید و پاک سرشتی بودند که با آگاهی و درک والای خود موقعیت حساس کشور را تشخیص دادند و وظیفه‌ی بزرگ جهاد در راه خدا را مشتاقانه پذیرا شدند. هر ملتی که چنین دلاوران آگاه و شجاعی را در دامان خود پرورده باشد حق دارد به آنان ببالد و آنان را ا

 • جنگ روانی در جنگ تحمیلی

  جنگ روانی در جنگ تحمیلی

  جنگ روانی : جنگ روانی به معنای استفاده طراحی و برنامه ریزی شده از تبلیغات و دیگر اعمالی است در زما ن جنگ یا صلح به منظور تاثیر گذاری بر رفتار و كردار دشمن، گروه بی طرف یا گروههای خودی به منظور پشتیبانی واز اهداف و مقاصد است سابقه جنگ روانی: سابقه جنگ روانی به ۵۰۰ سال فبل از میلاد بر می گردد كه "سن تزو"كتابی به نام "هنر جنگ "نوشت و به اصل غافلگیری و استفاده از ابزاری مثل علامتها ،طبلها ،درفش وپرچم و … اشاره كرد.

 • سیر تاریخی ادبیات انقلاب

  سیر تاریخی ادبیات انقلاب

  قــــرار بــــر ایــــن اســــت کــــه در ارتبــــاط بــــا بررســــی ۴0 ســــال ادبیــــات داســــتانی، فراز و فــــرود، تاثیرات انقــــلاب اســــلامی و تاثیرات دفاع مقــــدس بحــــث شــــود. این کــــه آیــــا گفتمــــان انقــــلاب اســــلامی بــــر ادبیــــات داســــتانی حاکــــم اســــت؟ اگــــر نیســــت چــــرا و اگــــر هســــت چــــرا و آیــــا گونــــه ای بــــه نــــام ادبیــــات داســــتانی انقــــلاب اســــلامی امــــروز پــــا گرفتــــه اســــت یــــا نــــه.

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.