چهارشنبه 14 آذر 1397 13:31

ولی‌اله شجاع‌پوریان؛ معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران

 ولی‌اله شجاع‌پوریان

موضوع نادیده انگاشتن استفاده از ظرفیت‌های گردشگری در ایران تنها به حیطه گردشگری جنگ و دفاع مقدس باز نمی‌گردد، بلکه این مساله در همه ابعاد گردشگری عمومیت دارد.

موضوع نادیده انگاشتن استفاده از ظرفیت‌های گردشگری در ایران تنها به حیطه گردشگری جنگ و دفاع مقدس باز نمی‌گردد، بلکه این مساله در همه ابعاد گردشگری عمومیت دارد. در شرایطی که صنعت گردشگری در دنیا به یک از ابزارهای مهم توسعه کشورها تبدیل شده و تمام دولت‌ها در تکاپو برای برنامه ریزی جذب توریسم و بهرمندی از ارزش‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی آن هستند، در ایران به دلیل نگاه امنیتی به مقوله توریسم که ریشه در گذشته دارد، هنوز از این ابزار آن گونه که باید و شاید استفاده نشده است.
 ایران به لحاظ جاذبه‌های باستانی و تاریخی در رتبه دهم و به لحاظ جاذبه‌های طبیعی در رتبه پنجم دنیا قرار دارد، اما به لحاظ بهره‌مندی از مزایای گردشگری، در رده هفتاد و پنجم از میان 150 کشور عضو سازمان جهانی جهانگردی (WTO ) ایستاده است.
 افزون بر این، ایران در زمره کشورهایی است که در طول یک سده اخیر، بخشی از تاریخ معاصر خود را با پدیده جنگ یا به تعبیر دقیق‌تر، دفاع پشت سر گذاشته است. بسیاری از کشورهای گردشگرپذیر دنیا، بخشی از عایدی حاصل از این فعالیت را از طریق نمایش تاریخ معاصر جنگ به نمایش می‌گذارند.
 کشورهایی از قبیل آلمان، ویتنام، ژاپن و ... همگی یادمان‌ها، موزه‌ها و جاذبه‌های گردشگری که بازنمایی واقعیت‌های جنگ و چگونگی ایستادگی در برابر دشمن بوده را طراحی کرده و در معرض دید گردشگران خارجی قرار می‌دهند و به این ترتیب نه تنها بخشی از منافع اقتصادی حاصل از جذب گردشگر را از این طریق کسب می‌کنند، بلکه از کارکردهای سیاسی گردشگری جنگ نیز در راستای اثبات مظلومیت و حقانیت خود به گردشگرانی از ملل دیگر استفاده می‌کنند.
هر چند به واسطه ایستادگی ملت در دوران دفاع مقدس، کانون اصلی جنگ با رژیم بعث مرزهای کشور بود و عمده برنامه‌ریزی‌ها و توسعه زیرساخت‌ها برای رونق بخشی به گردشگری دفاع مقدس باید در شهرهای مرزی صورت گیرد، اما تهران به واسطه پایتخت بودن، همواره میزبان عده زیادی از گردشگران خارجی است و از این رو لازم است چنین فرصتی مغتنم شمرده شود.
 اگرچه متولی اصلی گردشگری در کشور سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، اما مدیریت شهری تهران نیز با وجود امکانات و اختیارات محدود خود تلاش می‌کند به سهم خود در زمینه توسعه گردشگری ایفای نقش کند؛ ضمن این‌که معرفی دفاع مقدس به عنوان یک پدیده الگوساز و الهام‌بخش برای نسل جوان در داخل کشور نیز ضرورتی انکارناپذیر است. 
یکی از ظرفیت‌های موجود مدیریت شهری در این راستا، موزه انقلاب و دفاع مقدس است که به نوعی مدرن ترین موزه کشور به شمار می‌آید و بنای مدیریت شهری بر کمک به تحقق ماموریت‌های این موزه است.
 در این راستا موضوع اصلاح ساختار از طریق تبدیل ستاد گردشگری شهرداری تهران به سازمان در دستور کار معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران قرار دارد تا از این طریق بتوان تصمیمات موثر و قوی به منظور پشتیبانی و حمایت از این موزه و تقویت دیگر ظرفیت‌های گردشگری شهر تهران اتخاذ کرد.
 

بیشتر بخوانید

 • «عوض حیدرپور » عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی؛ الگوهای مقاومتی و فرهنگی بسیج

  «عوض حیدرپور » عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی؛ الگوهای مقاومتی و فرهنگی بسیج

  شکل گیری بسیج در زمان جنگ تحمیلی و با هدایت امام خمینی)ره( تحول شگرفی را در ساختار تشکلات مردمی که در زمان جنگ فعال بودند ایجاد کرد. قاعدتا این نهاد در حال حاضر از مهم ترین و ارزشمندترین ارگان هایی که در کشورمان وجود دارد.

 • پرونده ای درباره ی بسیج مستضعفین؛ نهضتِ جوانمردانِ انقلاب

  پرونده ای درباره ی بسیج مستضعفین؛ نهضتِ جوانمردانِ انقلاب

  آذرماه سال 1358 ، زمانی که امام خمینی(ره) فرمان تشکیل بسیج مستضعفین را صادر کرد، هیچ کس از روزهای پرآشوب و فتنه هایی که دشمنان داخلی و خارجی برای این کشور در سر داشتند خبر نداشت، اما افقِ نگاه امام (ره) به جایی بود که هیچ چشمی از آن تصویری نداشت. تشکیل بسیج مستضعفین، هم در ایران و هم در کشورهایی که چشم به انقاب اسامی ایران دوخته بودند به نوعی ایجاد یک روش مبارزه با ظلم و استکبار بوده و هست. سرو همزمان با روزهای تقویمیِ بسیج، صفحاتی را به آن اختصاص داده است.

 • دستاوردهای حوزه را دانشگاه می تواند علمی کند

  دستاوردهای حوزه را دانشگاه می تواند علمی کند

  «آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد » عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت وگو با سرو به مناسبت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه؛

 • بررسی تاثیرات جنگ ویتنام بر سینمای آمریکا؛ کابوی ها در باتلاق ویت کنگ ها

  بررسی تاثیرات جنگ ویتنام بر سینمای آمریکا؛ کابوی ها در باتلاق ویت کنگ ها

  جنـــــگ ویتنـــــام بیـــــن ســـــال های 1975 تـــــا 1955 رخ داد. دوایـــــت دیویـــــد آیزنهـــــاور رئیـــــس جمهـــــور وقـــــت آمریـــــکا بـــــا سیاســـــت جلوگیـــــری از گســـــترش و کنتـــــرل کمونیســـــت در ویتنـــــام جنوبـــــی پـــــا بـــــه عرصـــــه جنـــــگ بـــــر علیـــــه ویتنـــــام شـــــمالی گذاشـــــت. سیاســـــتی کـــــه نـــــه تنهـــــا پیـــــروزی بـــــرای آن هـــــا در بـــــر نداشـــــت بلکـــــه زمینه ســـــاز آثـــــار مخربـــــی بـــــر پیکـــــره ی ارتــ

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.