پنجشنبه 15 آذر 1397 10:49

نایب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

با توجه به این‌که یادگارهای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران منبع الهام نوجوانان و جوانان در زمینه رشادت و دلاوری هستند باید زمینه آشنایی این بخش از جامعه را با دفاع مقدس فراهم کرد.

با توجه به این‌که یادگارهای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران منبع الهام نوجوانان و جوانان در زمینه رشادت و دلاوری هستند باید زمینه آشنایی این بخش از جامعه را با دفاع مقدس فراهم کرد. خوشبختانه طرح کاروان‌های راهیان نور در فراهم کردن زمینه برای آشنایی دانش‌آموزان و دانشجویان با آن‌چه که در جنگ رخ داد بسیار موفق عمل کرده است به طوری که سالانه 9 میلیون نفر به مناطق عملیاتی سفر می‌کنند که این رقم بسیار چشم‌گیر است. به دلیل اثرات قابل توجه راهیان نور بر زائران مناطق عملیاتی است که مقام معظم رهبری بر تداوم این مسیر تاکید کرده‌اند. البته برای ادامه یافتن چنین حرکت عظیمی و تقویب بینش زائران نیاز است به مخاطبان پیش از حضور در چنین مناطقی اطلاعاتی از وقایع دفاع مقدس داده شود؛ در واقع گردشگری جنگ مستلزم استفاده مناسب از میراث ملموس و ناملموس جنگ است.
یکی از این میراث گران‌بها خاطرات فرماندهان جنگ، جانبازان و خانواده شهداست که در سال‌های اخیر بخشی از این خاطرات درقالب کتاب منتشر شده است. اگرچه آمار فروش این کتاب‌ها حاکی از موفقیت در این زمینه است اما این امر کافی نیست؛ دلیل نخست این‌که حجم خاطرات و وقایع جنگ تحمیلی بسیار زیاد است و جریانات زیادی باقی مانده است که هنوز ثبت نشده است؛ و دلیل دیگر این‌که مطرح کردن این اتفاقات نباید فقط به قالب کتاب محدود شود بلکه باید از سایر رسانه‌ها نیز استفاده کرد. در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی در ثبت میراث ناملموس جنگ شده اما هنوز در زمینه تصویری نه اقدام موثری انجام شده و نه توفیق چندانی به دست آمده است؛ این درحالی است که آثار تصویری مانند فیلم سینمایی یا سریال علاوه بر این‌که طیف وسیعی از جامعه را درگیر می‌کند، به دلیل ساختار جذاب، تاثیرگذاری بیشتری بر مخاطب برای بازدید از مناطق عملیاتی دارد. متاسفانه نخبگان فرهنگی کشور سال‌ها از این موضوع غفلت کرده‌اند که قطعاً با انتخاب سوژه‌های جذاب و سناریوهای قوی می‌توان این بخش را تقویت کرد.
موضوعی دیگر که در بحث گردشگری دفاع مقدس مهم است تبدیل آثار ملموس جنگ به باغ موزه است که متاسفانه برخی از این آثار یا در بیابان‌ها  رها شدند و یا به دلیل کج سلیقگی مدیران مربوط از بین رفته‌اند. البته مجلس شورای اسلامی تلاش دارد با اختصاص منابع مالی در بودجه سالیانه به آثار باقی مانده از دفاع مقدس از این میراث حفظ و نگهداری کند.
 

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.