پنجشنبه 15 آذر 1397 10:52

دکتر منوچهر جهانیان؛ رئیس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ

111

افق پیش روی گردشگری ضرورت آشناسازی جوانان و نسل جدید را با برهه‌های مهم تاریخ معاصر بیش‌از پیش برجسته می‌کند. جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین برخوردهای نظامی دوران معاصر، زخم‌هایی عمیقی را متوجه برخی از نقاط کشور کرد.

افق پیش روی گردشگری ضرورت آشناسازی جوانان و نسل جدید را با برهه‌های مهم تاریخ معاصر بیش‌از پیش برجسته می‌کند. جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین برخوردهای نظامی دوران معاصر، زخم‌هایی عمیقی را متوجه برخی از نقاط کشور کرد.
پس از گذشت ۳۰ سال از پایان این جنگ نابرابر و تحمیلی، مناطق عملیاتی فکه، طلاییه، دهلاویه، هورالعظیم، هویزه، شلمچه، اروندکنار، دوکوهه، بانه، سردشت و یادمان‌های شهدای دفاع مقدس در استان‌های جنوبی و غربی کشور برجا هستند و هرساله علاقه‌مندان بسیاری در قالب کاروان‌های راهیان نور از آن‌ها بازدید می‌کنند.
گردشگری جنگ که در ایران با نام زیبای «راهیان نور» همراه شده است یکی از انواع مهم گردشگری است که شرایط رشد و توسعه آن در مناطق جنگی از شمال غرب تا جنوب کشور و برخی از سواحل و جزایر خلیج‌فارس وجود دارد.
 همچنین می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب شرایط را برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌های لازم برای اجرای اردوهایی فرهنگی، تربیتی، علمی و زیارتی باهدف شناساندن فرهنگ و تفکر بسیجی و ارزش‌های دفاع مقدس به نسل جوان مهیا کرد.
 از سوی دیگر این نوع گردشگری را می‌تواند در قالب «گردشگری خلاق» و تعالی‌بخش مطرح کرد؛ چراکه طی آن گردشگران ضمن همزادپنداری احساسی و اجتماعی با رزمندگان دوران دفاع مقدس و مکان رخدادهای جنگ، بر انجام فعالیت‌های میدانی و تجربی، کنش مستقیم و تعامل عمیق‌تر با رخدادهای دوران دفاع مقدس در مناطق جنگی متمرکز می‌شوند.
 از سوی دیگر به مشارکت با ساکنان جوامع میزبان در استان‌های هدف و آشنایی بافرهنگ زندگی مردم بومی تشویق می‌شوند.
مناطق دارای جاذبه گردشگری جنگ در ایران از ظرفیت قابل‌توجهی برای گسترش چنین فعالیت‌هایی برخوردارند که حضور و سخنان راویان راهیان نور به‌عنوان میراث ناملموس بر ارزش این ظرفیت می‌افزاید.
با توجه به اهمیت گردشگری برای خانواده‌ها و علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ و تمدن غنی ایران ضرورت توجه بیشتر مسئولان کشوری، لشکری، بخش‌های عمومی و خصوصی به این مقوله بسیار محسوس است؛ این مهم نیز با عزم ملی، سیاست‌گذاری در بخش‌های مرتبط با گردشگری، برنامه‌ریزی اثربخش و متناسب با توانمندی‌ها محقق می‌شود.
 درنهایت برای حضور موفق در این عرصه به‌ویژه در عرصه بین‌الملل باید از تجارب کشورهای دیگر در این نوع از گردشگری و حتی جذب گردشگران خارجی برای بازدید از مناطق جنگی غرب، شمال غرب و جنوب کشور استفاده کرد. در این صورت است که می‌توان بیشترین بهره‌مندی را از این نوع فعالیت‌های گردشگری به دست آورد.
 

بیشتر بخوانید

 • دفاع فقهی فقـه دفـاعی

  دفاع فقهی فقـه دفـاعی

  به طور قطع اندیشه دفاعی امام دارای یک چارچوب، سیستم و کلیت جامع است. دفاع در اندیشه امام خمینی (ره) ماهیتی الهی و انسانی دارد. ایشان در اندیشۀ دفاعی خود رویکرد کاملاً دینی را برگزیده و روح مبارزه و حفظ انگیزۀ دفاعی را تبلور آرمان‌های دین و دینداری می‌دانند. در دیدگاه امام (ره)، دفاع؛ واکنش مشروع انسان برای تضمین حیات مادی و معنوی حفظ کرامت و شرف انسانی خویش در برابر عوامل مهاجم است که تکلیفی است واجب و الهی. ‌اندیشه‌های دفاعی ایشان محصور در مرزها نیست، آنچه که برای ایشان در بالاترین درجه اهمیت ق

 • سه سال رزم؛ تقریبا با هیچ

  سه سال رزم؛ تقریبا با هیچ

  برخورد ارتش تا مرز فروپاشی رفته و سپاه تازه تاسیس در ابتدای جنگ و سال‌های اول انقلاب با تهاجم عراق و فتنه‌های داخلی، داستان‌هایی پرتپش و روایت‌هایی جذاب را در خود نهفته دارد. این‌که چه‌طور توانستیم ...

 • چهـل‌سـالگی؛ هنگامه‌ محـاسبه شعر انقلاب

  چهـل‌سـالگی؛ هنگامه‌ محـاسبه شعر انقلاب

  صحبت از دفتر پرترانه‌ای است كه به قول شادروان قیصر امین‌پور در كوچه آفتاب پیدا شده است؛ شعر انقلاب اسلامی. ما 40 سال از پیروزی انقلاب را پشت سر گذاشتیم و درواقع از بین هنرهای موجود تنها شعر است كه از اولین روزهای انقلاب و حتی پیش از انقلاب در میدان بوده و ...

 • شعر؛ مهم‌ترین رسانه انقلاب

  شعر؛ مهم‌ترین رسانه انقلاب

  سحرگه رهروی در سرزمینی همی گفت این معما با قرینی كه ‌ای صوفی شراب آن‌گه شود صاف كه در شیشه بماند اربعینی

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.