پنجشنبه 28 تیر 1397 13:10

جنگ تحميلي و نقش سپاه در راديو و تلويزيون

گزارش تصویری؛ بازدید نماینده ایکوم جهانی از موزه

فعاليتهاي راديويي و تلويزيوني سپاه فقط در تهران محدود نمانده است.

به يقين مي توان گفت كه هم جنگ تحميلي و ارائه دو ساله آن كوره آزمايشي برنامه هاي راديويي و تلويزيوني سپاه بوده و هم اين برنامه ها توانسته اند شايستگي خود را در پيوند زدن جبهه و پست جبهه و مطرح كردن مسائل جنگ نشان بدهند.

 

در اغلب يا تمام عمليات جنگي گزارشگران اين دو برنامه و به ويژه برنامه راديويي سپاه از ابتداي عمليات در جبهه هاي پر از خون و آتش حاضر بوده و از لحظه به لحظه جنگ رزمندگان حق جوي انقلاب را با مزدوران صهيونيزم جهاني گزارش كرده اند كه ملت عزيز ما با مشاهده و يا شنيدن اين برنامه ها شاهد اين مدعا هستند.

 

در لحظات حساس عمليات بزرگي چون طريق القدس، فتح المبين، بيت المقدس و رمضان، گزارش هاي راديويي و تلويزيوني برادران پاسدار نقش موثري در جنگي كردن برنامه هاي راديو و تلويزيون داشته است و حتي در موارد متعددي برنامه هاي سپاه و به ويژه برنامه راديويي ضعف و نقص راديو تلويزيون را جبران كرده و با دادن گزارش هاي جبهه و جنگ آنها را تقويت كرده اند.

 

در تمامي عمليات جنگي ارتش اسلام كه لزوم برنامه هاي جنگي مهيج و محرك حتمي است برنامه هاي راديويي و تلويزيوني پاسداران انقلاب تقريبا صد در صد مدت خود را به جنگ و جبهه و مسائل مربوط به آنها اختصاص داده اند. و شايد بتوان گفت كه برنامه هاي سپاه به ويژه برنامه راديويي سپاه از اين لحاظ كه روزانه و مستمر است در بالا بردن جو جنگي در جامعه بالاترين نقش را داشته است.

 

غناي گزارشها و مطالب و تحليلهاي سياسي و عقيدتي در برنامه هاي سپاه اين امكان را بوجود آورده است كه قدرت توليدي اين برنامه ها خيلي بيشتر از مدت روزانه آنها باشد معمولا يكي از بحثهاي برادران ما در راديو و تلويزيون و به ويژه در راديو با مسئولين سازمان صدا و سيما اين است كه مدت نيم ساعت براي راديو و 45 دقيقه براي تلويزيون كفاف برنامه هاي گزارشي و تحليلها و مطالب را نمي دهد و بنابراين براي اينكه مطالب و اخبار و گزارشهاي حساس جنگ امكان پخش داشته باشد بايد بر مدت برنامه افزوده شود.

 

به اين علت برنامه پاسداران مطالب و به ويژه گزارشهاي خود را به ديگر برنامه هاي راديو مي دهد تا در ساعت هاي ديگر پخش شود.

 

قدرت توليدي برنامه راديويي سپاه به حدي است كه در روز بعد از عمليات رمضان كه قرار شد برنامه هاي ويژه جنگي توليد شود برنامه سپاه از ساعت 9 تا 12 برنامه ويژه جنگي توليد كرد در حالي كه مدت معمولي برنامه از سوي راديو نيم ساعت اعلام مي شود در برنامه تلويزيوني سپاه نيز وضع بدين منوال است. برادران ما در برنامه تلويزيوني پاسداران انقلاب اسلامي در هر عمليات جنگي دو اكيپ فيلمبرداري به جبهه ها اعزام مي كنند و براي مثال از هر 100 دقيقه فيلمي كه تهيه كرده اند 60 دقيقه اش را پخش نموده اند و راندمان كلي كار به حدي است كه ديگر برنامه ها با اعزام 18 اكيپ فيلمبرداري به اندازة برنامه سپاه و جهاد سازندگي برنامه توليدي جنگي نداشته است.

 

برنامه هاي راديو و تلويزيون شهرستانها

 

فعاليتهاي راديويي و تلويزيوني سپاه فقط در تهران محدود نمانده است. برادران سپاهي در مراكز مختلف راديويي و تلويزيوني كشور با فعاليت در اين مراكز پيام خون شهيدان را به گوش ملت بزرگ ايران مي رسانند. در اين زمينه فعاليت هاي راديويي بيشتر از فعاليتهاي تلويزيوني گسترش يافته است. در حال حاضر برادران سپاهي در حدود 20 برنامه راديويي در سرتاسر ايران توليد مي نمايند. تمامي اين برنامه ها در تلاشند تا با رسانيدن پيام خون شهيدان انقلاب رسالت ويژه اي را كه قبلا آن عزيزان به عهده داشتند انجام دهند و همچنين در اين سنگرهاي تبليغاتي وظيفه مهمي را كه به موجب قانون اساسي اين خونبهاي شهيدان به عهده آنها است در بعد تبليغي به انجام برسانند.

 

به يقين مي توان گفت كه اگر پاسداران انقلاب اسلامي بتوانند بعد تبليغاتي و پيام رساني از وظيفه كلي پاسداري از همه دستاوردهاي انقلاب را به نحو مطلوب و شايسته انجام دهند قسمت بزرگي از ديني را كه در قبال شهيدان به عهده دارند ادا خواهند نمود.

 

والسلام

بیشتر بخوانید

 • «عوض حیدرپور » عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی؛ الگوهای مقاومتی و فرهنگی بسیج

  «عوض حیدرپور » عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی؛ الگوهای مقاومتی و فرهنگی بسیج

  شکل گیری بسیج در زمان جنگ تحمیلی و با هدایت امام خمینی)ره( تحول شگرفی را در ساختار تشکلات مردمی که در زمان جنگ فعال بودند ایجاد کرد. قاعدتا این نهاد در حال حاضر از مهم ترین و ارزشمندترین ارگان هایی که در کشورمان وجود دارد.

 • پرونده ای درباره ی بسیج مستضعفین؛ نهضتِ جوانمردانِ انقلاب

  پرونده ای درباره ی بسیج مستضعفین؛ نهضتِ جوانمردانِ انقلاب

  آذرماه سال 1358 ، زمانی که امام خمینی(ره) فرمان تشکیل بسیج مستضعفین را صادر کرد، هیچ کس از روزهای پرآشوب و فتنه هایی که دشمنان داخلی و خارجی برای این کشور در سر داشتند خبر نداشت، اما افقِ نگاه امام (ره) به جایی بود که هیچ چشمی از آن تصویری نداشت. تشکیل بسیج مستضعفین، هم در ایران و هم در کشورهایی که چشم به انقاب اسامی ایران دوخته بودند به نوعی ایجاد یک روش مبارزه با ظلم و استکبار بوده و هست. سرو همزمان با روزهای تقویمیِ بسیج، صفحاتی را به آن اختصاص داده است.

 • دستاوردهای حوزه را دانشگاه می تواند علمی کند

  دستاوردهای حوزه را دانشگاه می تواند علمی کند

  «آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد » عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت وگو با سرو به مناسبت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه؛

 • بررسی تاثیرات جنگ ویتنام بر سینمای آمریکا؛ کابوی ها در باتلاق ویت کنگ ها

  بررسی تاثیرات جنگ ویتنام بر سینمای آمریکا؛ کابوی ها در باتلاق ویت کنگ ها

  جنـــــگ ویتنـــــام بیـــــن ســـــال های 1975 تـــــا 1955 رخ داد. دوایـــــت دیویـــــد آیزنهـــــاور رئیـــــس جمهـــــور وقـــــت آمریـــــکا بـــــا سیاســـــت جلوگیـــــری از گســـــترش و کنتـــــرل کمونیســـــت در ویتنـــــام جنوبـــــی پـــــا بـــــه عرصـــــه جنـــــگ بـــــر علیـــــه ویتنـــــام شـــــمالی گذاشـــــت. سیاســـــتی کـــــه نـــــه تنهـــــا پیـــــروزی بـــــرای آن هـــــا در بـــــر نداشـــــت بلکـــــه زمینه ســـــاز آثـــــار مخربـــــی بـــــر پیکـــــره ی ارتــ

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.