دوشنبه 08 بهمن 1397 22:52

امیرسرتیپ دوم ابراهیم گلفام، عضو هیات مدیره موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

گلفام

حضور جامعه دانشگاهی در موزه راهگشاست...

موزه یکی رسانه ها ی بسیار موفق در حوزه انتقال مفاهیم است چه حوزه تاریخ باشد و چه در حوزه هنر. موزه می تواند مفاهیم مختلف را در ابعاد مختلف و به شکل بسیار خوبی  به مخاطبان خود انتقال دهد و به همین دلیل یک  از رسانه های موفق در جهان  است. موزه دفاع مقدس به عنوان یک موزه تاریخی و با بهره گیری از فناوری های روز دنیا و بکارگیری ادبیات مناسب به خوبی توانسته است وقایع مهم دوران دفاع مقدس رابه نمایش بگذارد و مفاهیم ارزشمند دفاع مقدس را به مخاطبان انتقال دهد. در دفاع مقدس مفاهیم معنوی زیادی نقش آفرین بودند و اگر معنویت در دفاع مقدس نبود شاید ما در مقابل ماشین جنگی بزرگ ارتش بعث که مورد حمایت بسیاری از کشور های دنیا بود موفقیت چندانی نداشتیم. نسل امروز می تواند با بهرگیری از کتاب هاو فیلم هابا اتفاقات دوران دفاع مقدس آشنا شود اما این تنها بخشی از آشنایی این نسل با دفاع مقدس است و موزه با ابزاری که در اختیار دارد و به ویژه تکنولوژی جدید می تواند حس و حال آن دوران را به نسل امروز و نسل های بعدی منتقل کند. حس و و حالیکه  شاید در هیچ نمایش و فیلمی وجود نداشته باشد. نسل امروز جدای از شناخت موفقیت هاو عدم موفقیت های جنگ باید  با معنویت دفاع مقدس نیز آشنا شود و این بخش مهم معرفی دفاع مقدس است که وظیفه متولیان فرهنگی را سنگین می کند. اگر بتوانیم مفاهیم  ارزشمند دفاع مقدس را به خوبی منتقل کنیمآ ن گاه توانسته ایم فرهنگ انقلاب و دفاع مقدس را به دیگران معرفی کنیم. مقام  معظم رهبری بارها تاکید کرده اند که باید در حوزه دفاع مقدس تلاش هایمان را چندین برابر کنیم و این تاکیدات نشان می دهد که ما هنوز نتوانسته ایم ظرفیت های موجود در دفاع مقدس را  به آحاد جامعه بشناسانیم. باید گردشگری دفاع مقدس در همه جا  توسعه یابد و برای حضور همه اقشار به ویژه قشر خاکستری جامعه برنامه ریزی درست و مناسب صورت بگیرد و در این راه تا می توانیم باید از خودمان مایه بگذاریم.باید برای مردم اشتیاق و انگیزه ایجاد کنیم تا ضمن آشنایی با مفاهیم ارزشمند و متعالی دفاع مقدس این مفاهیم را در جامعه ترویج کنند چرا که امروز نیازمند همان مفاهیم معنوی دوران دفاع مقدس هستیم. همه مردم ایران حتی آنان که با ما موافق نیستند کشور خود را دوست دارند و باید با تشکیل اتاق های فکر راهی بیابیم تا با حضور در مکان هایی چون موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با فرهنگ غنی آن دوران آشنا شوند. ما کشور جوانی داریم و دانشجویان بخش مهمی از جامعه ما را تشکیل می دهند باید موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس  به دانشگاه ها معرفی شود، باید اساتید دانشگاها دعوت شوند تا ضمن آشنایی با موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدسخود مروج فرهنگ ارزشمند دفاع مقدس باشند. مطمئنا حضور استادان دانشگاه ها در موزه بسیار مهم و راهگشاست چرا که تنها اساتید مرتبط مانند معارف اسلامی و دفاع مقدس از آن دوران نمی گویند، که استادان فیزیک، شیمی و ریاضی و... هم خود مروج مفاهیم بلند دفاع مقدس می شوند که خود می تواند تاثیری دو چندان بر جامعه دانشگاهی و جوانان داشته باشد. باید با معرفی دفاع مقدس به نسل جوان به آنان امید داد، همه به ایران عشق می ورزند و ما باید برای آن ها انگیزه ایجاد کنیم. در این راه دانشگاه ها و صدا و سیما نقش پر رنگی دارند. 

بیشتر بخوانید

 • آیت الله شبستری در گفتگو با ماهنامه سرو: خط واقعی امام(ره) در حال حاضر خط رهبری است

  آیت الله شبستری در گفتگو با ماهنامه سرو: خط واقعی امام(ره) در حال حاضر خط رهبری است

  آی تالله محسن مجتهد شبستری سوم خرداد سال ۱۳۷۴ پس از مرحوم ملکوتی، به عنوان چهارمین امام جمعه تبریز منصوب شد و به مدت ۲۲ سال این سمت را عهد هدار بود. وی ه ما کنون عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز و از اعضای شاخص این تشکل روحانی باسابقه شناخته م یشود؛ آی تالله شبستری از نخستین دوره آغاز به کار مجلس خبرگان رهبری به عضویت این نهاد مهم و تاثیرگذار در انقلاب درآمد و پس از پایان مسئولیت در استان آذربایجان شرقی با حکم مقام معظم رهبری به عنوان عضو جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و درحال حاضر مسئولیت

 • گپی کوتاه با کارتونیستی که «عدالت» را «سیاه و سفید» می‌کشد؛ در انتظارِ اتفاقِ جدید

  گپی کوتاه با کارتونیستی که «عدالت» را «سیاه و سفید» می‌کشد؛ در انتظارِ اتفاقِ جدید

  «مازیار بیژنی»؛ اگرنه خودش و نامش، لااقل کارتون‌های عدالت‌خواهانه‌اش، با آن دو کودکی که همیشه به ماجرا زُل زده‌اند بسیار شناخته شده‌ است. او از جمله کسانی است که سال‌ها پیش نقبی به امروز زد و اشرافیت و شکل‌گیری جامعه‌ی طبقاتی را هشدار داد.

 • علیرضا جلالی / تهیه کننده ماهورا؛ آن شهدا ما را صدا کردند

  علیرضا جلالی / تهیه کننده ماهورا؛ آن شهدا ما را صدا کردند

  با همه ی عشق و وجودم من لازم می دانم که یاد بکنم از مرحوم حاج حمید آخوندی که یکی از هم رزم های من و بعد شریک من و بعد هم تهیه کننده ی این کار بودند. ایشان برای این کار خیلی زحمت کشیدند ولی عمرشان کفاف نداد که خودشان این فیلم را ببینند.

 • عکاس را نباید تربیت کرد!

  عکاس را نباید تربیت کرد!

  ساسان مویدی؛ عکاس را نباید تربیت کرد! بنده متولد 1338 هستم. 17 ساله بودم که شرایط حضور در تلویزیون آموزشی آن موقع - شبکه دو امروز - مهیا شد و کارم را به عنوان سورت و بسته بند شروع کردم. بعد یک ماه از من خواستند که عکاسی یک نشریه داخلی را انجام بدهم.

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.