شنبه 31 فروردین 1398 09:03

«منصور حقیقت پور » از فرماندهان سپاه پاسداران در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ماه نامه ی سرو؛ حرکتِ بسیجیِ ملت ایران

م

منشا شکل گیری نهادی چون بسیج از سوی مردمی که نه درس سیاست خوانده بودند و نه تجربه درگیری نظامی را داشتند تنها مبارزه و مقاومت در برابر ظلم بود که به یک باره در جنگ نابرابر تحمیلی از سوی رژیم صدام علیه ایران شکل گرفته بود.

منشا شکل گیری نهادی چون بسیج از سوی مردمی که نه درس سیاست خوانده بودند و نه تجربه درگیری نظامی را داشتند تنها مبارزه و مقاومت در برابر ظلم بود که به یک باره در جنگ نابرابر تحمیلی از سوی رژیم صدام علیه ایران شکل گرفته بود. بدون شک اگر بخواهیم درباره وظایف و اهداف نهاد مقدسی چون بسیج سخن بگوییم باید به این اشاره مقاومت و پایداری در نهاد این سازمان مردمی از همان ابتدای تاسیس وجود داشته است و امروز نیز به مانند سابق اما به اشکال دیگر ادامه پیدا کردیم. برای نظام جمهوری اسامی ایران قطعا توفیق بزرگی است که امروز ه نهادی چون بسیج به عنوان یک الگو سازنده برای
کشورهای جهان و به خصوص مسلمان تبدیل شده است تا در برابر ظلم و برپایی عدالت در جوامع خود از هیچ اقدامی دریغ نکنند. حرکت مردمی و بسیج گونه با محور مقاومت گره خورده است و در واقع  مکمل هم هستند. امروز اگر شاهدیم که مردم عراق، سوریه و لبنان و بسیاری از کشورهای جهان ایران را از نظر حاکمیتی، عدالت و مقابله با ظلم الگو خود قرار دادند نشات گرفته از این است که ما از طریق نهادهای مردمی خود هم چون بسیج توانستیم به آن چه هدف و کمال مطلوب ما است دست پیدا کنیم از این رو قطعا این روند می تواند مورد پسند بسیاری از کشورها باشد. اگرچه تاریخ تشکیل نهادی چون بسیج به سال های بعد از پیروزی انقاب اسامی و وقوع جنگ تحمیلی برمی گردد ولی به واقع می توان گفت که اولین حرکت و اقدام بسیجی وار مردم ایران در جریان مبارزه با رژیم شاهنشاهی شکل گرفت که شاهد بودیم این روند مقاومتی تا به امروز ادامه دارد و به کشورهای دیگر نیز انتقال یافته است. امروز اگر جمهوری اسامی ایران به عنوان الگوی پویا و قابل اعتماد کشورهای جهان خصوصا مسلمانان است به دلیل وجود انسجام و وحدتی است که مردم و نهادهای مختلف با همراهی یکدیگر رقم زده است. محور مقاومت و مبارزه با هرنوع ظلم، در نظام جمهوری اسامی ایران بعد از وقوع انقاب اسامی و مقابله با مستکبرانی چون دولت مردان آمریکایی، ایران را به الگو و نمونه کشورهای ظلم ستیز جهان تبدیل کرده است که این روند به همت مردمی که جان خود را برای این نظام در قالب تشکلی چون بسیج در میدان نبرد گذاشتند   قمذ خورده است.اگر کشورهایی چون سوریه، عراق، یمن و بحرین، ما را الگوی خود در جهت مبارزه با ظالمانی که خاک آن ها را در قالب گروه های تروریستی یا هر حکومت مستکبری در اختیار گرفتند،  نباید شک کرد چرا که دنیا به خوبی متوجه شده است که مقاومت ملت ایران تمامی ندارند و بسیج مردمی عظیمی در راستای حمایت از حاکمیت کشورمان شکل گرفته است. باید به فال نیک گرفت که امروزه دستاورد عظیمی که بنیان گذار کبیر انقاب امام خمینی)ره( و امروز رهبر انقاب پشتوانه و حامی اصلی آن است شکوفا شده و حرکت جهانی در راستای مقابله با ظلم در عرصه جهانی برای مقابله با مستکبران فراهم شده رویکردی که به زودی نوید پایان حکومت مستکبران را برای ما رقم خواهد زد. بستر خوبی برای تشکیل بسیج جهانی به منظور مقابله با ظلم و مستکبران جهانی به پاس تاش ایران فراهم شده است از این قطعا لازم و ضروری است که دستاوردهای ایران در نهادی چون بسیج در سراسرجهان مورد استفاده قرار گیرد تا ما شاهد برقراری عدالت جهانی که مدنظر تمامی مردم جهان است باشیم. علی رغم سخنان توخالی برخی از مقامات جهان در نقد تشکلی چون بسیج، که شاکله ی آن از مردم شکل گرفته است باید گفت اینان چاره ای جز بیان این سخنان ندارند، چرا که قدرت و اقتداری که امروز در نظام جمهوری اسامی ایران چه در داخل خاک مان و چه در بیرون مرزهای کشورمان به وجود آمده موجبات ناراحتی آن ها را فراهم کرده است از این رو آن ها برای فرار از این واقعیت بزرگ چاره ایجز گریختن و البته طرح مباحث دروغین ندارند. همه دنیا باید بدانند که محور مقاومت و مبارزه با ظلمی که جمهوری اسامی ایران ابتدا به پشتوانه مردم خود و سپس با کمک نهادهایی چون سپاه، ارتش و بسیج آغاز کرده است تمامی ندارد و ما تمام تاش و همت خود را به کار خواهیم بست و کمک خواهیم کرد تا حکومت ظالمان جهان پایان یابد. حرکت مقاومتی که امروز به پشتوانه ایران در کشورهایی چون سوریه و عراق
در جهت مبارزه با گروه های تروریستی صورت گرفت، رویکردی است که بدون شک ما در آینده نزدیک شاهد ادامه آن خواهیم بود. نظام جمهوری اسامی ایران تا به امروز به پشتوانه ملت و رهبر امت توانسته است در جهت تحقق مطالبات و خواسته های خود بسیجی وار حرکت کند، از این رو مسیری را که به رهبری متفکری چون امام خمینی)ره( آغاز کردیم با درایت و هوشیاری مقام معظم رهبری ادامه خواهیم داد تا به آن چه هدف و غایت نهایی ما است دست پیدا کنیم. در این راه بسیج می تواند مهم ترین یاری گر رهبر و کشور و انقاب باشد، آن چنان که در دوران دفاع مقدس بود.

بیشتر بخوانید

 • آیت الله شبستری در گفتگو با ماهنامه سرو: خط واقعی امام(ره) در حال حاضر خط رهبری است

  آیت الله شبستری در گفتگو با ماهنامه سرو: خط واقعی امام(ره) در حال حاضر خط رهبری است

  آی تالله محسن مجتهد شبستری سوم خرداد سال ۱۳۷۴ پس از مرحوم ملکوتی، به عنوان چهارمین امام جمعه تبریز منصوب شد و به مدت ۲۲ سال این سمت را عهد هدار بود. وی ه ما کنون عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز و از اعضای شاخص این تشکل روحانی باسابقه شناخته م یشود؛ آی تالله شبستری از نخستین دوره آغاز به کار مجلس خبرگان رهبری به عضویت این نهاد مهم و تاثیرگذار در انقلاب درآمد و پس از پایان مسئولیت در استان آذربایجان شرقی با حکم مقام معظم رهبری به عنوان عضو جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و درحال حاضر مسئولیت

 • گپی کوتاه با کارتونیستی که «عدالت» را «سیاه و سفید» می‌کشد؛ در انتظارِ اتفاقِ جدید

  گپی کوتاه با کارتونیستی که «عدالت» را «سیاه و سفید» می‌کشد؛ در انتظارِ اتفاقِ جدید

  «مازیار بیژنی»؛ اگرنه خودش و نامش، لااقل کارتون‌های عدالت‌خواهانه‌اش، با آن دو کودکی که همیشه به ماجرا زُل زده‌اند بسیار شناخته شده‌ است. او از جمله کسانی است که سال‌ها پیش نقبی به امروز زد و اشرافیت و شکل‌گیری جامعه‌ی طبقاتی را هشدار داد.

 • علیرضا جلالی / تهیه کننده ماهورا؛ آن شهدا ما را صدا کردند

  علیرضا جلالی / تهیه کننده ماهورا؛ آن شهدا ما را صدا کردند

  با همه ی عشق و وجودم من لازم می دانم که یاد بکنم از مرحوم حاج حمید آخوندی که یکی از هم رزم های من و بعد شریک من و بعد هم تهیه کننده ی این کار بودند. ایشان برای این کار خیلی زحمت کشیدند ولی عمرشان کفاف نداد که خودشان این فیلم را ببینند.

 • عکاس را نباید تربیت کرد!

  عکاس را نباید تربیت کرد!

  ساسان مویدی؛ عکاس را نباید تربیت کرد! بنده متولد 1338 هستم. 17 ساله بودم که شرایط حضور در تلویزیون آموزشی آن موقع - شبکه دو امروز - مهیا شد و کارم را به عنوان سورت و بسته بند شروع کردم. بعد یک ماه از من خواستند که عکاسی یک نشریه داخلی را انجام بدهم.

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.