پنجشنبه 28 تیر 1397 08:31

بررسی ابعاد نامه‌ي تاریخی امام خمینی(ره) به گورباچف در گفت‌وگو با دکتر نوبری آخرین سفیر ایراندر شوروی سابق: این پیام مدل منحصر به فرد دیپلماسی امام(ره) است

گزارش تصویری: بازدید معاون وزیر راه از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

بررسی ابعاد نامه‌ي تاریخی امام خمینی(ره) به گورباچف در گفت‌وگو با دکتر نوبری آخرین سفیر ایراندر شوروی سابق: این پیام مدل منحصر به فرد دیپلماسی امام(ره) است

زینب ضیغمی کاشانی

11 دی‌ماه سال 1367 مصادف با اولین‌روز سال 1989میلادی، خبر ارسال نامه‌ي حضرت امام خمینی(ره) به میخائیل گورباچف، صدر هیأت رئیسه‌ي اتحاد جماهیر شوروی، افکار عمومی و سیاسیون داخل و خارج از کشور را شگفت‌زده کرد. این درحالی بود که حتی نزدیک‌ترین یاران حضرت امام(ره) نیز از ماجرای این نامه بی‌خبر بودند. محتوای این نامه، بزرگ‌ترین علامت سؤال پیشِ‌روی افکار عمومی و رسانه‌ها بود. این برای اولین‌بار بود که رهبر ایران برای یکی از مقامات عالی‌رتبه‌ي کشورهای خارجی، پیامی این‌چنین ارسال می‌کرد و همه منتظر بودند تا ببینند که در این نامه چه نوشته شده است. گفت‌وگو با افرادی که از نزدیک در جریان این نامه‌ي تاریخی قرار داشتند، می‌تواند در فهم بهتر و دقیق‌تر آن راه‌گشا باشد. آقای ناصر نوبری، در زمان ارسال نامه‌ي حضرت امام(ره) به آقای گورباچف، سفیر جمهوری اسلامی ایران در شوروی سابق بودند و در زمان قرائت این نامه توسط آیت‌الله جوادی آملی،  نیز حضور داشتند. در گفت‌وگو با ایشان، به بررسی ابعاد مختلف این ماجرای مهم تاریخی پرداخته‌ایم. به همین بهانه، گریزی هم به شرایط سیاسی و اجتماعی شوروی سابق در آخرین سال‌های حیات آن زده‌ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 

 تحلیل شما از فضای سیاسی و اجتماعی شوروی سابق در زمان ارسال نامه‌ي تاریخی حضرت امام خمینی(ره) به گورباچف چیست؟ در آن شرایط فروپاشی شوروی تا چه‌اندازه قابل پیش‌بینی بود؟

در آن‌زمان نظام سنتی کمونسیم، دچار نارسائی جدی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شده بود. برهمین اساس اصلاح‌طلبان به رهبری گورباچف، محافظه‌کاران قدیمی را کنار زده بودند. آن‌ها جریان اصلاحات در شوروی را تحت عنوان «پرسترویکا»  یا همان اصلاحات اقتصادی و گلاسنوست یا همان گشایش سیاسی به‌راه انداخته بودند. سیاست‌مداران و صاحب‌نظران، فروپاشی شوروی را به این سرعت پیش‌بینی نمی‌کردند و حتی بیشتر معتقد بودند که گورباچف با اصلاحاتش عمر نظام شوروی را بیشتر می کند.

 

بازتاب‌ها و انعکاس ارسال این نامه در داخل شوروی چگونه بود؟ سیاسیون شوروی چه برداشت‌هایی از این نامه كردند؟

در شوروی انعکاس این نامه را سانسور کردند و خبر کوتاهی مبنی بر تحویل پیام رهبر ایران به رهبر شوروی پخش کردند، اما متن این نامه حتی در سطوح عالی حاکمیت شوروی نیز دست به دست می‌گشت. بعدها وزیر دفاع وقت شوروی در خاطراتش نوشت که چگونه نسخه‌ای از پیام امام(ره) را به‌دست آورده و با علاقه مطالعه کرده و در حاکمیت نسبت به سانسور آن معترض بوده است. ما سعی کردیم در محافل گوناگون و به روش‌های ممکن پیام را پخش کنیم. بنده در پیام 22بهمن آن‌سال که از  تلویزیون سراسری شوروی پخش می‌شد، بخش‌های اصلی پیام حضرت امام(ره) را گنجاندم و خواندم. البته روس‌ها با من خیلی چانه زدند و زمانش را کم کردند که کمتر مجال پیدا کنم.

عموم مردم شوروی چه برخوردی با این نامه‌ي تاریخی داشتند؟

در هرحال محتوای پیام امام‌(ره)، دهان به دهان پخش شد. وقتی حضرت امام(ره) رحلت کردند، من یک دفتر  یادبود در سفارت گذاشتم. از افرادی که می‌آمدند کاملأ معلوم بود که مردم شوروی از محتوای پیام مطلع شده بودند. یک خانم حدودأ سی‌ساله‌ي روس، كه زیر باران شدید کاملاً خیس شده بود، وارد سفارت شد و روبه‌روی تمثال حضرت امام(ره) آمد و در برابرش خود را به‌خاک انداخت و گریه کرد. از او پرسیدم چرا این‌قدر امام(ره) برای شما مهم است و چه شناختی از او دارید؟ در جواب گفت: «تاکنون هیچ‌یک از رهبران مذهبی مسیحیِ ما جرات این‌که رهبران ملحد شوروی را به دین‌داری و خداشناسی دعوت کنند نداشتند و امام(ره) با شجاعت اولین کسی بود که آن‌ها را به خداشناسی و دین‌داری دعوت کرد.»

 

 در فضای پس از پذیرش قطعنامه‌ي 598، نامه‌ي حضرت امام(ره) به گورباچف، چه تأثیراتی در وضعیت بین‌المللی ایران داشت؟

به نظر من رهبران بزرگ، بزرگی و هنرشان در هنگام پیروزی و پیش‌رَوی معلوم نمی‌شود، بلکه در زمان عقب‌نشینی، بزرگی و قوت و شجاعت رهبری‌شان معلوم می‌شود. در آن‌زمان در هرحال ما با پذیرش آتش‌بس، یه ظاهرنوعی عقب‌نشینی از اهداف‌مان در جنگ کرده بودیم که امام(ره) از آن به‌عنوان نوشیدن جام زهر یاد کردند و همه در جهان تصور می‌کردند که انقلاب اسلامی دیگر دست و پایش افتاده و دوباره نمی‌تواند با قدرتِ سابق به حرکت خود ادامه دهد. اما درست چندماه از نوشیدن جام زهر نگذشته بود که امام(ره) دو حرکت بزرگ بین‌المللی در قبال دو اردوگاه اصلی آن‌زمان یعنی غرب و شرق انجام دادند؛ یکی صدور حکم اعدام سلمان رشدی در عمق جهان غرب، که برای مدت‌ها جهان غرب را دچار چالش کرد و دیگری ارسال پیام به رهبر اردوگاه کمونیسم جهان و اعلام فروپاشی زودهنگام کمونیسم و دعوت وی به خداپرستی و دین‌داری و اسلام. این دو حرکت بزرگ حضرت امام‌(ره)، مجدداً موقعیت بین‌المللی انقلاب اسلامی را احیا و پویا کرد. مدل‌ها و روش‌های دیپلماسی انقلاب اسلامی حضرت امام(ره)، دارای ویژگی‌های ممتازی است که تاکنون، نه دستگاه دیپلماسی کشور و نه دیگر صاحب‌نظران نتوانسته‌اند آن را تحلیل و تئوری‌سازی و روش‌شناسی کنند.متأسفانه در این‌مدت، مدل دیپلماسی خاص حضرت امام(ره) با اتخاذ روش‌های افراط و تفریط در دولت‌های گوناگون مهجور مانده است.

 تحلیل شما از برخورد آقای گورباچف با این نامه چیست؟ چه عواملی سبب شد تا او از پذیرش محتوای این نامه خودداری کند؟

ما انتظار نداشتیم که گورباچف محتوای پیام امام(ره) را بپذیرد. خود حضرت امام(ره) هم این مفهوم را در پیام خود آورده و هشدار داده بودند. روس‌ها آن‌موقع شدیداً تحت تأثیر پیشرفت‌های غرب قرار گرفته و مسحور آن شده بودند. به همین دلیل امام(ره) به گورباچف هشدار دادند که مواظب باشید فریب درِ باغ سبز غرب را نخورید، ولی آن‌ها حداقل، برای یک دوره‌ي ده‌ساله، فریب در باغ سبز غرب را خوردند. البته چندسالی است که دارند خودشان را جمع و جور می‌کنند.

امروز ما هم باید خیلی مراقب باشیم و فریب در باغ سبز غرب را نخوریم. اخیراً اوباما در سخنرانی‌اش گفت که مدل مذاکره و کاری که امروز با ایران انجام می‌دهد مشابه همان مدل کار و مذاکره‌ای است که آمریکا در آن‌زمان با شوروی انجام می‌داد. وی درست می‌گوید در تمام آن‌دوره، من در مسکو بودم و مدلی که آمریکایی‌ها امروزه با ایران وارد کار و مذاکره شده‌اند دقیقاً مشابه مدل آن‌دوره است و آن ترکیبی از روی خوش نشان دادن اما بدون محتوا و توأم با فشار است، که با هدف انشقاق در کشور اعمال می شود.

 

به نظر شما عمده ترین عوامل مؤثر در فروپاشی شوروی چه بود؟ رشد اسلام گرایی در شوروی، چه‌اندازه در این اتفاق مهم تاریخی مؤثر بود؟

عوامل متعدد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در فروپاشی نظام شوروی مؤثر بودند اما در بین همه‌ي آن‌ها من معتقدم که اصلی‌ترین عامل، نارسائی ساختاری نظام شوروی بود. ساختار نظام شوروی طوری بود که امکان جابه‌جایی و گردش نیرو و جوان‌سازی در حاکمیت وجود نداشت و به همین دلیل حاکمیت كه پیر شد، هم نظام، پیر و فرسوده و نارسا شد و هم وقتی ملک‌الموت (عزرائیل) یکی بعد از دیگری سراغ پیرمردها رفت، به‌طور ناگهانی در خلأ به‌وجود آمده، حاکمیت دست جوان‌ترهای کم‌تجربه افتاد و نظام به‌سرعت به‌سمت فروپاشی سوق یافت. چینی‌ها از این تجربه عبرت گرفتند و به‌طور نوبه‌ای با جوان‌گرایی در حاکمیت تغییر ایجاد می‌کنند. البته همان‌طور که گفتم عوامل دیگري نيز مؤثر بودند و رشد اسلام انقلابی در جوار مرزهای شوروی، کمونیست‌های دو آتشه را در تئوری‌های کمونیستی و دوره‌های تحولات جهانی موردنظرشان، مسأله‌دار کرده بود، از نظر آن‌ها جهان باید به‌سمت انقلاب کارگری و نه انقلاب مذهبی و اسلامی حرکت می‌کرد.

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.