پنجشنبه 28 تیر 1397 11:03

استانداردهای دوگانه‌ی غرب در قوانین

طعم جبهه

استانداردهای دوگانه‌ی غرب در قوانین

 بررسی حملات تروریستی به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی و واکنش غربی‌ها در گفت‌وگو با اسماعیل کوثری:

استانداردهای دوگانه‌ی غرب در قوانین بین‌المللی

 

سید اسماعیل یاسینی

 

اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها از گذشته‌های دور تاکنون از مصونیت‌ها و مزایایی برخوردار بوده‌اند که اگرچه نوع و میزان آن در زمان‌های مختلف تغییر کرده است، اما اصل آن همواره ثابت بوده است. به عبارت دیگر، نمایندگان سیاسی کشورها در هنگام مأموریت در کشورهای خارجی، از تهدیداتی که ممکن است جان و مال آن‌ها را تهدید کنند، مصون هستند و کشور میزبان موظف است این امنیت را تأمین کند. دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران البته طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب، بارها و بارها مورد حملات ناجوانمردانه قرار گرفته‌اند و تعدادی از ایشان هم به درجه‌ی رفیع شهادت نائل شده‌اند. در گفت‌وگو با جناب آقای اسماعیل کوثری، نماینده‌ی محترم مجلس شورای اسلامی و از فرماندهان دفاع مقدس به بررسی ابعاد مختلف این حملات تروریستی و نوع مواجهه‌ی کشورهای غربی با آن پرداخته‌ایم.

 

 

•          طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در کشورهای خارجی در موارد متعددی هدف حملات تروریستی قرار گرفته‌اند. عمده‌ترین عامل این خشونت‌ها را چه می‌دانید؟

در ابتدای گفت‌وگو درود می‌فرستم به ارواح پاک همه‌ی شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و به‌ویژه شهدای عرصه‌ی دیپلماسی کشور. در پاسخ به سؤال شما باید عرض کنم که عمده‌ترین عامل شکل‌گیری و گسترش این خشونت‌ها بر علیه دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک کشور ما در کشورهای خارجی این است که برخی از کشورها خود را فراتر از قانون می‌دانند و همان قانون و مقرراتی را که خودشان نوشته‌اند و به‌تصویب رسانده‌اند را زیرپا می‌گذارند. به عبارت دیگر بی‌قانونی، مهم‌ترین عامل در این زمینه به‌حساب می‌آید. این بی‌قانونی هم ناشی از روحیه‌ی استکباری و زیاده‌خواهی این کشورهاست.

ما طی سال‌های گذشته شاهد حملات مختلفی در کشورهایی از قبیل افغانستان، پاکستان، لبنان و ... علیه نمایندگان سیاسی کشورمان و اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی بوده‌ایم. هنوز هم تبعات برخی از این حملات ادامه دارد. به‌عنوان مثال می‌توان به ربایش 4نفر از عزیزان ما در مرز سوریه و لبنان در سال 1361 اشاره کرد. یکی از این عزیزان، آقای سیدمحسن موسوی است که کاردار سفارت ما در لبنان بوده و علی‌القاعده از مصونیت‌های دیپلماتیک برخوردار بوده است. هنوز بعد از گذشت بیش از 30سال، خبر دقیقی از سرنوشت این عزیزان در اختیار ما نیست. طبیعی است که کشورها و سازمان‌های مدعی حقوق بشر باید در این زمینه پاسخ‌گو باشند. رفتار این کشورها نشان می‌دهد که هرکجا رعایت مقررات به نفع آن‌ها نباشد، خیلی راحت آن‌را زیرپا می‌گذارند.

 

•          شما به رفتار دوگانه‌ی کشورهای غربی در موضوع رعایت مقررات و قوانین بین‌المللی اشاره کردید. مصداق این‌گونه رفتارها چیست؟

مصداق بارز این‌گونه رفتارها را می‌توان در مخالفت دولت آمریکا در پذیرش آقای ابوطالبی به‌عنوان سفیر کشورمان در سازمان ملل متحد مشاهده کرد. مقامات آمریکایی به این بهانه که ایشان در جریان تسخیر سفارت آمریکا در تهران شرکت داشته، با صدور ویزا برای وی مخالفت می‌کنند اما در مواردی که حملات مختلف و متعددی علیه دیپلمات‌های کشورها صورت گرفته و به شهادت تنی‌چند از این عزیزان منجر شده است، هیچ‌گونه واکنشی نشان نمی‌دهند.

 

•          جریان وهابی در بسیاری موارد، مسئولیت حملات تروریستی علیه دیپلمات‌ها و نمایندگان سیاسی جمهوری اسلامی را برعهده گرفته است. نقش این جریان و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آن در این زمینه چگونه است؟

جریان وهابی که امروز مشکلات بسیاری را در جهان اسلام ایجاد کرده است، نتیجه‌ی همین سیاست‌های استکباری و استعماری کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا بوده و پایگاه آن‌هم در عربستان سعودی است. هدف از تشکیل این جریان هم، اختلاف‌افکنی و تفرقه‌افکنی در جهان اسلام بوده است. همان‌طور که شما اشاره کردید این جریان خطرناک در تبعیت از اربابان خود، طرح‌های آن‌ها را به مرحله‌ی اجرا گذاشته است که یکی از این طرح‌ها، حمله به سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف است. در واقع این گروه‌ها، سیاست‌های استکباری و صهیونیستی را با تأمین مالی از سوی عربستان سعودی اجرا می‌کنند.

 

•          در برخی موارد، این حملات تروریستی متعاقب ناکامی‌های سیاسی برخی از کشورهای منطقه و کشورهای غربی صورت می‌گیرد. پیوند میان تحولات سیاسی و این‌گونه وقایع را چگونه می‌بینید؟

اگر نگاهی به حملات مختلف به اماکن دیپلماتیک ما در کشورهای دیگر داشته باشیم، خواهیم دید که در بسیاری از موارد هرگاه جمهوری اسلامی توانسته در معادلات منطقه‌ای، موفقیتی داشته باشد، جبهه‌ی مقابل ناکامی خود را در قالب حملات تروریستی به منافع ما در کشورهای دیگر جبران کرده است. در عمده‌ی موارد هم این حملات توسط افراد خودفروخته و وابسته صورت می‌گیرد. هدف آن‌ها هم این است که برای جمهوری اسلامی در عرصه‌ی بین‌المللی و منطقه‌ای چالش‌آفرینی کنند.

 

•          دولت وظیفه دارد تا با استفاده از همه‌ی ابزارهای خود، از جان دیپلمات‌های کشورمان در کشورهای خارجی حفاظت کند. نوع عملکرد دولت و وزارت امور خارجه را در این زمینه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

انتظار ما از دولت و دستگاه دیپلماسی این است که در این مسائل، از موضعی برابر با کشورهای دیگر برخورد کند. دیپلماسی ما به هیچ‌وجه نباید زیربار حرف زور برخی از کشورهای غربی برود. متأسفانه ما شاهد هستیم که در برخی موارد برخوردهای مسامحه‌آمیز سبب می‌شود که این حملات و رفتارهای غیرقابل قبول، تداوم داشته باشد. دولت ما بایستی در چارچوب قوانین بین‌المللی ناظر بر حقوق دیپلمات‌ها، محکم و قاطع در موضوع حمایت و حفاظت از جان دیپلمات‌های ما بایستد و اجازه ندهد که این موارد تکرار شود.

 

 

بیشتر بخوانید

 • آیت الله شبستری در گفتگو با ماهنامه سرو: خط واقعی امام(ره) در حال حاضر خط رهبری است

  آیت الله شبستری در گفتگو با ماهنامه سرو: خط واقعی امام(ره) در حال حاضر خط رهبری است

  آی تالله محسن مجتهد شبستری سوم خرداد سال ۱۳۷۴ پس از مرحوم ملکوتی، به عنوان چهارمین امام جمعه تبریز منصوب شد و به مدت ۲۲ سال این سمت را عهد هدار بود. وی ه ما کنون عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز و از اعضای شاخص این تشکل روحانی باسابقه شناخته م یشود؛ آی تالله شبستری از نخستین دوره آغاز به کار مجلس خبرگان رهبری به عضویت این نهاد مهم و تاثیرگذار در انقلاب درآمد و پس از پایان مسئولیت در استان آذربایجان شرقی با حکم مقام معظم رهبری به عنوان عضو جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و درحال حاضر مسئولیت

 • گپی کوتاه با کارتونیستی که «عدالت» را «سیاه و سفید» می‌کشد؛ در انتظارِ اتفاقِ جدید

  گپی کوتاه با کارتونیستی که «عدالت» را «سیاه و سفید» می‌کشد؛ در انتظارِ اتفاقِ جدید

  «مازیار بیژنی»؛ اگرنه خودش و نامش، لااقل کارتون‌های عدالت‌خواهانه‌اش، با آن دو کودکی که همیشه به ماجرا زُل زده‌اند بسیار شناخته شده‌ است. او از جمله کسانی است که سال‌ها پیش نقبی به امروز زد و اشرافیت و شکل‌گیری جامعه‌ی طبقاتی را هشدار داد.

 • علیرضا جلالی / تهیه کننده ماهورا؛ آن شهدا ما را صدا کردند

  علیرضا جلالی / تهیه کننده ماهورا؛ آن شهدا ما را صدا کردند

  با همه ی عشق و وجودم من لازم می دانم که یاد بکنم از مرحوم حاج حمید آخوندی که یکی از هم رزم های من و بعد شریک من و بعد هم تهیه کننده ی این کار بودند. ایشان برای این کار خیلی زحمت کشیدند ولی عمرشان کفاف نداد که خودشان این فیلم را ببینند.

 • عکاس را نباید تربیت کرد!

  عکاس را نباید تربیت کرد!

  ساسان مویدی؛ عکاس را نباید تربیت کرد! بنده متولد 1338 هستم. 17 ساله بودم که شرایط حضور در تلویزیون آموزشی آن موقع - شبکه دو امروز - مهیا شد و کارم را به عنوان سورت و بسته بند شروع کردم. بعد یک ماه از من خواستند که عکاسی یک نشریه داخلی را انجام بدهم.

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.