SabzArticleView

اخبار

SabzArticleView

دکتر رحیم پور ازغدی: شهید سلیمانی یک متفکر و تحلیل گر برجسته بود/ روایت جنگ باید شبهه‌ها را پاسخ دهد
دکتر رحیم پور ازغدی: شهید سلیمانی یک متفکر و تحلیل گر برجسته بود/ روایت جنگ باید شبهه‌ها را پاسخ دهد
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در مراسم اختتامیه پنجمین اجلاس سراسری فعالان مردمی جهاد و شهادت گفت: بعد جهادی و عملی شهید سلیمانی برای همگان شناخته شده است، باید بگویم شهید سلیمانی یک متفکر و تحلیل گر برجسته در کشور بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در مراسم اختتامیه پنجمین اجلاس سراسری فعالان مردمی جهاد و شهادت گفت: بعد جهادی و عملی شهید سلیمانی برای همگان شناخته شده است، باید بگویم شهید سلیمانی یک متفکر و تحلیل گر برجسته در کشور بود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ دکتر حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم اختتامیه پنجمین اجلاس سراسری فعالان مردمی جهاد و شهادت در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ ضمن اظهار تاسف در فقدان شهید سردار ولایت و دفاع مقدس گفت: بعد جهادی و عملی شهید سلیمانی برای همگان شناخته شده است و باید بگویم شهید سلیمانی یک متفکر و تحلیل گر برجسته در کشور بود که فقدان او هم مایه تاسف است و هم مایه مباهات و عزت، ایشان مایه عزت ما هستند از این جهت که جمهوری اسلامی ایران به وجود داشتن سردارانی چون او در عرصه جهانی، عزت و سربلندی دارد.
وی  با اشاره به این که دشمنان به سیم آخر زده و دست به چنین جنایتی زدند، یادآور شد: دشمنان همه چیز را از دست رفته می دیدند. برای این بزرگواران آینده ای جز شهادت نیست. برای چنین افرادی مرگ عادی ننگ است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که شهید سلیمانی نماد عشق، احساس، عاطفه و مظهر اخلاق، ادب و تواضع اسلامی بود، تصریح کرد: ایشان در جلسه ای پس از هجمه های که به بنده شد، من را در آغوش گرفت و گفت همین خطی که میروی پیش برو.
رحیم پور ازغدی در ادامه سخنان خود با تأکید بر این که جنگ یک فیزیک و یک متافیزیک دارد، خاطرنشان کرد: فیزیک جنگ در تمامی جنگ ها وجود دارد.
وی عنوان کرد: خشونت، ظلم، جنایت و… محصول جنگ است. جنگ دو چهره یکی سیاه و یکی نورانی دارد. چهره بد جنگ چهره واقعی و فیزیکی آن است. جنگ بدترین پدیده در تاریخ بشر است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که ما مداح جنگ و طرفدار جنگ نیستیم، بلکه ضد جنگ هستیم، گفت: قرآن ضد جنگ ترین کتاب در عالم است.

وی افزود: جهاد اساسا ضد جنگ است و برای سرکوب جنگ افروزان است. جنگ سردار سلیمانی نیز از نوع جهاد بود. ایشان با جنگ افروزان و مستکبرین مبارزه می کردند.
دکتر رحیم پور ازغدی با اشاره به این که باید واقعیت ها جنگ روایت شود، تصریح کرد: به گونه ای جنگ را روایت کنیم که تنها به فیزیک آن اشاره نشود، بلکه بُعد متافیزیک آن محل بحث باشد.
وی اضافه کرد: عده ای می گویند در جنگ عقلانیت نبوده و حتی در برخی از فیلم ها می بینیم افراد به صورت گروهی حمله می کنند، در حالی که ما در هیچ عملیاتی چنین صحنه هایی را ندیدیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: در جنگ این گونه نبود که هر کسی هر جور دوست دارد عمل کرده و حمله کند. همه چیز حساب شده بود. همه چیز برنامه ریزی شده بود. کجای این حمله بدون برنامه بوده است.
وی ادامه داد: فیزیک جنگ و پیروزی را بگوییم ولی از آن مفهوم عرفانی و عقلانی به دست آوریم. بُعد معنوی جنگ را باید بیان کنیم. با هر خاطره جنگ باید یک شبهه را برطرف کنیم.
دکتر ازغدی با اشاره به این که راویان نور امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) بودند، تصریح کرد: هنوز حسین بن علی(ع) و زینب کبری(س) در دنیا حکومت ها را سرنگون می کنند.
وی با اشاره به این که در روایت جنگ نباید شهدا را تحقیر کنیم، گفت: به گونه ای روایت نکنیم که افراد نسبت به شهید ترحم کنند. آرزوی شهادت باید خروجی یادواره شهدا باشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که محصول گزارش ما باید ایجاد شهادت در نسل جدید باشد، گفت: افرادی همانند شهید سلیمانی مشتاق شهادت بودند. ایشان عاشق شهادت در مسیر کمک به مستضعفین بودند.

نظرات کاربران
به نکات زیر توجه فرمایید
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA