SabzArticleView

اخبار

SabzArticleView

برگزاری کارگاه مهارت های زندگی / استرس در زندگی زنان شاغل
برگزاری کارگاه مهارت های زندگی / استرس در زندگی زنان شاغل
ششمین دوره ی کارگاه مهارت های زندگی با موضوع مدیریت استرس جهت بهره مندی بیشتر بانوان شاغل، بیست و نهم بهمن ماه در سالن شهدای دزفول موزه ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.
 
به گزارش روابط عمومی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، روانشناس و مشاور خانواده، دکتر سودابه عبدی، مدرس این کارگاه با اشاره به اهمیت کنترل استرس در زندگی مردم ساکن در شهرهای صنعتی، خاطرنشان کرد: "استرس عنصری است که زمینه ساز بسیاری از اختلالات روحی و روانی در افراد است و مشکلات زیادی در حوزه هیجانی و حتی پرخاشگری و همینطور مشکلات بین زوجین و مشکلات والدین و فرزندان ایجاد می کند."
وی در ادامه درباره چگونگی تولید استرس گفت : "عوامل بیرونی و محرک های  درونی استرس را تولید می‌کنند، اما سازندگی و یا مخرب بودن استرس منوط به سطح آگاهی ما از آن است. منابع تولید استرس درونی شامل  تیپ های شخصیتی، تعارضات، باورها یا افکار ناکارآمد و بایدها و نبایدهایی ست که در راستای تجربه های بد دوران کودکی شکل می گیرد."
همچنین عبدی درباره ی راه حل های مقابله با استرس اینگونه بیان کرد : "بوسیله ی این قبیل بایدها روان ما سعی می‌کند از خود مراقبت کند. اما این بایدها و نبایدها تآثیرات مخربی هم در پی دارند. راه حل این است که این "باید ها" را تبدیل کنیم به "من حداکثر تلاشم راخواهم کرد" و همین پیش فرض ساده کمک می‌کند بر بسیاری ازاسترس‌هایمان مسلط شویم."
مدرس کارگاه در ادامه با اشاره به عوامل بیرونی استرس زا افزودند : "توانایی ما و انتخاب‌هایمان باید هم‌خوانی داشته باشند. زیرا اگر انتخاب هایمان با پتانسیل هایمان هماهنگ نباشد سبب استرس می شوند."
وی اضافه کرد ارتباطات فردیِ استرس زا باعث تخریب بسیار زیادی می شوند. اما اگر روابطمان را بر مبنای رفتار جرات ورزانه به جای منفعل یا خشن تنظیم کنیم که بتوانیم ضمن آن خواسته ها، نیاز ها و احساسات خود را به راحتی با طرف مقابل در میان بگذاریم و به یک توافق برسیم باعث کاهش چشمگیر استرس هایمان خواهیم شد.
ایشان نداشتن برنامه ریزی صحیح و زمان بندی مشخص را از دیگر علل زایش استرس های آسیب زننده برشمردند.
در انتهای این کارگاه که با حضور بانوان شاغل در سالن شهدای دزفول موزه ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، حاضرین به پرسش و پاسخ با کارشناس جلسه درباره ی موضوع کارگاه پرداختند.
پایان مطلب/
نظرات کاربران
به نکات زیر توجه فرمایید
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA