SabzArticleView

اخبار

SabzArticleView

یادبود پیروزی در جنگ اُکتبر
یادبود پیروزی در جنگ اُکتبر

نجمه رجب
برای کشورهایی که در چند دهه اخیر جنگ را تجربه کرده‌اند، «موزه‌ی جنگ» تنها یک جاذبه گردشگری از جنس معمول نیست، بلکه بریده‌ای از تاریخ معاصر آنهاست و از این رو تدارک یادمان برای گرامی‌داشت یاد روزهای نبرد برای ملت‌های درگیر جنگ  اهمیت ویژه‌ای دارد.

کمتر کشوری در تاریخ معاصر خود از جنگ در امان بوده اما در این میان کشورهایی وجود دارند که سال‌های پیاپی برای حفظ تمامیت ارزی خود جنگیده‌اند و در نتیجه حفظ یادمان‌های جنگ برای آنها از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است. سوریه قطعا یکی از همین کشورها است چراکه علاوه بر ایستادگی هفت ساله در برابر گروه‌های تروریستی همچون داعش، در چند دهه گذشته نیز جنگ‌های دیگری را تجربه کرده است. یکی از این جنگ‌ها، به نبرد «تشرین» شهرت دارد؛ نبردی که یک سوی آن جبهه مقاومت در سوریه و سوی دیگر رژیم صهیونیستی ایستاده بود.
به گزارش سرو، ششم اکتبر مصادف با 14 مهر ماه، سالروز پیروزی ارتش سوریه بر رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه «تشرین» در سال 1973 میلادی در تقویم این کشور یک روز تعطیل رسمی است. سوریه برای حفظ حافظه تاریخی ملت درباره این جنگ و فداکاری نیروهای نظامی در این جنگ، موزه تشرین را نیز در اطراف دمشق بنا کرده است؛ موزه‌ای که حافظ اسد، رییس جمهور وقت سوریه شخصا به کار ساخت آن نظارت داشته و تلاش شده تلفات و خسارات سنگین وارد شده به تل‌آویو در آن به نمایش گذاشته است.
در روز ششم اکتبر ارتش‌های مصر و سوریه برای آزادسازی مناطق اشغال شده توسط رژیم صهیونیستی شامل ارتفاع جولان سوریه، شهر قنیطره، شبه‌جزیره سینا، کرانه‌ی باختری رود اردن و نوار غزه با ارتش صهیونیستی مواجه شدند. این جنگ با حمله‌ی غافلگیر‌کننده‌ی دو ارتش مصر و سوریه به ارتش رژیم صهیونیستی در ارتفاعات جولان و سینا آغاز شد. این جنگ به آزاد شدن 600 کیلومترمربع از 1860 کیلومتر مربع مساحت جولان منجر شد و در نهایت به امضای پیمان‌نامه صلح میان طرف‌های درگیر انجامید.
اما به اعتقاد کارشناسان و به باور ملت سوریه، مهم‌تر از آزادسازی این اراضی، پایان دادن به افسانه شکست‌ناپذیری ارتش رژیم صهیونیستی بود. به همین خاطر ششم اکتبر یا تشرین (ماه رومی مصادف با ایام اکتبر) برای سوری‌ها یک روز ملی مهم محسوب می‌شود و موزه‌ای با عنوان «بانوراما» برای حفظ یادمان‌های جنگ تشرین احداث شد. کار ساخت این موزه در سال 1995 آغاز و در سال 2000 میلادی درهای موزه به روی بازدیدکنندگان باز شد.
موزه بانوراما 62 هزار مترمربع مساحت دارد که شامل محوطه‌ی بیرونی، یک ساختمان با چند سالن مجزا و نیز سینمای سه بعدی است. در محوطه‌ی بیرونی موزه که 40 هزارمترمربع وسعت داشته و با درختانی همیشه سبز آراسته شده است، تندیسی از حافظ اسد، رییس جمهور فقید سوریه از جنس برنز وجود دارد که ارتفاع آن به 9 متر می‌رسد. در این محوطه نمونه‌هایی از تسلیحات و ادوات جنگی استفاده شده در جنگ تشرین اعم از نفربر، تانک‌های زرهی، توپ، هواپیما و بالگرد به نمایش درآمده است. علاوه بر این چند فروند موشک ضد هوایی «سام 2»، «سام 3» و «سام 6» که در نبرد تشرین استفاده شد، در این محوطه در معرض دید قرار گرفته است.
موشک‌های مذکور سلاح ویژه‌ی سوریه در جنگ تشرین بود که رژیم صهیونیستی از برخورداری سوریه از چنین تجهیزاتی به کل بی‌اطلاع بود. در بخش دیگری از محوطه غنایم جنگی از دشمن صهیونیستی و نیز هواپیماهای سرنگون شده این رژیم که در آن دوران به داشتن قوی‌ترین نیروی هوایی کل دنیا شهرت داشت، قابل مشاهده است.
سوریه در این موزه به قلعه پایداری و مقاومت تشبیه شده و به همین خاطر ساختمان موزه به شکل یک قلعه عربی بنا شده است. در ورودی این موزه تعدادی تابلوی نقاشی وجود دارد که روایتگر تاریخ سوریه از هزاره سوم قبل از میلاد مسیح به بعد در چند برهه‌ی زمانی و به شکل اجمالی است. در یکی از این تابلوها به پیروزی صلاح‌الدین ایوب و آزادسازی قدس پرداخته شده است. در این تابلو همچنین فرماندهان صلیبی، قبه‌الصخره و کلیسای المهد در قدس به نشانه‌ی همزیستی میان ادیان در این اراضی تصویر شده است.
یکی از اقدامات مهم ارتش سوریه در جنگ تشرین، حمله به مرکز رصد صهیونیست‌ها و آزادسازی آن در همان اولین ساعات جنگ به همت نیروی هوایی و توپخانه به فرماندهی حافظ اسد، رییس جمهور فقید سوریه است. روایت تصویری این رزم به انضمام جزییات بیشترد در سالن «دیوراما» در قالب فیلم برای بازدیدکنندگان موزه به نمایش در می‌آید. در این فیلم همچنین برخی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های تجسس،‌ رصد و پارازیت نیروهای سوری که با توجه به سطح فناوری‌های آن مقطع زمانی، یک امتیاز ویژه محسوب می‌شد و اغلب کشورها فاقد آن بودند، به نمایش درآمده است. سالن مجد و وفاداری به حافظ اسد، بخش دیگری از این موزه است که به زندگی این رهبر سوری پرداخته است.
همچنین تصاویری از رزم مقتدرانه نیروی دریایی سوریه و درگیری با دشمن صهیونیستی که به وارد آمدن تلفات زیادی به آنها و البته شهادت عده‌ای از سربازان ارتش سوریه انجامید در این موزه به نمایش گذاشته شده است. 
اما همان‌طور که از نام وشهرت این موزه مشخص است، در این مجموعه نسل اول پانوراما نیز طراحی و ساخته شده است؛ ساختمان نیم‌کره‌ای بزرگ و گردونی که بازدیدکنندگان با نشستن روی صندلی‌های داخل آن، می‌توانند تصویر و روایتی کامل از جنگ در قنیطره را به صورت 360 درجه و در قالب ماکت و تصویر سه بعدی مشاهده کنند.
در این نقاشی، بخش‌هایی از جنگ تشرین، مقاومت سربازان سوری، ویرانی‌های جنگ و شکست دشمن صهیونیستی تصویر شده است. محل نشیمن تماشاچیان نیر به شکل دایره‌ای طراحی شده و گردان است. در نتیجه بازدیدکنندگان تمام تصاویر تعبیه شده در این کره را یک به یک به نظاره می‌نشینند.
در ساخت این موزه، هیاتی از کشور کره شمالی همراه سوریه بوده است. این هیات در نهایت پس از تکمیل بنای موزه و محوطه‌سازی، یک مجسمه عقاب نیز به موزه تشرین اهدا کرده است. این مجسمه در طبقه همکف و در نزدیکی خروجی ساختمان موزه جانمایی و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
سال‌ها از اتمام نبرد اکتبر (تشرین) می‌گذرد اما یادگارهای جان فشانی ارتش سوریه برای حفظ تمامیت ارضی کشور خود هرگز در خاطر سوری‌ها کمرنگ نشده است.
نظرات کاربران
به نکات زیر توجه فرمایید
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA