SabzArticleView

اخبار

SabzArticleView

روایت نفوذ در «نفوذ»
روایت نفوذ در «نفوذ»
  شهرزاد محمدی  
«نفوذ»ی برای روایت نفوذ اجنبی، به خصوص از جنس آمریکایی‌اش. جواد شمقدری باز پای کار آمده است تا به تصویر بکشد دخالت‌ها و موش دوانی‌های دولت آمریکا را در سه مقطع از تاریخ انقلاب اسلامی؛ پیش از وقوع آن، در سال‌های ابتدایی و همزمان با کودتای نوژه و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و هنگامه آغاز جنگ تحمیلی هشت ساله. یک پروژه عظیم که قرار است سریال شبکه یک سیما باشد در موسم دهه فجر.  سریال نفوذ می‌خواهد دخالت‌های آمریکا در ایران را در مقاطع مختلف تاریخی به تصویر بکشد. تمام مباحث مطرح در آن نیز بر اساس مستندات و در قالب ملودرام و قصه‌های مجزا تهیه شده است.
جواد شمقدری دراثر تازه‌اش به جوانان و دانشجویان به عنوان تاثیرگذاران در انقلاب اسلامی ایران به صورت خاص و ویژه تمرکز و توجه داشته است.
سریال «نفوذ» به نویسندگی و کارگردانی جواد شمقدری، تهیه‌کنندگی محسن علی‌اکبری و با حمایت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از بهمن ماه سال 96 کلید خورده است. تصویربرداری این مجموعه نمایشی همچنان دارد و عوامل اثر این روزها در اطراف ساوه مستقر هستند برای فیلمبرداری سکانس‌های فاز سوم آن. تا کنون کار نزدیک به 80 درصد تصویربرداری سریال نفوذ به پایان رسیده است و تهیه‌کننده‌اش اظهار امیدواری می‌کند که اثرش به دهه فجر امسال برسد.
 


پاسخی به هجمه شبکه‌های معاند

محسن علی‌اکبری تا به امروز تهیه پروژه‌های بزرگ و درجه الف تلویزیون از جمله «مریم مقدس»، «مردان آنجلس» و «نردبام آسمان» را بر عهده داشته و کارکشته این امور است. سریال نفوذ هم البته جزو تولیدات درجه الف و پرخرج رسانه ملی محسوب می‌شود که کار تهیه‌اش با چالش‌ها و مشکلا زیادی همراه است، بدون شک.
علی‌اکبری با تاکید بر این‌که سریال نفوذ بر واقعه تسخیر لانه جاسوسی نگاهی ویژه دارد، می‌گوید: علت اصلی انتخاب این موضوع برای سریال مربوط به تبلیغاتی می‌شود که در سال‌های اخیر شبکه‌های معاند ماهواره‌ای در خصوص این واقعه به راه انداخته‌اند. این شبکه‌ها در این سال‌ها تلاش کرده‌اند تا حقایق این اتفاق بزرگ را که امام راحل از آن به عنوان انقلاب دوم نام بردند به نوعی وارونه و مخدوش جلوه دهند. 
تهیه‌کننده سریال نفوذ ادامه می‌دهد: در زمان نگارش فیلمنامه، تحقیقات گسترده و دامنه‌داری صورت گرفت تا داستان سریال کاملا بر اساس واقعیت‌های تاریخی باشد. این سریال با این هدف ساخته می‌شود که تاثیر منفی حضور بیگانگان را در داخل کشور به تصویر بکشد و در نهایت می‌خواهد برای نسل جوان و نوجوان این پرسش را پاسخ دهد که چرا به سفارت آمریکا لانه جاسوسی می‌گویند. 
وی تصریح می‌کند: سفارت آمریکا سفارت نبود، بلکه مرکز جاسوسی بود. این حرکت بزرگ دانشجویان خط امام هم کاملا درست و به موقع بود. قرار است با ساخت این سریال بخشی از سوالات نوجوانان و جوانان ما پاسخ داده شود.

کم‌کاری در خصوص
اشغال سفارت آمریکا

جواد شمقدری پس از سال‌ها دوری از عرصه هنری دوباره به میدان آمده، آن‌هم به‌واسطه یک پروژه بزرگ و پر‌بازیگر. او که علاوه بر کارگردانی، نویسندگی فیلمنامه سریال نفوذ را بر عهده دارد، حدود چهار سال با تحقیقات گسترده برای نگارش این سریال زمان گذاشته و در این زمینه مشاورینی هم داشته است. شمقدری البته این روزها از برخی کمبودها و عسرت‌ها گلایه‌مند است و به همین دلیل ترجیح می‌دهد با رسانه‌ها فعلا گفت‌و‌گویی نداشته باشد.
وی با انتقاد از کم‌کاری سینما درخصوص موضوع اشغال سفارت آمریکا می‌گوید: نه تنها سینما که حتی تلویزیون هم تا به امروز اثر قابل توجهی با محوریت این واقعه تاریخی نداشه است. با این حال ما تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا این کار ارزشی را صحیح و سلامت به پایان برسانیم. به هر حال ما فیلمساز انقلاب هستیم و در میدان به تصویر کشیدن ارزش‌ها، عالمانه قلم می‌زنیم و کارگردانی می‌کنیم و این گونه بسترها علیرغم نیاز به حمایت‌های مضاعف، توجه عالمانه را هم می‌طلبد.  کارگردان سریال نفوذ در عین حال هشدار می‌دهد که اگر حمایت‌های لازم از این اثر صورت نگیرد بعید است به کنداکتور دهه فجر شبکه یک سیما برسد.  باید به انتظار نشست و چشم به راه ماند تا ببینیم جواد شمقدری با توجه به زمان زیادی که برای پژوهش و نگارش فیلمنامه در اختیار داشته و حضور عوامل حرفه‌ای در کنارش و صرف هزینه‌های زیاد برای ساخت سریال، حاصل کارش چه خواهد بود و انشاا... این مرتبه اثری را به سامان برساند که از هنر بری نباشد...

3 فاز «نفوذ»

ساخت سریال نفوذ در سه فاز پیش‌بینی شده است؛ فاز یک از پیش از انقلاب شروع می‌شود و تا تسخیر لانه‌ی جاسوسی ادامه پیدا می‌کند.
فاز دوم به حوادث اشغال لانه‌ی جاسوسی تا کودتای نوژه و حضور و فنته‌انگیزی منافقان می‌پردازد و فاز سوم هم با محوریت آغاز جنگ تحمیلی و حمایت‌های آمریکا از آغاز و ادامه این نبرد نابرابر جلوی دوربین می‌رود. 
سریال نفوذ قرار است در قالب 30 قسمت 45 دقیقه‌ای از آنتن شبکه یک سیما در معرض دید علاقه‌مندان قرار بگیرد.

لوکیشن‌های نفوذ

نفوذ سریال پر لوکیشنی است؛ بسیار هم. طبیعی است ساخت یک مجموعه نمایشی که قرار است اتفاقات و رویدادهای رخ داده در چند مقطع تاریخی با فاصله زمانی به نسبت زیاد را روایت کند، نیاز به لوکیشن‌های متنوع و متفاوتی داشته باشد.
نفوذ فقط در تهران 50 لوکیشن دارد؛ از لواسانات گرفته تا جنوب و شمال شهر. باشگاه ساواک در خیابان دربند، خانه پرویز در انقلاب، خانه تیمی سُرخو در امین حضور، خانه مایکل مترینکو در میدان قزوین، خوابگاه دانشجویی دختران در خیابان رشت، خوابگاه دانشجویی مهدی در بیمارستان عمل، خیابان تهران در کروماکی دربند، دادستانی تهران در خیابان ایتالیا، کپکان در خجیر، کمیته تهران در بیمارستان عمل، محله ارمنی‌ها در خیابان مالک اشتر، پارک جمشیدیه، حرم عبدالعظیم، حوزه علمیه در چهارراه سیروس، خانه ایزدی در دفتر هفت آسمان، خانه نفیسی در میدان سپاه، دانشگاه تهران در دانشکده دامپزشکی، ساختمان ساواک در دانشکده دامپزشکی، کارواش در شهرآرا - کوچه هفت آسمان، مسجد تهران در میدان گمرک، هتل تخت جمشید، اتوبان کرج و خانه امیرانتظام در دربند از جمله این لوکیشن‌ها به شمار می‌روند.
البته برخی از لوکیشن‌ها نیز به بازسازی نیاز داشته، مثل سازه اصلی سفارت آمریکا که در شهرک سینمایی غزالی بازسازی شده است. تهیه‌کننده سریال نفوذ درباره ساخت دکورهای سفارت آمریکا توضیح می‌دهد: به دلیل ازدحام و شلوغی خیابان طالقانی و سنگین بودن فیلمبرداری این بخش از مجموعه، دیوار سفارت آمریکا و سازه‌های مربوط به آن را در شهرک تلویزیونی ایران (غزالی) بازسازی کردیم اما بقیه صحنه‌ها در داخل خود سفارت تصویربرداری شد.
علی‌اکبری ادامه می‌دهد: دیوار سفارت آمریکا را در مقیاس ۱۰۰ در ۸۰ متر در شهرک غزالی ساختیم و دکور سایت کبکان را نیز در همین شهرک احداث کردیم. گروه تولید اول آذر به شهرک غزالی خواهند رفت و تا پایان دی ماه سال جاری تصویربرداری سریال به پایان خواهد رسید. شمال کشور، کردستان، همدان، مشهد، گنبد‌کاوس، ساوه و ... از جمله دیگر نقاطی هستند که سکانش‌های سریال نفوذ در آن‌ها تصویربرداری شده است.
سریال نفوذ بازیگر زیاد دارد؛ نکته جالب اما سپردن نقش‌های اصلی این مجموعه به دو بازیگر جوان و ناشناخته از سوی شمقدری است. امین اسکندریان و کیمیا اکرمی نقش مهدی و محبوبه، دو کاراکتر اصلی این سریال را ایفا می‌کنند. اصولا شش نقش اصلی این مجموعه تلویزیونی را هنرپیشه‌هایی بازی می‌کنند که تا به حال در تلویزیون حضور نداشته‌اند و به نوعی برای مخاطبان این رسانه تصویری، ناشناس هستند. سایر نقش‌ها را البته بازیگرانی ایفا می‌کنند که سال‌ها تجربه را در این عرصه دارند.
احمد نجفی (پرویز)، حمید گودرزی (نفیسی)، رحیم نوروزی (سُرخو)، علیرام نورایی (بکتاش)، صالح میرزاآقایی (سرهنگ شریف زاده)، شهره لرستانی (مادر محبوبه)، زهرا سعیدی (مادربزرگ مهدی)، جلیل فرجاد (دانشفر)، کاوه سماک باشی (سروان عباسی)، سید امیر حسام شجاعی (حجت الاسلام سید عباس موسوی قوچانی)، شیوا بلوچی (شهره)، نجوا صاحب‌الزمانی (ثریا)، فاطمه بیگی (ناهید)، محمد جواد جعفرپور (قاسم)، جلال فاطمی (سرهنگ دیویس) از جمله این بازیگران هستند. علی‌اکبری درباره فرآیند انتخاب بازیگران سریال توضیح می‌دهد: همه شخصیت‌های نفوذ در مقطع انقلاب حضور داشته‌اند و ما در این سریال به نوعی شبیه‌سازی کرده‌ایم.  برای نمونه، صالح میرزاآقایی، حمید گودرزی، رحیم نوروزی، جلیل فرجاد، علیرام نورائی، احمد نجفی و ... نقش‌هایی را در این مجموعه بازی می‌کنند که همه واقعی هستند. 
سریال نفوذ البته بازیگر خارجی هم دارد؛ فیلیپ ساترکین و سامی بابو از این جمله‌اند که اسکاتلندی هستند و قرار است نقش سفیر آمریکا و معاونش را بازی کنند.
دیگر عوامل سریال نفوذ عبارتند از؛ مهدی ارگانی: مشاور و ناظر پروژه، محمود غلامی: مجری طرح، عبدالحمید قدیریان: مدیر هنری، حمیدرضا همتی: مدیر برنامه ریزی و دستیار اول کارگردان، هادی شلال‌وند: مدیر تصویربرداری، شهریار بحرانی: مدیر تدوین، داریوش صالحیان: طراح گریم، عباس رستگارپور: مدیر صدابرداری، علی نصیری نیا: طراح صحنه، بهار مومنی: طراح لباس، داوود رسولیان: طراح جلوه‌های ویژه میدانی، بهنام خاکسار: جلوه‌های کامپیوتری، بهنام جعفرپور: دستیار دوم کارگردان، حسین کشاورزی: جانشین مدیر تولید، داوود ناظمی: دستیار تولید و مهدی نبی زاده عکاس.

نظرات کاربران
به نکات زیر توجه فرمایید
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA