SabzArticleView

گفتگو و مصاحبه

SabzArticleView

دیگر گفتگوها
ماسک آدم ها، در جنگ رنگ می بازد
ماسک آدم ها، در جنگ رنگ می بازد
فرمانده جهاد بدون مرز
فرمانده جهاد بدون مرز

عليرضا توسلي ملقب به «ابوحامد» يكي از شجاعترين فرماندهان ميداني نبرد سوريه، در سالهاي گذشته با سازماندهي رزمندگان افغانستاني از سراسر جهان به خيل مدافعان حرم آل الله پيوست، به اين ترتيب او به عنوان فرمانده «لشكر فاطميون» (لشكر مخصوص رزمندگان افغانستاني حاضر در نبرد سوريه) شناخته ميشد. فرماندهي كه نبوغ خاص نظامي او در جنگ‌هاي چريكي، زبانزد بود. فرماندهي كه در نهايت در روز شنبه ۹ اسفند ٩٣، در جريان آزادسازي تپه «تل قرين» در حومه «درعا»، به دست تروريست‌هاي «جبهه النصره» به شهادت رسيد. پيكر پاك شهيد عليرضا توسلي، در مشهد مقدس تشييع و به خاك سپرده شد. شهيد توسلي و ساير مجاهدان افغانستاني كه اين روزها خار چشم تكفيري‌ها شده‌اند، در جنگ عراق عليه ايران نيز بيش از ۲۰۰۰ شهيد افغانستاني تقديم راه اسلام كردند. اين آمار شايد بتواند پاسخ محكمي به سال‌ها جوسازي غيرانساني و محقرانه رسانه‌ها در معرفي مهاجران افغانستاني باشد. حالا «ابوحامد‌ها» اثبات كرده‌اند كه مهاجر، بي‌توجه به اين نگاه‌ها، آرمانگراست و مرز نمي‌شناسد. شهدايي كه غريبانه در شهرهاي مختلف ايران و افغانستان تشييع مي‌شوند. آنچه در پي مي‌آيد حاصل گفت‌وگوي ما با ام‌البنين حسيني، همسر شهيد توسلي است كه تقديم حضورتان مي‌گردد.

هم رزم، هم تبلیغ
هم رزم، هم تبلیغ

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا صفایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با حکم امام خمینی (ره) به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و به مدت 18 سال و در دوران رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز عهده‌دار این مسئولیت بود. پس از آن به ریاست دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا منصوب شد و حدود دو دهه این مسئولیت را برعهده داشت. آنچه می‌آید گفتگویی است با او.
 

راهی به سوی نور
راهی به سوی نور
شریعتی و غرب، شریعتی و انقلاب
شریعتی و غرب، شریعتی و انقلاب

دکتر بیژن عبدالکریمی از اساتید فلسفه غرب است که به مسائل اجتماعی کشور اهمیت داده و جریان فکری و سیاسی کشور را از منظری تاریخی و فلسفی بررسی و تحلیل می‌کند. ایشان جزو متفکرانی است که از پایگاه روشنفکری به جریان غرب‌گرایی و سنت‌گرایی در کشور می‌نگرد و معمولاً انتقاداتی به هر دو جریان دارد. او نسبت به جمهوری اسلامی نیز نگاهی نقادانه دارد، با این حال مدافع جریان کلی انقلاب اسلامی است و خصوصاً نقش دکتر شریعتی را در روشنگری جوانان و دانشگاهیان در دوره انقلاب اسلامی بسیار مهم و اثرگذار می‌داند. با دکتر عبدالکریمی گفتگوی کوتاهی ترتیب دادیم تا ین موضوع از منظر یک روشنفکر نواندیش بررسی کنیم.

انقلاب در نهادهای فرهنگی
انقلاب در نهادهای فرهنگی

شهید دکتر محمدجواد باهنر در خردادماه ۱۳۶۰ (سه ماه قبل از شهادت ایشان) در حالی که مسئولیت وزارت آموزش و پرورش را به عهده داشتند مصاحبه کوتاهی درباره مسائل فرهنگی آن دوره به‌ویژه در رابطه با موضوع انقلاب فرهنگی انجام دادند که در شماره ۶۴ مجله عربی زبان «الشهید» در تاریخ شعبان ۱۴۰۱ منتشر شد. این گفتگو وضعیت انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها را در اوان پیروزی انقلاب اسلامی از زبان یکی از اصلی‌ترین مسئولان اجرایی نظام و راهبران فکری و سیاسی انقلاب تبیین می‌کند و جایگاه این حرکت مهم را در جامعه آن روز نمایان می‌سازد.

روحِ زمانه در ساخت آثار هنری موثر است
روحِ زمانه در ساخت آثار هنری موثر است

منوچهر محمدی از جمله تهیه‌کنندگان سینماست که فیلم‌هایش همواره از تم اجتماعی برخوردار بوده‌اند و یا نگاهی دیگر به مقوله جنگ ودفاع مقدس داشته‌اند. او که دانش‌آموخته رشته جامعه‌شناسی است از اواسط دهه 60 وارد سینمای ایران شد و از آن زمان تاکنون آثار متعددی را تولید کرده است. محمدی می‌گوید من به عنوان یک تهیه‌کننده سینما در شرایط کنونی همچنان اعلام آمادگی می‌کنم که حاضر به دایر کردن یک دفتر حقوقی و وکالتی در زمینه صیانت از حقوق فیلمسازان و پیگیری قانون کپی‌رایت در خارج از کشور هستم. قانونی که می‌تواند دستاورد مهمی در زمینه اقتصاد فرهنگ برای جمهوری اسلامی ایران باشد. با او درباره سینمای انقلاب و دفاع مقدس به گفتگو پرداختیم که در ادامه می‌آید.

برخی مدیران مرعوب روشنفکری پس از انقلاب شدند
برخی مدیران مرعوب روشنفکری پس از انقلاب شدند

جواد شمقدری کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینمای ایران است که فعالیت خود را با سینمای فیلم کوتاه آغاز کرد و پس از آن در حوزه هنری، سیمافیلم، مرکز سینمای تجربی و انجمن سینمای دفاع مقدس فعالیت کرد. او همچنین در دولت نهم مشاور رئیس جمهور در امور هنری و در دولت دهم در سال‌های 88 تا 92 معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. شمقدری معتقد است اگر ما سبک زندگی را یکی از مهمترین شاخص‌های فرهنگی حتی مهم‌تر از گویش و رفتار قلمداد کنیم، پس سینما در فرهنگسازی نقش جدی ایفا می‌کند. آنچه می‌آید گفتگویی است با او.

نسل جدید عمق تاریخ را نمی‌داند
نسل جدید عمق تاریخ را نمی‌داند

برگزاری نمایشگاه آثار «میشل ستبون» در گالری فکه موزه به مناسبت چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بهانه‌ای برای گفتگویی متفاوت با او شد. ستبون که الجزایری تبار است کارنامه درخشانی از پوشش وقایع هنگ کنگ و آلبانی در دهه‌ی هشتاد میلادی دارد. این عکاس بین‌المللی بابت انعکاس اخراج میلیون‌ها پناه جو در نیجریه، برنده جایزه نخست ورلد پرس فوتو شده است. عکس‌های او از ایران شامل تصاویری از انقلاب اسلامی ایران است که در نوفل شاتو و تهران و قم تهیه شده‌اند. این مجموعه وقایعی از انقلاب و صحنه‌هایی از دربار را به تصویر می‌کشد.

مغز متفکر انقلاب اسلامی
مغز متفکر انقلاب اسلامی

بررسی نسبت اندیشه‌های شهید مطهری با مبانی فکری انقلاب اسلامی در گفتگو با دکتر سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی مسئول طرح ملی بینش مطهر؛

«
1
2
»