SabzArticleView

آرشیو گفتگوها
آگاهی از گذشته، خودآگاهی نسبت به آینده را در پی دارد
پژوهشگر ادبیات پایداری عنوان کرد؛
آگاهی از گذشته، خودآگاهی نسبت به آینده را در پی دارد

«جواد کامور بخشایش» از فعالان حوزه ادبیات مقاومت و تاریخ شفاهی دفاع مقدس است که در کنار اساتیدی هم‌چون مرتضی سرهنگی و هدایت‌ا... بهبودی به نشر و ارتقای آثار این حوزه کمک‌های شایانی کرده است. او علاوه بر پژوهش و تالیف به کار نقد نیز مشغول است، نقدهای او منصفانه، دقیق و آموزنده است. با او درباره‌ی احوالات نویسندگی، نقد، مخاطب و ادبیات پایداری به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

تهاجم مجدد برای برتری در میدان مذاکره
گفتگو با محمدعلی صمدی نویسنده و پژوهشگر تاریخ جنگ ایران و عراق؛
تهاجم مجدد برای برتری در میدان مذاکره

شناخت راهبردهای دشمن امری واجب و ضروری برای تصمیم‌گیران یک کشور است. شناخت صحیح منجر به طراحی تاکتیک‌های مناسب و تحلیل دقیق و درست از رفتارهای دشمن خواهد شد. اما اگر تصمیم‌گیران یک کشور دچار خطای راهبردی بشوند، ممکن است علیرغم وجود علائم آشکار از یک تهدید در دامن یک جنگ گرفتار شوند. این اتفاق در تحمیل جنگ به ایران در سال 59 رُخ داد. مسئولان وقت کشور به خصوص رئیس شورای عالی دفاع، با وجود اینکه اطلاعاتی مبنی بر تحرکات نظامی عراق در مرزهای کشور دریافت کرده بودند، اما چون به لحاظ راهبردی معتقد بودند که عراق نمی‌تواند به ایران حمله کند و توانایی حمله به ایران را ندارد، غافلگیر شدند.

ذات فرهنگ غرب آلوده‌کننده است
ذات فرهنگ غرب آلوده‌کننده است

حسن بنیانیان از جمله شخصیت‌های فرهنگی است که علاوه بر حوزه‌های تئوری و نظر، تجربه‌ی مدیریت یکی از مهم‌ترین نهادهای فرهنگی انقلاب یعنی حوزه هنری را هم داشته است، به زعم برخی دوره‌ی مدیریت او بر حوزه تاثیر به‌سزایی در جریان فرهنگی انقلاب و دفاع مقدس داشته است. او اکنون «رئیس کمیسون مهندسی فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی» است، جایگاهی در میانه‌ی اندیشه و عمل که می‌تواند نقش مهمی در الگوی پیشرفت ایرانی – اسلامی داشته باشد. آن‌چه می‌آید گفتگویی است با او.

انقلاب باید نو به نو تولید محتوا کند
انقلاب باید نو به نو تولید محتوا کند

آیت‌الله عباس کعبی، مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، حقوقدان و عضو هیئت‌علمی و استاد موسسه آموزشی، پژوهشی امام خمینی (ره) است.

خط واقعی امام (ره) در حال حاضر خط رهبری است
آیت‌الله شبستری :
خط واقعی امام (ره) در حال حاضر خط رهبری است

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری سوم خرداد سال ۱۳۷۴ پس از مرحوم ملکوتی، به عنوان چهارمین امام جمعه تبریز منصوب شد و به مدت ۲۲ سال این سمت را عهده‌دار بود.

وی هم اکنون عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز و از اعضای شاخص این تشکل روحانی باسابقه شناخته می‌شود؛ آیت‌الله شبستری از نخستین دوره آغاز به کار مجلس خبرگان رهبری به عضویت این نهاد مهم و تاثیرگذار در انقلاب درآمد و پس از پایان مسئولیت در استان آذربایجان شرقی با حکم مقام معظم رهبری به عنوان عضو جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و درحال حاضر مسئولیت حوزه‌ی علمیه ایروانی در خیابان وحدت اسلامی را برعهد دارد و صاحب کرسی در درس خارج فقه در این مدرسه‌ی دینی است.

انقلاب عرصه سلامت را از نقطه صفر به پله‌های مترقی رساند
لنکرانی از دستاوردهای انقلاب در حوزه سلامت می‌گوید؛
انقلاب عرصه سلامت را از نقطه صفر به پله‌های مترقی رساند

 کامران باقري لنکراني در سال ۱۳۴۴ در تهران متولد شد. وي مدرک دکتراي حرفه‌اي پزشکي خود را در سال ۱۳۶۸ از دانشگاه علوم پزشکي شيراز اخذ کرد، سپس مدرک تخصص بيماري‌هاي داخلي را در سال ۱۳۷۱ از دانشگاه علوم پزشکي شيراز (با رتبه اول کشور) و مدرک فوق تخصص بيماري‌هاي گوارش و کبد را در سال ۱۳۷۵ از دانشگاه علوم پزشکي شيراز دريافت کرد.

هنوز جایگزینی برای سرودهای انقلابی وجود ندارد
رضا رویگری از شکل‌گیری قطعه «ایران ایران» می‌گوید؛
هنوز جایگزینی برای سرودهای انقلابی وجود ندارد

وقتی قطعه‌ی «ایران ایران» در روزهای شکل‌گیری انقلاب اسلامی به گوش می‌رسید هیچ کس فکر نمی‌کرد خواننده‌ی آن یکی از بازیگران سینما و تلویزیون باشد. این قطعه همانند دیگر قطعات انقلابی به‌واسطه‌ی اینکه از دل شعارهای مردمی شکل گرفته بود به سرعت در میان مردم جای خود را باز کرد و اولین اثری بود که به‌طور رسمی از رادیو و تلویزیون بعد از انقلاب پخش شد.

انقلاب اسلامی کشوری با اکثریت غیرتحصیل‌کرده را به رتبه ۱۵ علمی جهان رساند
دستاوردهای چهل سال جهاد علمی با دکتر محمدمهدی زاهدی
انقلاب اسلامی کشوری با اکثریت غیرتحصیل‌کرده را به رتبه ۱۵ علمی جهان رساند

محمد مهدی زاهدی سال ۸۴ پس از به روی کارآمدن دولت نهم به ریاست محمود احمدی نژاد سکاندار وزارت علوم شد، او چهار سال مسئولیت این وزارتخانه را برعهده داشت و در دولت دهم سفیر ایران در مالزی شد.

انقلاب اسلامی با حضور زنان همه‌گیر شد
بانوی مجاهد و مبارز از سال‌های مبارزه‌اش می‌گوید:
انقلاب اسلامی با حضور زنان همه‌گیر شد

به مناسبت پیروزی چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و در ایام ولادت حضرت زهرا(س) و روز زن با پروین سلیحی که از زنان مبارز انقلابی و همسر شهید لبافی نژاد است پیرامون شرایط صحنه مبارزاتی قبل از انقلاب و تغییرات ایجاد شده پس از انقلاب به گفتگو نشستیم.

سیاست‌زدایی و استمرار ارزش‌های انقلاب
عماد افروغ مطرح کرد؛
سیاست‌زدایی و استمرار ارزش‌های انقلاب

دکتر عماد افروغ در رشته جامعه شناسی تحصیل کرده است و دکترای جامعه‌شناسی در این رشته دارد. او عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس است. در طی این سال‌ها او به عنوان مدیر گروه اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری، مدیر کتابخانه مرکزی دانشگاه تربیت مدرس، مسئول گروه سیاست داخلی کمیسیون داخلی، دفاعی و امنیتی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت، مدیر گروه فرهنگ، هنر و تاریخ شبکه یک صداوسیما، عضو شورای پروانه ساخت و ... بوده است. او معتقد است حساسیت در قبال استقبال مردم از سیاست که قدرت اجتماعی آنها را بالا می‌برد به شکلی هدفمند از بالا به پایین در عرصه‌های گوناگون مدیریت می‌شود که سینما نیز مستثنی از آن نیست. به اذعان بسیاری از صاحبنظران یکی از مهمترین مقولاتی که انقلاب اسلامی در احیا و رشد آن نقش موثری داشته است سینماست. همین گزاره بهانه‌ای شد تا در روزهای چهل سالگی انقلاب از دریچه‌ی اندیشه‌ی انقلاب اسلامی به سینما بپردازیم، آنچه می‌آید ماحصل این گفتگو است.

«
1
2
3
4
5
»