SabzArticleView

امکانات

MuseumFacilities

موزه دفاع مقدس موزه دفاع مقدس موزه دفاع مقدس موزه دفاع مقدس
موزه دفاع مقدس
نظرات کاربران
خرید بلیط

در شهر بزرگ تهران، روی تپه های تاریخی عباس آباد و در مجاورت باغ کتاب تهران یکی از مدرن ترین موزه های ایران قرار دارد؛ باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس! این موزه ترکیبی از یک ساختمان اصلی با مساحت حدودی 8000 متر مربع و یک باغ بزرگ با مساحت 18000 متر مربع است و به همین جهت به عنوان یکی از بزرگ ترین موزه های کشور شناخته می شود. ساختمان اصلی موزه از 7 تالار اصلی و یک تالار به نام پروانه ها تشکیل شده است که در مجموع موزه دارای هشت تالار است. هدف اصلی رسیدن به این اعداد، هشت سال دفاع مقدس و همچنین عدد مقدس هفت است. البته تالار پروانه ها در حال حاضر بازدید ندارد و برای ارائه آثاری متفاوت در حال آماده سازی است. این باغ موزه زیبا با هدف شناساندن انقلاب اسلامی ایران، فرهنگ جنگ و روایت کردن هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران ساخته شده و از آخرین و بهترین تکنولوژی های روز دنیا بهره گرفته است که در ادامه بـه شـرح مختصری از تالارهــای این مــوزه خواهیـم پرداخت:

 

تالار پروانه ها 

تالار پروانه ها، به معرفی شهدا، آزادگان و نمایش آثار به جای مانده از آنان می پردازد. رهروان راه عشق به تأسی از روح خدا آنچنان بر گرد شمع پر فروغ اسلام ناب و انقلاب اسلامی گشتند که نور خدا در این قرن سرگشتگی و تاریکی بار دیگر چشمان همه خستگان راه را به خود خیره نمود و چه نامی بهتر از پروانه ها برای این رهروان مسیر پر بهجت؟ این تالار جلوه کوچکی است از بزرگی مقام شاهدان وجه الله. 

آنچه در این تالار می بینید: 

1- بخش ابتدایی تالار افلاکی پروانه ها به تندیس فرماندهان و تاثیرگزاران دوران پرشکوه دفاع مقدس اختصاص دارد. نحوه چیدمان تندیس ها در کنار 313 پروانه در ابعاد مختلف به گونه ای است که عروج آسمـانی ایـن شهیــدان را به نمــایش می گذارد؛ تندیس طلایه دارانی چون شهیـدان همت، باکری، دوران، محلاتی، چمـران، آوینی، آبشناسان، کشــوری، فاضل، منفرد نیاکی، نجفی رستگار، چراغچی، میثمی، سپاسی و ...

2- آثار و یادگاری های به جامانده از شهدا  بخش دیگر این تالار به نمایش آثار به جای مانده از شهدای والا مقام انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و آزادگان اختصاص دارد. همچنین تصــاویر و اسامی حدود 1500 شــهید در قسمت دیگری به صــورت لیزر و قاب عکس ارائه می شود.

3- گالری تصاویر سه بعدی بخش دیگـر این تالار به گالـری تصـاویر سه بعدی فرماندهان دفاع مقدس در قالب 72 نمایشگر شیشه ای که از قابلیت به روز رسانی برخوردار است تعلق دارد.

4- استودیوی نشست پیشکسوتان بخش بعدی تالار، استودیـوی نشست و گفتگوی صمیمی یادگاران دوران طلایی دفاع مقدس جانبازان،آزادگان،ایثارگران و پیشکسوتان آن ســـالها، با بازدیدکنندگان محترم است.

5- یادمان شهدای غواص و مدافع حرم

 

تالار اول : آستانه 

 

این تالار، آستانه ای برای ورود به تالارهای هفت گانه و محلی برای ورود به دالان تاریخ پر فراز و نشیب مبارزات ملت غیور ایران از دهه 40 شمسی است. روایت روزگاری که مرد و زن و پیر و جوان علیه استبداد و خودکامگی نظام شاهنشاهی قیام نمودند؛ خروش ملت ستمدیده ایران در تظاهرات، جوشش آنها در توزیع شب نامه های برملا کننده استبداد سیاه و غریو بانگ الله اکبر در این تالار تجمیع شده است تا بینندگان با وقایع سال های مبارزات انقلاب اسلامی آشنا شود.  

آنچه در این تالار می بینید:  

1- سالن ریشه ها:  نمایه ای از تلفیق تمدن پربار کهن ایران زمین با معارف غنی اسلامی. 

الف ) تصاویر بناهای تاریخی ایران مانند چغازنبیل، سازه های آبی شوشتر و بناهای مربوط به دوره اسلامی.

ب) دیوار نقشه ایران باستان در دوره هخامنشی و نقشه  کنونی ایران که پس از جنگ تحمیلی حتی یک وجب از خاک آن جدا نشده است.

ج) تابلوی نگارگری از جا کنده شدن درب قلعه خیبر توسط امیرالمؤمنین علی (ع) در جنگ خیبر.

د) نمایی از کاشی کاری مسجد جامع اصفهان که در بردارنده نام مبارک امیرالمومنین علی (ع) است.

ه) دالان مشاهیر که  تصاویر بعضی از مؤثرترین چهره های مبارز در جریان انقلاب مشروطه، استبداد و استعمار را طی صد سال گذشته نشان می دهد.

 

2- آستانه: 

الف) دیـوار مبـارزات ، شـامل 38 نمایشـگر است کــه فیـلم هـا و عکـس هـایی از مقـاطع مختلف مبارزات مردمی در دوران ستم شاهی از سال 1342 تا 1357 را به نمایش در می آورد.

ب) دیوار جلوه گاه امام خمینی (ره) از 13 آبان سال 1343 تا 12 بهمن سال 1357 و تصویری از ورود تاریخی رهبر کبیر انقلاب اسلامی از فرانسه به ایران در 12 بهمن سال 1357را به تصویر می کشد.

 

3- همه پرسی:

بخشی از تالار آستانه مربوط است به همه پرسی مردم ایران در تاریخ 10 فروردین سال 1358 و پذیرش جمهوری اسلامی ایران در 12 فروردین سال 1358 با 2/98 درصد رأی آری.

 

4- دیوار قطع روابط آمریکا و ایران  

 

سایر بخش های این تالار  سازه مفهومی تالارها – گوشه هایی از سخنرانی ها و پیام های امام خمینی(ره) در دوران مبارزات - شعارنویسی انقلابیون روی دیوار- ورود تاریخی امام خمینی (ره) به کشور پس از سال ها تبعید – اثر هنری از 21 سلاح ژ3 و گل های میخک که نماد پیوستن ارتش ایران به مردم و انقلاب اسلامی در 21 بهمن سال 1357 است.

 

تالاردوم: حیرت و حقانیت

تصویر پاره کردن قرارداد الجزایر در رابطه با حدود مرزی ایران (معاهده 1975 الجزایر) به دست صدام، خاطره ای است که هنوز در یادها مانده و بهانه ای برای شروع جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران شد. 

آنچه در این تالار می بینید:  1- تحرکات عراق پیش از آغاز رسمی جنگ توسط رژیم بعث از اسفند  سال 1357 تا شهریور سال 1359، که دربرگیرنده 480 مرتبه تجاوز زمینی و 150مرتبه تجاوز هوایی و 6 مورد تجاوز دریایی به خاک ایران بوده است که طی این تجاوزات قسمت هایی از خاک جمهوری اسلامی ایران به اشغال نیروهای بعثی عراق درآمد. 2- دیوار تقویم کودتا : نمایش تصاویر رهبران مختلف عراق به عنوان مهمترین رویدادهای به وقوع پیوسته در فاصله سال های 1920 تا 1980 در این کشور. 3- تصویر پاره کردن قرارداد 1975 الجزایر توسط صدام و اعلان رسمی آغاز جنگ. 4- بخشی از خانه، مدرسه و بازار در مقطع هجوم و اشغال خرمشهر، به عنوان یکی از بزرگترین آثار حجمی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که به صورت مشابه واقعی ساخته شده است. 5- دیوار هجوم سراسری ، نمایشگر تاریخ 31 شهریور سال 1359 که ارتش بعث با استفاده از دوازده لشکر و سایر استعدادها تجاوز خود را به صورت همه جانبه به ایران آغاز نمود. 6- شبیه سازی قسمتی از پالایشگاه آبادان که با استفاده از قطعات واقعی به جای مانده از بمباران های دوران دفاع مقدس ساخته شده است. 7- اتاق بمباران، که در آن فیلم هایی از نحوه بمباران و حمله هوایی ارتش بعث به مناطق مسکونی ایران به نمایش گذاشته می شود.  سایر بخش های این تالار  اثر هنری خاک خان لیلی (اولین منطقه اشغال شده خاک ایران توسط ارتش بعث عراق) - دیوارنمایش هجوم سراسری - تخریب صنعت - تخریب شهرها - اثر هنری وسایل به جای مانده از بمباران - قطعه ای از یک مخزن ذخیره سوخت - دیوار آوارگان- اثر هنری نمایه قطعنامه 479 سازمان ملل متحد - اثر هنری قطعنامه 540 سازمان ملل متحد.

 

تالار سوم: دفـــاع

 

اوضاع کشور پس از حیرت ناشی از آغاز جنگ و تجاوز چندان مناسب نیست. مردم بسیج شده اند تا از دستاوردها و ارزش های والای اسلامی و مرزهای کشورشان دفاع کنند. اینجاست که نقش رهبری حضرت امام خمینی (ره)، بار دیگر نمایان می شود. پیر جماران با تدابیر حکیمانه و ارزنده خویش، فضای کشور را از التهاب خارج و آن را وارد شرایط آرامش می کند. 

آنچه در این تالار می بینید:

1- جانب داری رسانه های بیگانه از صدام پس از تجاوز سراسری ارتش بعث به خاک جمهوری اسلامی ایران 2- تالار روح الله : توجه به نقش رهبری حضرت امام (ره) در دوران دفاع مقدس 3- پرچم ها : نماد وحدت، همبستگی و  اتحاد 4- سنگر سرد و گرم به منظور آشنایی با شرایط حضور رزمندگان در مناطق عملیاتی سردسیر و گرمسیر 5- حرکت مردم برای اعزام به جبهه ها با فرمان حضرت امام (ره) 6- نقش مساجد به عنوان کانون خیزش ها و فعالیت های مردم، به عنوان یک پایگاه مردمی برای پشتیبانی از جبهه 7- نقش اقلیت های مذهبی و ویترین های وسایل شهدای مربوط به آنان 8- دیوار لبخند رزمندگان و تصاویری خندان از حضور آنها با سنین مختلف در جبهه ها. 9- ویترین نمونه هدایای مردمی و نمایه هنری حمایت از جبهه ها.   سایر بخش های این تالار  فرامین و رهنمودهای حضـــرت امــام (ره) - دیــوار منحنی ال ای دی (اعــزام رزمندگان به جبـهه هـا) رواق ها - نمایشگــرهایی بـرای بازی و نقاشــی کشیدن کودکان - هنــر در دفـاع مقـدس- ایستگاه صلواتی - سینمای نمایش فیلم پنج بعدی - اثر هنری پوکه فشنگ - روایت ده ماه اول جنگ.

 

تالار چهارم  : آرامش و مقابله 

پس از دفاع اولیه و آزادسازی بخش وسیعی از خاک اشغالی نظام جمهوری اسلامی ایران، مردم به تدریج روحیه خود را به دست آورده و بر وضعیت پیش آمده مسلط شدند. با ادامه جنگ و گذر از بهت و غافلگیری های اولیه، حالت انفعال آغازین به سرعت از بین رفت و ابتکار عمل به دست رزمندگان اسلام افتاد و شرایط به گونه ای رقم خورد که جمهوری اسلامی توانست نبض جنگ را به دست بگیرد.     آنچه در این تالار می بینید:  1- نمایی از سنگر فرماندهی در حالی به تصویر کشیده شده که فرماندهان در حال طرح ریزی و هدایت عملیات هستند. 2- نمایش و معرفی ساختار و سازمان نیروی انسانی نیروهای مسلح در طول هشت سال دفاع مقدس 3- نشان و نماد نیروها  ( ارتش- سپاه - بسیج - کمیته – ژاندارمری- ستاد کل - جهاد سازندگی) 4-  نمایش تصاویر انواع عملیات های آبی، خاکی، هوایی و جنگ نفت کش ها. 5- نمایه هنری سلاح آر پی جی 7  7- نمونه هواپیماهای هدایت شونده(پهپاد) و عکس های هوایی تهیه شده توسط آنان. 8- نمایه هنری میدان مین.  9- هولوگرام شهید آوینی که نمایش دهنده روایتی است از شهید آوینی درباره دفاع مقدس. 10- نام و تاریخ عملیات های هشت سال دفاع مقدس در سه نوع گسترده، نیمه گسترده و محدود که بر روی دیوار نمایش داده شده است. 11- نمایش نقش گروهک های تروریستی و منافقین پس از انقلاب و در دوران دفاع مقدس تا به حال در جهت نا امن نمودن کشور و انجام اقدامات خرابکارانه و ترور تا به حال.  سایر بخش های این تالار   سیم خاردارهـا و خورشیدی هـا - پل خيبر و فعالیت  های مهنـدسی - میــز طرح ریـزی عملیات – ساختار فرماندهی در جنگ نمونه هایی از لباس های رزمندگان اسلام- نمایه هنـــری از نام رسته ها - انواع مین های زمینی و دریایی و ...   نمایش سلاح های سبک نظامی – میدان و معبر مین- نمایه هنــــری از سلاح کاتیوشـا - پرده نقالی.

 

تالار پنجم :  شهادت  

شهادت هنر مردان خدا است. این جمله کافی است تا در مقابل تمام آنهایی که روزگاری جنگیدند و با دفاع از دین و مذهب خویش خاک پاک کشورشان را حفظ نمودند، سر تعظیم فرود آوریم. مردان مردی که جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند تا امروز، ایران سربلند و استوار باقی بماند.  آنچه در این تالار می بینید:  1- پل شهادت : تالار شهادت با پل شهادت آغاز می شود. مخاطب با عبور از این پل، اسامی و تصاویر شهدا را در دو طرف خود مشاهده می کند. اسامی انسان های برگزیده که برای دفاع از ارزش ها  و سرزمین ایران اسلامی به مقام شامخ شهادت نائل شدند و بالای سر خود به یاد حدود 190 هزار شهید دوران دفاع مقدس تعدادی از پلاک های شناسایی شهداء را  می بینید.  2- در تالار پنجم پس از عبور از پل نمادین شهادت، به محل ضریح نمادین حضرت امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) می رسیم که وجهی از آن در ابعاد یک به یک به یاد آرمان بلند شهیـــدان و امام شهیــدان به نمایش گذاشته شده است. 3- نمایش تصاویر قبور شهدای هشت سال دفاع مقدس 4- جانبازان : در این قسمت مراحل مختلف زندگی این بزرگواران چه در دوران جنگ که برخی از آنها علی رغم اینکه جانباز بوده اند باز هم حضور پر رنگی در جبهه ها داشته اند و همچنین پاره ای از مشکلات و  موفقیت های آنها در دوران پس از جنگ به تصویر کشیده است. 5- اثر هنری ماسک شیمیایی، که نشان دهنده استفاده گسترده ارتش بعث عراق از سلاح های شیمیایی چه در عملیات ها و چه در مناطق مسکونی ایران و عراق علیه غیرنظامیان است. 6- جاویدالاثرها: این قسمت به نقش آسمانی های زمین اختصاص یافته است. اثر هنری جاویــدالاثرها در واقـــع یادگـــاری های آنها همچــــون پلاک، چفیــه، مهـــر و .... را نشــــان می دهد. 7-  آزادگان: در این قسمت 3 نمایشگر فیلمی از زندگی اسرای ایرانی را در اردوگاه های مخوف رژیم بعث عراق به نمایش  می گذارد.  در این فیلم کوتاه تحمل بالای اسرای ایرانی و ظلـم و شقــاوت بعثی ها به مخاطب نشان داده می شود و در نمایشگر دیگر برخورد توأم با عطوفت رزمندگان با اسرای عراقی در میادین رزم و همچنین نحـوه برخورد انسانی و اسـلامی  ج.ا.ا  با آنـها را در اردوگــاه ها نشــان می دهد. 8 - پلاک های کوچه ها و خیابان ها از اقصی نقاط ایران اسلامی که هر کدام به نام شهیدی مزین شده است و تعداد شهدای هر استان نیز نشان داده شده است.    تالار ششم : پیـــروزی  مرور صفحات تاریخ حکایت از جنگ هایی دارد که بر میهن عزیزمان تحمیل شده است؛ دلیل این تحمیل، بی کفایتی، ناتوانی و سر سپردگی حاکمانی بود که بخش های مهمی از خاک این سرزمین را به بهای اندک به بیگانگان واگذار کردند. اما دفاع مقدس حکایت دیگری دارد. جایی که فرماندهان دلیر و ولایی و فرمانبران ایثارگر و ارزشی، دلاوری هایی را رقم زدند که با وجود تمام حمایت های بلوک شرق و غرب و اتحاد دشمنان اسلام، ذره ای از خاک وطن عزیزمان جدا نشد.  آنچه در این تالار می بینید:  1- معرفی حامیان صدام و چگونگی حمایت های آنها در دو سطح نظامی و غیرنظامی.  2- در سوی دیگر، نمایه هنری دستگیری و طناب دار و سرانجام دیکتاتور عراق که در 30 دسامبر 2006 به دار مجازات آویخته شد، به نمایش در آمده است.  3- در انتهای بخش اول

 

تالار ششم تصویری

بیانگر دو مقطع متفاوت از زندگی صدام به نمایش گذاشته شده است. مقطع اول، صدام در لباس نظامی در اوج قدرت و محبوبیت در بین کشـورهای عربی و مقطع دوم در دادگاه نظامی و اوج ذلت.  4- عبـــور از دالان بارش اطلاعـــات و به تصــویر کشیــدن دفــاع مقــــدس از نگـــاه رسـانه هـای نوشتاری، شنیداری و دیداری حامیان صدام بخش دیگر تالار ششم می باشد.    5- نمایه هنـری پیروزی عملیات غرور آفرین بیت المقدس که منجر به آزادســازی بخش وسیعی از خاک میهن عزیزمان و اسارت حدود 19 هزار نفر از نیروهای بعثی شد در این تالار به نمایش در آمده است.  6- بخشی از این تالار به وقایع سال پایانی جنگ، متن قطعنامه 598 ، مظلومیت مردم ایران و سقوط هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران توسط ناو آمریکایی، عملیات مرصاد و مکاتبات صدام با ریاست جمهوری وقت ایران که سرانجام تمام خواسته های ایران را پذیرفت، پرداخته می شود.  7-  نقشه فلزی جمهوری اسلامی ایران که نماد حفظ تمامیت ارضی کشور در طول 8 سال دفاع مقدس است.

 

 

تالار هفتم : سـرانجـام   

سرانجام،آخرین پرده از روایتی است که موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تقدیم بازدیدکنندگان عزیز می نماید. این تالار با واقعه جانگداز و حزن انگیز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آغاز می شود.  سپس بالکن بازسـازی شده حسینیه جمــاران خودنمایی می کند . جایی که اکثـر سخنـرانی های ایشـان در آنجا صورت می گرفت. و در انتها به معرفی دستاوردهای سیاسی، نظامی، علمی و ... نظام مبارک جمهوری اسلامی ایران می پردازد.  آنچه در این تالار می بینید:  1-  نمای بازسازی شده بالکن حسینیه جماران و نمایش تندیس امام (ره) در آن.  2- تصاویری از حضور امام (ره) در دوران رهبری بعد از انقلاب و در بیمارستان، وداع خانواده ایشان با پیکرشـان قبل از تدفـین و صحنــه هـایی از مراسـم تشییع باشکوه ایشان.  3- تصــاویری از قرائت وصیت نامـه امام (ره) توسط حضرت آیت الله خامنه ای در جلسـه فوق العــاده مجلس خبرگان که انتقال رهبری را یادآوری می کنـد و صحنه هایی از زندگی ایشان در دوران قبل از انقلاب، ریاست جمهوری و حضورشان در جبـهه را نشان می دهد.  4- شش نمایشگر لمسی و تصاویر تلفیقی که دستاوردهای دفاع مقدس از منظر امام (ره)، کتاب صحیفه نور حضرت امام و کتابی از سخنان مقام معظم رهبری را به نمایش می گذارد.  5- پس از عبور از این قسمت، شاهد تصاویری از راهپیمایی های 22 بهـمن (سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران) از سالهای گذشته تا به امروز هستیم که گویای تداوم حضور مردم در صحنه در جهت تأیید و حمایت از نظام جمهوری اسلامی است  6- تصاویری از دستاوردهای نظامی، علمی، سیاسی، اقتصادی و ...  7- چرخه کامل سوخت هسته ای، سانتریفیوژها و استفاده از انرژی هسته ای در حوزه های مختلف پزشکی،صنعتی،کشاورزی و غیره.

 

نظرات کاربران
به نکات زیر توجه فرمایید
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA